Blog

Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 2
16.05.2022

Wskaźniki szczelności

W artykule znajdziesz:

Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 3
Wskaźniki szczelności

Pierwszy sposób przygotowania mieszanek wapienno-piaskowych zachował się jedynie w zakładach czynnych; nowe zakłady buduje się o technologii według drugiego sposobu, który umożliwia otrzymywanie betonów z wysokimi wskaźnikami szczelności, wytrzymałości i odporności na wpływy atmosferyczne. Przy schemacie z zastosowaniem wapna hydratyzowanego wapno gasi się zmieszane z piaskiem w mieszarkach bębnowych lub w silosach. Zarówno przy pierwszym jak i drugim sposobie przygotowania mieszanek część piasku dla polepszenia fizyczno-mechanicznych właściwości betonu miele się razem z wapnem. Ilość rozdrobnionego piasku wynosi zwykle, zależnie od marki betonu, 15H-20% ogólnej jego zawartości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Piasek rozdrabnia się w dwukomorowych młynach kulowych SM-1456 produkcji radzieckiej; wapno w kawałkach kruszy się wstępnie w kruszarce młotkowej na frakcje do 5 mm. Przy pracy w zakładach stosujących wapno palone jednocześnie z wapnem i piaskiem miele się wstępnie kruszony gips dwuwodny (kamień gipsowy), dodawany dla opóźnienia wiązania wapna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosunek wapna do gipsu wyznacza się z uwzględnieniem właściwości surowca wyjściowego (zawartość aktywnego tlenku wapniowego w wapnie i kwarcu w piasku), zwykle CaO:Si02 = 1:1,2 do 1:1,5. Mieszaninę wapna, piasku i kamienia gipsowego przed zmieleniem miesza się w mieszarce dwuwałowej i przetrzymuje przez pewien czas w zasobniku umieszczonym nad młynem kulowym. Dozować wapno, piasek i kamień gipsowy przed ich rozdrabnianiem można za pomocą dozowników wagowych o działaniu ciągłym, jak również objętościowo za pomocą zasilaczy talerzowych lub taśmowych (uprawnienia budowlane).

Uwzględniając niejednorodność wapna, w celu zapewnienia dużej trwałości cech spoiwa, przewidziano w projektach nowych zakładów i już w szeregu wybudowanych wytwórni obróbkę spoiwa, po zmieleniu w młynie kulowym, w homogenizatorach (agregatach do otrzymywania jednorodnego składu), w których dodatkowo miesza się składniki mieszanki przed jej podaniem do betoniarki (program egzamin ustny).

Wspólne mielenie wapna

Przy produkcji wyrobów z betonu silikatowego wykonanego przy zastosowaniu wapna palonego osobne rozdrabnianie wapna i piasku nie jest konieczne. Wspólne mielenie wapna z piaskiem, stanowiącym materiał ścierny, przyspiesza zmielenie wapna i czyni go bardziej rozproszonym, jak również sprzyja otrzymywaniu mieszanki betonowej o większej jednorodności jej cech. Warunkuje to uzyskiwanie betonów o lepszych wskaźnikach fizyczno-mechanicznych i większej jednorodności pod względem wytrzymałości (opinie o programie).

Przy produkcji z zastosowaniem wapna palonego, w procesie mieszania go ze szlamem piaskowym, piaskiem i wodą, wapno gasi się intensywnie, wydzielając duże ilości ciepła, co prowadzi do szybkiego związania wapna i otrzymania mieszanki nieurabialnej. Należy również mieć na względzie, że rozdrabnianie wapna do bardzo dużej powierzchni właściwej, bez dodania chociażby nieznacznej ilości piasku, jest bardzo utrudnione, gdyż tworzą się bryłki wapna. Przy wspólnym natomiast rozdrabnianiu wilgotnego piasku z wapnem wapno uwadnia się, jego efekt egzotermiczny w spoiwie słabnie i wykorzystanie takiego spoiwa w warunkach produkcyjnych nie powoduje żadnych trudności (segregator aktów prawnych).

Przy schemacie z zastosowaniem wapna hydratyzowanego przewiduje się gaszenie wapna w mieszance wapienno-piaskowej, jeżeli zawartość wody w piasku nie jest wystarczająca dla takiej hydratacji wapna. Przy zawartości wody w mieszance wapienno-piaskowej do 6-8% powstają takie warunki hydratacji, przy których wapno gasi się na wapno sucho- gaszone (nie wiąże). Niezależnie od sposobu gaszenia wapna w mieszance (w bębnie lub w silosach) jest ono następnie mieszane w betoniarce z doprowadzaniem do mieszanki wody, ilość której wyznacza się mając na uwadze uzyskanie betonu o wymaganej konsystencji. Przy schemacie z zastosowaniem wapna palonego beton przygotowuje się bezpośrednio w mieszarce z mieszanki spoiwa, piasku kopalnego i wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 8 Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 9 Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 10
Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 11
Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 12 Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 13 Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 14
Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dozowanie objętościowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami