Blog

20.08.2021

Współczynnik aktywności

W artykule znajdziesz:

Współczynnik aktywności

Współczynnik aktywności

W temp. powyżej 150-300 C proces ten przebiega wg równania wskazującego na mniejsze uwodnienie afwillitu
Powstały pod działaniem wody w procesie autoklawizacji afwillit, należący do układu jednoskośnego, tworzy skupiska zbite o przekroju słupkowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z kolei należy omówić spoiwa krzemianowo-wapniowe, których moduł zasadowości leży w granicach 1,1-M,7.

Do tego typu spoiw między innymi zaliczamy cementy wytwarzane z granulowanego zasadowego żużla hutniczego z domieszką ok. 15°/o anhydrytu i ok. 2% cementu portlandzkiego. Noszą one nazwę „cementów sulfatowych” albo „cementów Budnikowa” (od nazwiska radzieckiego wynalazcy).
Spoiwo tego typu jest znacznie tańsze od cementów portlandzkich oraz bardziej ekonomiczne, w zastosowaniu do autoklawizowanych betonów komórkowych, od cementów belitowych. W naszych warunkach spoiwa te jednak nie odgrywają większej roli ze względu na brak żużla hutniczego o składzie chemicznym i mineralnym, odpowiadającym wymaganiom stawianym dla dobrej jakości cementów Budnikowa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Właściwy skład chemiczny żużla hutniczego dla tego typu spoiwa, które nadawałoby się do otrzymywania wysokiej jakości autoklawizowanych betonów komórkowych (na bazie mielonego piasku) powinien w °/o kształtować się następująco (wg H.F.W. Taylora).

Według J. Grzymka polskie żużle hutnicze mają skład znacznie odbiegający od wyżej podanego. Skład chemiczny granulowanego żużla produkowanego przez polskie hutnictwo przedstawia poniższe zestawienie, w którym załączone są analizy gorszego jakościowo granulowanego żużla z Huty Lenina i dobrej jakości jak na nasze warunki żużla ze starych hałd Huty Szczecin (skład w %) (uprawnienia budowlane).
Współczynnik aktywności dla obu żużli wynosi zaledwie 1,3 i odpowiednio 1,5.

Problematyka wprowadzenia cementu

Zasadniczymi składnikami, które powinny występować w żużlu hutniczym nadającym się do produkcji cementu, jest pyrokrzemian wapniowo-magnezowy o wzorze chemicznym Ca2MgSi207, nazwany akermanitem, krystalizujący w układzie tetragonalnym, o ciężarze właściwym 1,63 oraz szkieletowy glinokrzemian dwuwapniowy, tzw. galenit, krystalizujący również w układzie tetragonalnym o ciężarze właściwym 1,67 (program egzamin ustny).
Obydwa te minerały w zasadowym żużlu hutniczym tworzą kryształy mieszane pod nazwą melilitu o średnim ciężarze właściwym 1,65.

Przy wyższej zawartości w żużlu hutniczym tlenku glinu i magnezu i ograniczonej zawartości Si02 przy równocześnie szybko prowadzonym procesie chłodzenia stopionej magmy hutniczej melilit nie krystalizuje, a występuje w postaci zeszkliwionej (opinie o programie). Zeszkliwiona postać melilitu posiada większy zasób energii, co wpływa bardzo korzystnie na wysoką jakość produkowanego cementu sulfatowego. Polskie żużle na skutek ograniczonej zawartości tlenku glinu nawet przy szybkim chłodzeniu magmy hutniczej nie dają w pełni zeszkliwionej formy melilitu. Występujący w polskich żużlach granulowanych melilit jest w znacznej swej części wykrystalizowany, co wpływa bardzo niekorzystnie na aktywność produkowanych w naszym kraju cementów hutniczych i sulfatowych (segregator aktów prawnych).

Problematyka wprowadzenia cementu belitowego i podobnych spoiw do produkcji betonów komórkowych wiąże się z zagadnieniem zachowania się tego minerału w procesie wiązania i twardnienia w autoklawach na tle odpowiedniego zachowania się minerału alitu (3CaO • Si02) w podobnych warunkach. Dlatego też podano poniżej pogląd na wymienione zjawiska. Pełne wyjaśnienie zjawisk fizyko-chemicznych będzie prawdopodobnie możliwe przy dalszych badaniach w tej dziedzinie.

Jak wynika ze źródeł radzieckich przechodzenie do roztworu CaO w wyniku hydrolizy 3CaO • Si02 przebiega w ten sposób, że rozpuszczalność CaO z upływem czasu maleje. W miarę upływu czasu powstaje zatem nadmiar CaO, który tworząc otoczki Ca(OH)2 na ziarnach kwarcu nie dopuszcza do wejścia w reakcję dalszych partii przechodzących do roztworu CaO w postaci Ca(OH)2. Powoduje to szybkie przesycenie roztworu i zahamowanie dalszego przechodzenia CaO do roztworu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami