Blog

24.11.2021

Wpływ temperatury

W artykule znajdziesz:

Wpływ temperatury

Wpływ temperatury

Współczynnik napięcia powierzchniowego przy danym składzie chemicznym cieczy zmniejsza się w miarę podnoszenia się temperatury. Dotknięcie podgrzaną pałeczką napiętej błonki powoduje natychmiastowe jej pęknięcie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zwilżalność ciał stałych. Znane jest zjawisko łatwego zwilżania się niektórych ciał. Mają one tę właściwość, że kropla wody rozpływa się po nich zwilżając dużą powierzchnię cieniutką warstewką czasami nawet monomolekularną.

Mówimy wtedy, że ciało jest absolutnie zwilżalne (hydrojilowe). W innych przypadkach kropla wody płaszczy się albo utrzymuje na powierzchni stałego ciała, jest mało zniekształcona i nie przylega do mej; kropelki takie można czasami zdmuchnąć bez zostawienia śladu zawilgocenia. W ostatnim przypadku mówi się, że ciało jest absolutnie niezwilżalne (hydrofobowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zjawisko zwilżalności łączy się ściśle z zagadnieniem włoskowatości. Zwilżalność ciała jest zależna od szeregu czynników, od których również zależy współczynnik napięcia powierzchniowego; przede wszystkim zależy ona od rodzaju substancji, z którą dana ciecz pozostaje w zetknięciu. Na przykład nafta rozpływa się bardzo dobrze po powierzchniach metali, woda po powierzchni czystego szkła.

Zwilżalność wykorzystuje się w technice do pokrywania ciał powłokami (np. farbami lub masami izolacyjnymi) dla zabezpieczenia metali, betonów, drewna i innych materiałów przed korozją i zawilgoceniem (uprawnienia budowlane).
Niezwilżalność można zilustrować innymi przykładami. Jeżeli wykonamy siatkę z pręcików niezwilżalnych i nalejemy na nią wody, to woda ta nie przejdzie przez oczka, dopóki hydrostatyczne ciśnienie nie przewyższy ma włoskowatego. Tak samo woda nie przejdzie przez oczka takiej siatki ułożonej na wodzie.

Niezwiżalne materiały odporne są na działanie wody, która w tym przypadku ma utrudnione wsiąkanie i osłabioną przyczepność (program egzamin ustny).
W celu sprawdzenia stopnia zwilżalności dla ciał stałych można wykonać doświadczenie polegające na opuszczeniu kropli na gładką powierzchnię ciała stałego.

Włoskowatość

Za pomocą zdjęcia fotograficznego można odtworzyć profile do przeprowadzenia stycznych prostopadłych do okręgu granicznego trzech środowisk w celu znalezienia kąta stycznej do kropli z płaszczyzną poziomą ciała stałego.
Określając kąty O można ocenić stopień zwilżalności ciał stałych w stosunku do różnych rodzajów cieczy, a w tym przypadku dla wody (opinie o programie).

Zwilżalność wywołuje zakrzywienie powierzchni cieczy przy ściankach naczynia, do którego została nalana. Jeżeli naczynie jest szerokie, wtedy środkowa część powierzchni cieczy pozostaje płaska. Jeżeli natomiast naczynie jest np. wąską rurką, wtedy krzywizny zlewają się tworząc jeden menisk, który jest wklęsły przy dobrej zwilżalności (0 90°). Promienie krzywizny są zazwyczaj niewielkie, toteż meniski mogą powstawać w bardzo wąskich szczelinach lub rurkach.
Rurki włoskowate w naturze są najrozmaitszej postaci; podciąganie włoskowate staje się bardzo skomplikowane i wyprowadzone wzory dla rurek włoskowatych o kształcie prostym dają tylko pewne podstawy do sądzenia o podnoszeniu się wody w gruntach i materiałach budowlanych.

Na włoskowatość wpływają różne czynniki, które należy pokrótce omówić (segregator aktów prawnych).
Jeżeli mamy do czynienia z rurkami o zmiennym przekroju, to w przypadku zwilżalności ciecz dąży w kierunku węższej części, a w przypadku niezwilżalności w kierunku części rozszerzonej. Jeżeli zatem rurka włoskowata ma zmienne przekroje, to znaczy np.
zwęża się, a później miejscami rozszerza, to przy zwilżalności ciecz umieszcza się w szyjce, a przy niezwilżalności w rozszerzeniu.

Zmniejszenie współczynnika napięcia powierzchniowego przy podwyższeniu temperatury prowadzi do tego, że w rurkach włoskowatych częściowo wypełnionych ciecz zwilżająca kieruje się do chłodniejszego, a ciecz niezwilżająca do bardziej nagrzanego końca rurki (promocja 3 w 1). Tłumaczy to w znacznym stopniu występowanie plam wilgoci na ścianach w wypadku obniżania temperatury.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami