Blog
Współczynnik dynamiczny
W artykule znajdziesz:
Współczynnik dynamiczny
Schemat 2 znajduje zastosowanie w przypadku, gdy pal po przewiezieniu wózkiem jest potem podnoszony za pomocą liny zaczepionej w tym samym punkcie, w którym znajdowała się jedna z podpór na wózkach (program uprawnienia budowlane na komputer). Schemat 5 jest dopuszczalny w obliczeniach tylko wtedy, gdy istnieje pewność, że długość lin będzie tak dobrana, że linia podpór pozostanie po podniesieniu pala prosta.
Wartości największych momentów zginających jako funkcje ciężaru własnego 1 m długości pala q i całkowitej długości pala L. Wartość q należy obliczać, mnożąc rzeczywisty ciężar 1 m pala lub brusa przez współczynnik dynamiczny kj. Jest to konieczne, ponieważ zarówno przy transporcie, jak i podnoszeniu pod kafar, pal ulega wstrząsom (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jeśli stosunek całkowitej długości pala do mniejszego wymiaru jego przekroju jest równy 30 lub większy, należy współczynnik dynamiczny przyjmować według zaleceń radzieckich jako równy 1,5.
Przy palach mniej smukłych wystarczy 1,2. Ponieważ sposób podwieszenia ma decydujący wpływ na wielkość największych momentów zginających, przeto musi on być jednoznacznie w projekcie ustalony i uzgodniony z wykonawcą lub podany mu do wiadomości. W projektach konieczne jest także oznaczenie miejsc podparcia lub podwieszenia pali, a na budowie wykonanie w nich bądź to odpowiednich uchwytów, bądź otworów lub chociażby znaków (uprawnienia budowlane).
Niezbędna jest również na budowie kontrola transportu w celu przekonania się, czy przebiega on zgodnie z projektem i czy zaczepienia lub podparcia przykładane są do pali we właściwych miejscach. Naprężenia, na które pale są narażone w czasie zagłębiania w grunt, zalezą od sposobu zagłębiania. Największe i mogące mieć wpływ na wielkość zbrojenia występują przy wbijaniu pali. Jednakże wielkość naprężeń jest bardzo trudna do wyznaczenia i zależy od wielu czynników. Jak wykazały badania, naprężenia ściskające w betonie pala mogą przekraczać w czasie wbijania nawet 200 kG/cm2, zależnie od wysokości spadu baby, jej ciężaru i oporu gruntu (program egzamin ustny).
W czasie wbijania powstają w palach jednak również naprężenia rozciągające: przy uderzeniach mimośrodowych wskutek wyjścia siły z rdzenia oraz powstawania drgań bocznych, a przy uderzeniach centrycznych z powodu powstawania podłużnej fali sprężystej, przechodzące] przy każdym uderzeniu przez pal. Jak stwierdzono doświadczalnie, naprężenia rozciągające w betonie mogą dochodzić do 50 kG/cm2. W tych warunkach nieuniknione jest przy biciu powstawanie w palu pęknięć i rys, jeśli jest on nieodpowiednio zbrojony (opinie o programie).
Współczynnik bezpieczeństwa
Dotychczas nie ma jeszcze metody, która pozwalałaby zwymiarować zbrojenie pala z uwagi na naprężenia występujące przy wbijaniu. Stosuje się tylko po prostu pewne minimalne wymiary wkładek, przyjęte w praktyce. Wymiary te w zależności od nośności pala (a więc możliwego oporu gruntu przy wbijaniu) i od jego długości (a więc możliwości wyboczenia w czasie wbijania). Po zagłębieniu pala w grunt, a przed wykończeniem budowdi, może się zdarzyć, że pale będą narażone na większe naprężenia niż te, na jakie były obliczane z uwagi na inne okoliczności (segregator aktów prawnych).
Może to zachodzić np. wtedy, gdy pale mają spełniać rolę tymczasowych zakotwień albo urządzeń cumowniczych, tj. gdy są przejściowa obciążone według innego schematu niż ten, na który były obliczane. Obciążenia występujące w okresie po zagłębieniu pali, lecz przed ukończeniem budowli, powinny być skrupulatnie wyznaczone przez projektanta, zależnie od projektu oraz od przewidywanego toku robót. Gdy największe momenty zginające, na które dany pal może być narażony w różnych etapach jego użytkowania, są już znane można przystąpić do zwymiarowania zbrojenia. Ze zrozumiałych względów stosowane jest zbrojenie symetryczne.
Moment łamiący, jaki pal o danym zbrojeniu symetrycznym może przenieść, należy obliczać zgodnie z zasadami PN/B~03260. Moment ten powinien być większy od największego momentu zginającego wyznaczonego przy czym współczynnik bezpieczeństwa s należy przyjmować zgodnie z postanowieniami PN/B-03260 jako równy co najmniej 1,6.
Jeżeli uwzględnia się w obliczeniach ciężaru 1 m pala q współczynnik dynamiczny kj, to można nie uwzględniać już przewidzianego w normie mnożnika 1,2.
Wobec krótkotrwałości obciążenia przy podnoszeniu pala pod kafar radzieccy badacze radzą dopuszczać współczynnik s równy 1,2 (promocja 3 w 1).
Ponadto należy zwrócić uwagę, że nie tylko moment łamiący jest miarodajny przy wymiarowaniu zbrojenia pali. Pale jako elementy, które z reguły po wbudowaniu w obiekt stykają się z wodą, powinny być zabezpieczone przed tworzeniem się pęknięć i rys. Wielkość momentu zginającego powodującego ukazywanie się pierwszych rys (tzw. „momentu rysującego”) można obliczyć przy palach o przekroju prostokątnym i zbrojeniu symetrycznym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32