Blog

Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 2
14.06.2021

Współczynnik jakości wytrzymałościowej

W artykule znajdziesz:

Współczynnik jakości wytrzymałościowej

Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 3
Współczynnik jakości wytrzymałościowej

Ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma dotychczas norm ujmujących przebieg badania wytrzymałości na zmęczenie; mimo to próba ta nabiera coraz większego znaczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Współczynnik jakości wytrzymałościowej określa się także mianem wartości właściwej, a przy wytrzymałości na rozciąganie mianem samozerwalności. Określa on wyrażoną w metrach lub kilometrach długość pręta o przekroju 1 cm2, przy której materiał ulegnie zgnieceniu lub rozerwaniu pod wpływem własnego ciężaru.

Podany powyżej wzór uwydatnia fakt, że techniczna wartość drewna jest tym wyższa, im większa jest jego wytrzymałość, a im mniejszy jego ciężar właściwy. Jest to ważne zwłaszcza w lotnictwie (poza tym w budowie wagonów, pojazdów, statków, maszyn, sprzętu sportowego), gdzie warunek lekkości odgrywa decydującą rolę, gdyż ciężar konstrukcji jest z góry określony. Stosując drewno o mniejszej wytrzymałości, lecz równocześnie o znacznie mniejszym ciężarze właściwym niż metale, można przy tym samym ciężarze uzyskać z drewna konstrukcje bardziej wytrzymałe niż z metalu. W ten sposób dochodzi się do paradoksalnego na pozór wniosku, że drewno (przy tym samym ciężarze) jest bardziej wytrzymałe niż stal (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tę właśnie jakościową charakterystykę materiału daje współczynnik jakości wytrzymałościowej umożliwiający bezpośrednio porównanie drewna z innymi materiałami.
Porównawcze zestawienie współczynnika jakości wytrzymałościowej drewna i metali.
Zarówno tabela, jak i wykres wskazują na wysokie współczynniki jakości drewna w porównaniu z metalami (uprawnienia budowlane).

Współczynniki jakości poszczególnych metali

Współczynniki jakości poszczególnych metali są wielkością w przybliżeniu stałą. Natomiast współczynnik jakości drewna ulega w ramach tego samego gatunku zmianom w zależności od warunków wzrostu, ciężaru właściwego, udziału drewna wczesnego i późnego, wilgotności i innych warunków. Ten czynnik zmienności stanowi poważną cechę ujemną w porównawczej ocenie jakości drewna i metali; stwarza on konieczność sortowania drewna na sortymenty wysokiej i niskiej jakości (program egzamin ustny).

Współczynniki jakości poszczególnych gatunków drewna wyrażone wzorem J-(10m), a więc w wartościach 100 razy i większych niż w poprzedniej tabeli. Jest to normalnie przyjęty sposób wyrażania współczynnika jakości drewna, jeśli nie chodzi o porównanie z metalami.
Twardość wykazuje duże zróżnicowanie w zależności od przekroju drewna; przekrój poprzeczny wykazuje twardość znacznie wyższą od przekrojów podłużnych.
Twardość jest to opór, jaki stawia materiał ciałom wciskanym w jego powierzchnię (opinie o programie).

Twardość wyraża się w kG/cm2 lub w kG/mm2. W porównaniu z innymi materiałami określanie twardości drewna przedstawia większe trudności; wchodzi tu w grę niejednorodna budowa drewna, a w ślad za tym różnorodna twardość zależnie od budowy drewna (słoistość) i od badanego przekroju oraz wpływ wilgotności. Twardość wywiera istotny wpływ na przebieg obróbki drewna; wpływ ten zależy od sposobu obróbki i od rodzaju stosowanych narzędzi. Przy obróbce siekierą lub toporem wchodzi w grę łupiące działanie narzędzia, przy obróbce skrawaniem odgrywa rolę rodzaj, sposób i kierunek skrawania (piłowanie, skrawanie, wiercenie) (segregator aktów prawnych). Uwzględniając powyższe czynniki, należy twardość traktować jako wartość względną pozwalającą na porównawczą ocenę poszczególnych gatunków czy próbek drewna.

Porównywać z sobą można tylko wyniki otrzymane przy stosowaniu tej samej metody badania. Myślą przewodnią szeregu opracowań było stworzenie metody, która pozwalałaby na podstawie badania twardości dokonywać oceny innych własności drewna. Próby te nie dały wyników nadających się do uogólnienia (promocja 3 w 1).

Pierwsze projekty metodyki badania twardości zostały podane przez Biisgena (1904). Metoda ta oparta była na wbijaniu w drewno stalowej igły o określonej grubości na stałą głębokość 2 mm.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 8 Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 9 Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 10
Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 11
Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 12 Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 13 Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 14
Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zabudowania przemysłowo tartaczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami