Blog
Współczynnik przenikania ciepła
W artykule znajdziesz:
Współczynnik przenikania ciepła
Mając powyższe na uwadze, należy dążyć, aby cała konstrukcja stropodachu pracowała w warunkach powietrzno-suchych. Można to osiągnąć przez zastosowanie izolacji paroszczelnej stropodachu i jednocześnie takiego ocieplenia, ażeby nie dopuścić do wykraplania się pary wodnej, ani na powierzchni stropu ani w płycie konstrukcyjnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Należy dążyć, ażeby współczynnik przenikania ciepła stropodachu K był na tyle obniżony, ażeby punkt rosy wypadł powyżej warstwy paroszczelnej.
Wtedy płyta konstrukcyjna stropodachu będzie znajdowała się w warunkach powietrzno-suchych, w których wykraplanie się nie jest możliwe, gdyż w tej strefie nie występuje temperatura punktu rosy. Natomiast w strefie izolacji cieplnej nie wystąpi nawilżenie wykroploną parą wodną, ponieważ warstwa paroszczelna chroni przed dyfuzją pary wodnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z powyższego wynika, że prawidłowo projektując stropodachy, w oparciu o obliczenia cieplno-wilgotnościowe można uniknąć zawilgocenia nośnych płyt stropowych.
Jak było wyjaśnione wyżej, zawartość pary wodnej w powietrzu jest normalnym zjawiskiem środowiska powietrznego i nie stanowi czynnika korodującego dla żelbetu.
Betony przebywające w tym środowisku są powietrzno-suche, a korozja stali zbrojeniowej nie zachodzi nawet przy zawartości w betonie chlorku wapniowego.
Natomiast woda z wykroplonej pary wodnej lub przenikająca przez beton wskutek przecieków nieszczelnego przekrycia dachowego działa destrukcyjnie na żelbet, wyługowując pasywujące składniki cementu i z rozpuszczonymi gazami agresywnymi tworzy elektrolity szkodliwie oddziałujące na stal i beton (uprawnienia budowlane).
Sprawą trudniejszą jest naprawa wadliwie zaprojektowanych stropodachów, jednakże, kierując się wyżej podanymi zasadami projektowania, istnieją możliwości naprawy. Jest to jednakże zawsze związane z dociążeniem konstrukcji, ponieważ konieczne jest ułożenie dodatkowej warstwy ocieplającej.
Powiększenie korozji betonu
Warstwę ocieplającą należy wykonywać z materiałów bardzo lekkich (np. ze styropianu), które pozwalają sprawdzić obciążenie do rzędu 20-40 kG/m2 stropodachu. Jeżeli konstrukcja może przyjąć takie obciążenie, naprawę dachu można uważać za możliwą do przeprowadzenia (program egzamin ustny).
Ażeby uniknąć nawilżenia warstwy ocieplającej, stosujemy izolację paro- szczelną. Zakładając na płycie żelbetowej warstwę papy asfaltowej (nr 500) na warstwie lepiku asfaltowego grubości 2 mm, zabezpieczamy dostatecznie warstwę materiału ocieplającego przed zawilgoceniem, jednakże nie likwidujemy tym samym wykraplania pary wodnej w płycie żelbetowej.
Przy niewystarczającym ociepleniu kondensacja może wystąpić nie tylko wewnątrz elementu żelbetowego lecz nawet na jego powierzchni.
Przedstawia to trojakiego rodzaju niebezpieczeństwo:
- nadmierne nawilgocenie stali zbrojeniowej,
- nawilżenie powierzchni betonu od spodu, co w. agresywnym środowisku powoduje powiększenie korozji betonu,
- wykroplona para w postaci kropel wody może odrywać się od powierzchni sufitu i spadać na urządzenia przemysłowe, co np. w przemyśle włókienniczym może spowodować wielkie straty materialne i uniemożliwić produkcję (opinie o programie).
Wpływ środowisk agresywnych na żelbet w warunkach powietrzno-suchych jest stosunkowo niewielki. Zazwyczaj dobra otulina betonu dostatecznie chroni przed korozją.
Jednakże przy wyższej wilgotności powietrza i wadliwie zaprojektowanym i wykonanym stropodachu następuje nawilżenie płyty żelbetowej wodą powstałą z wykroplenia. W wodzie rozpuszczają się gazy, tworząc elektrolity szkodliwie działające na beton i stal (segregator aktów prawnych).
Nawet przy prawidłowych rozwiązaniach stropodachów wskutek zmiennych warunków eksploatacji, nietrwałości materiałów ocieplających należy w pewnym stopniu spodziewać się ujemnego oddziaływania wilgotnego środowiska powietrza agresywnego.
Stąd zachodzi konieczność stosowania różnego rodzaju powłok ochronnych na wewnętrzną powierzchnię betonowych stropodachów i również na elementy konstrukcyjne wewnątrz pomieszczeń (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32