Blog
Współczynnik sprężystości
W artykule znajdziesz:
Współczynnik sprężystości
Na wykresie naprężeń i wydłużeń, styczna do wykresu odkształceń stanowi linię współczynnika sprężystości, kąt zaś między tą linią i osią odciętych stanowi wartość E. Pod działaniem obciążeń dynamicznych lub często zmiennych w drutach sprężających mogą występować dodatkowe naprężenia, które wynoszą - jak to wykazują doświadczenia od 3-H-15 kG/mm2. Moduł sprężystości dla zmiennych obciążeń określa się z wykresu naprężeń i wydłużeń (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wydłużenie przy zerwaniu oznacza się dla próbek o długości pięcio-, dziesięcio- i dwudziestokrotnej średnicy próbki (a5, ai0, a20). Wydłużenie przy zerwaniu wyznacza się jako proporcjonalne wydłużenie całej próbki oraz jako wydłużenie w miejscu zerwania próbki. Wydłużenie przy zerwaniu dla próbek okrągłych o średnicy 3 mm mierzy się na pręcie długości lOd, a dla przekrojów profilowanych na pręcie a = 11,3 |/F. Wydłużenie powinno wynosić co najmniej 4% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Określenie przewężenia przy zerwaniu %. Jest to stosunek powierzchni przekroju A po rozerwaniu do pierwotnego przekroju A0 i wynosi c = - 100°/o. Przewężenie wyznacza się jako zmianę przekroju na całym pręcie oraz przewężenie w miejscu zerwania. Określenie liczby przegięć n wyznacza się na trzpieniu o średnicy pięciokrotnie większej od średnicy drutu; wyraża ona liczbę maksymalną przegięć w jedną i drugą strpnę o kąt 90° (uprawnienia budowlane). Liczba przegięć jest wskaźnikiem ciągliwości i podatliwości stali.
Druty i pręty o średnicy ^ 8 mm poddaje się po jednorazowym przegięciu w jedną i drugą stronę zrywaniu. Wytrzymałość na zerwanie powinna być tylko 5% niższa od normalnej próby na rozciąganie. Określenie przegięcia próbek naciętych ni określa wrażliwość stali na nacięcia. Na próbce wykonuje się nacięcia głębokości 0,1 mm i o kącie rozwarcia 60°. Próba nawijania ma na celu stwierdzenie ciągliwości i jednorodności stali, ujawnia usterki powierzchniowe, rysy i wady powstałe przy walcowaniu przeciąganiu drutu. Próbkę nawija się kilkakrotnie dokoła trzpienia o średnicy 2,5 razy większej od średnicy drutu (program egzamin ustny).
Przyczepność stali
Dla grubszych drutów próbę nawijania wykonuje się na trzpieniu o średnicy 5d. Próba nie powinna wykazać żadnych uszkodzeń powierzchniowych. Próba skręcania polega na oznaczeniu liczby skrętów s, jaką drut wytrzymuje aż do zniszczenia (opinie o programie). Maszyna skręcająca kreśli automatycznie wykres odkształceń, z którego można obliczyć pracę odkształcenia podobnie jak w przypadku próby na rozciąganie. Liczbę skrętów dla poszczególnych średnic drutów wyznacza się dla długości pomiarowej 200 mm. Próba skręcania daje obraz o jednorodności materiału.
Błędy lokalne w materiale powodują koncentrację odkształceń w tych miejscach i przedwczesne zniszczenie próbki (segregator aktów prawnych). Określenie spadku naprężeń pod działaniem stałego obciążenia, tzw. relaksacja, występuje w wyniku pełzania stali w przypadku gdy długość elementu sprężonego nie może ulec zmianie. Relaksację określa się doświadczalnie, gdyż nie można jej obliczyć z wydłużenia przy pełzaniu. Określenie przyczepności x, kG/mm2. Przyczepność jest to granica naprężeń, po przekroczeniu której zaczyna się poślizg strun; wyraża się ona ilorazem siły po zwolnieniu drutu, do obetonowanej powierzchni stali.
Przyczepność stali do betonu ma szczególne znaczenie w strunobetonach, w których druty przenoszą naprężenia stali na beton, na określonych długościach elementów. Najmniejsza długość przeniesienia siły przyczepności zależy od kształtu powierzchni stali strunowej, od gatunku, wieku betonu i wysokości sprężenia. Naprężenia sprężające nie powinny przekroczyć granicznych naprężeń przyczepności betonu (promocja 3 w 1).
Badania dynamiczne obejmują wyznaczenie dopuszczalnych naprężeń R.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32