Blog
Montaż ścian zewnętrznych
W artykule znajdziesz:
Budynki ze ścianami szczytowymi trójwarstwowymi i ścianami podłużnymi z płyt scalonych z betonu komórkowego. Montaż ścian zewnętrznych odbywał się od narożników lub środka ściany do klatki schodowej. Stąd przy niezachowaniu wymaganych tolerancji montażu budynku ostatnie montowane elementy klatek schodowych „okazywały się za szerokie”. Zmuszało to montażystów do ręcznego (siekierą) zmniejszania szerokości płyt scalonych (program uprawnienia budowlane na komputer). Wskutek tego boczne powierzchnie płyt były bardzo nierówne, a złącza nie nadawały się do uszczelniania kitem ani w żaden inny sposób. Ponadto w innych złączach stwierdzono, że powierzchni prefabrykatów z betonu komórkowego nie gruntowano roztworem polistyrenowym.
W celu sprawdzenia, czy okna w płytach scalonych są prawidłowo uszczelnione, oderwano kilka listew przykrywających styki dwóch ościeżnic z ościeżem i stwierdzono, że są one wypełnione szczeliwem syntetycznym, bez wymaganego dodatkowego uszczelnienia kitem. Listwy przykrywające styki zestawów stolarki były za wąskie i nie wyżłobione od strony szczeliny, wskutek czego brakowało miejsca na kit (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wady i uszkodzenia w budynkach systemu W-70 i WK-70 w zdecydowanej większości wynikają ze złej jakości prac przy produkcji elementów, ich transporcie i składowaniu oraz przy montażu budynków.
Istnieją również obiektywne trudności przy produkcji elementów i montażu, np. trudności właściwego ułożenia izolacji cieplnej przy obrzeżach ścian produkowanych dla budynków WK-70 oraz trudności na budowie przy uszczelniania złączy, układaniu izolacji cieplnej i wypełnianiu złączy betonem (uprawnienia budowlane). Te ostatnie trudności wymagają interwencji projektantów.
Dodatkowe ocieplanie ścian
Wszystkie błędy popełniane na skutek niesumienności i niestaranności wymagają jedynie i przede wszystkim poprawy jakości prac wykonywanych przez bezpośrednich wykonawców (program egzamin ustny). W ogólnym procesie budowania brakuje kompleksowego spojrzenia na jakość, trwałość i niezawodność budynków. Robotnicy produkujący elementy nie zastanawiają się np., że złe ułożenie izolacji cieplnej w ścianie zewnętrznej, stanowiące wadę ukrytą, jest nieodwracalnym błędem, którego usunięcie będzie wymagało dużego nakładu pracy i środków finansowych na dodatkowe ocieplanie ścian. Z kolei niedokładne umieszczenie zawiesia w skrajnych płytach wewnętrznych ścian nośnych utrudnia montaż ścian zewnętrznych. Podobnie niezrozumiałe jest montowanie ścian scalonych w tej kolejności i w taki sposób, że ostatnie elementy nie mieszczą się w budynku, a ich „dopasowywanie” odbywa się za pomocą siekiery.
Składowanie płyt scalonych bez zabezpieczenia od wpływów atmosferycznych świadczy o braku zainteresowania również średniego personelu technicznego (opinie o programie). W niektórych orzeczeniach zwraca się uwagę, że kształt rynienki ustawionej pod złączem pionowym jest niewłaściwy, na skutek czego mogą wystąpić przecieki wód opadowych, nie analizuje się natomiast trwałości tej kształtki i problemów związanych z koniecznością jej wymiany.
W 1972 r. przeprowadzono obserwacje realizacji budynków 5- i 11-kondygnacyjnych, analizując jakość wykonywania złączy (z uwagi na ich trwałość) oraz robót blacharskich i dekarskich. W wielu złączach stwierdzono zanieczyszczenia pakułami, które nie zawsze usuwano przed betonowaniem połączeń. Taśmę Denso przyklejano do zapylonych powierzchni, nie zawsze miała więc ona dostateczną przyczepność do podłoża (segregator aktów prawnych).
Przy sprawdzaniu pokryć dachowych zauważono wiele usterek. Podłoże pod papę wykonywano niewłaściwie, powierzchnia była niedostatecznie wyrównana oraz brakowało wyokrągleń przy przejściu z powierzchni dachu na ścianki attykowe i ściany przybudówek (promocja 3 w 1). Obróbki blacharskie attyki łączono na rąbek stojący i mocowano do podłoża zwykłymi gwoździami. W miejscu zamocowania gwoździami blachy ocynkowanej brakowało kapturków zabezpieczających miejsca przebić gwoździem. Attyki pod obróbką blacharską nie były zabezpieczone żadną izolacją.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32