Blog
Wspomnienia z roku 2017 - egzamin ustny
W artykule znajdziesz:
Wspomnienia z roku 2017 - egzamin ustny
Użytkownik: Marek79 Specjalność: Konstrukcyjno-budowlana - wykonawcze bez ograniczeń Izba: Mazowiecka Egzamin: wiosna 2017
Swój egzamin ustny zdawałem w sesji wiosna 2017 w Izbie Mazowieckiej ze specjalności konstrukcyjno-budowlanej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Bardzo się denerwowałem dzień przed i już w samym dniu egzaminu, gdy czekałem na swoją kolej. Ogólnie komisja wydawała się bardzo w porządku. Wszedłem wylosowałem pytania i miałem kilkanaście minut na przygotowanie się. Czasu jest wystarczająco, aby na spokojnie znaleźć w przepisach odpowiedzi na wylosowane pytania. Taka moja sugestia - lepiej mieć wydrukowane w segregatorze swoje rozporządzenia, ponieważ wiem, że niektóre osoby musiały chwile czekać aż zwolnią się segregatory dostępne w izbie. Egzamin zdałem. Na wszystkie pytania z przepisów szybko znalazłem odpowiedzi, a pytania z praktyki były na zasadzie luźnej rozmowy o budowie, na której wykonywałem praktykę. Praktykę zawodową wykonywałem uczciwie i sumiennie, więc nie miałem żadnych problemów z odpowiedziami na zadane pytania.
Odwadnianie terenu budowy
Członkowie komisji pomagają przy odpowiadaniu, przynajmniej ja na takich trafiłem, że byli na prawdę w porządku. Moje pytania jakie miałem dotyczyły ostatnich zmian w prawie budowlanym, które weszły w życie od stycznia 2017 - głównie terminy. Z praktyki miałem pytania odnośnie zabezpieczenia ścian podziemnej hali garażowej w zależności od poziomu wody gruntowej, odwadnianie terenu budowy po ulewach, bezpieczeństwo i higiena pracy przy pracy na rusztowaniach i pamiętam, że było pytanie odnośnie zbrojenia i samego wykonania stropu filigran, ponieważ taki miałem u siebie na budynku. Przyszłym zdającym mogę poradzić, aby się nie stresowali 🙂 Jeżeli sumiennie odbywałeś praktykę i wiesz co działo się na placu budowy nie ma czego się bać. Przepisy? Pytania z przepisów szybko szuka się w rozporządzeniach, a jak nie zdążysz znaleźć to komisja dopyta i stara się nakierować. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem tym wpisem 🙂 Pozdrawiam Marek
Egzamin na uprawnienia budowlane zdawałem w Izbie Pomorskiej w specjalności sanitarnej bez ograniczeń w sesji majowej 2017. Egzamin wspominam bardzo przyjemnie.(program na komputer) Nie ukrywam, że to dzięki Państwa pomocy. Do egzaminu pisemnego i ustnego uczyłem się z programu TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2017 + tryb Egzamin Ustny. Dla mojej specjalności w trybie Egzamin Ustny było około 1500 pytań z odpowiedziami z czego część powtórzyła się na egzaminie pisemnym. Powtórzyły się te pytania z przepisów budowlanych i rozporządzeń. Pytania z praktyki miałem odpowiednie ułożone do mojej praktyki zawodowej, którą odbyłem. Komisja kwalifikacyjna pytania z praktyki układała odpowiednio do problemów z jakimi spotkałem się lub mogłem spotkać na budowie.(program na telefon) Pytania jakie zapamiętałem to m.in. co zawiera plan zagospodarowania przestrzennego? Na jakiej wysokości należy montować gazomierz? Jaka może być liczba wentylatorów w pomieszczeniu, gdzie funkcjonuje grawitacja wywiewna? Jak zabezpieczamy c.o. otwarte? i ostatnie jakie pamietam to musiałem opisać próbę szczelności instalacji gazowej na instalacji istniejącej.
Większa odpowiedzialność i więcej pracy
Na wszystkie pytania odpowiedziałem prawidłowo i zdałem 🙂 Teraz tylko muszę szybko lecieć do szefa po podwyżkę. Czytałem również u was na portalu odnośnie wynagrodzenia przed i po zdobyciu uprawnień. Ogólnie rzecz biorąc u mnie w firmie jak koledzy zdawali egzamin na uprawnienia to dostali podwyżkę i nowa umowę. (promocja 3 w 1)Samej podwyżki z tego co pamiętam było od 3000 do 4000 zł na rękę (w zależności od stażu pracy i odpowiedzialności). Więc mam nadzieję, że mi też się tyle uda wynegocjować. W tej firmie pracuje już od 5 lat i szef obiecał, że po uprawnieniach dostanę swoją budowę. A wiadomo, że to większa odpowiedzialność i więcej pracy, więc liczę na dużą podwyżkę. (program na egzamin ustny)Może teraz tak piszę o tym wynagrodzeniu, ale wiadomo po co robi się uprawnienia - żeby lepiej się żyło 🙂 Będę jeszcze zdawał uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń w projektowaniu i kierowaniu robotami budowlanymi i na pewno będę korzystał z Państwa programu.
Wspominam mój egzamin ustny bardzo przyjemnie. Chociaż bardzo się denerwowałam przed samym już wejściem na sale, gdzie siedziała komisja kwalifikacyjna. Z tego co słyszałam to ze specjalności konstrukcyjno-budowlanej co roku zdaje najwięcej osób i komisja najchętniej przesiewa osoby, które zdają tę specjalność. Ale cóż do egzaminu ustnego uczyłam się zaraz po zdanym egzaminie pisemnym.(segregator) Egzamin ustny miałam 5 dni po egzaminie testowym. Pierwsze co zrobiłam to wydrukowałam sobie wszystkie akty prawne, które były potrzebne dla mojej specjalności. Akurat tutaj był nieoceniony Wasz program z aktami JEDNOLITE AKTY PRAWNE UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2017. Sam wydruk zajął mi kilka godzin.
Trafiłam na bardzo miłą komisję
Potem przejrzałam wszystkie rozporządzenia i zaznaczyłam kolorowymi karteczkami najważniejsze rzeczy, żeby potem już na egzaminie docelowym szybko odnaleźć odpowiedzi na wylosowane pytania. Trafiłam na bardzo miłą komisję. Po wylosowaniu zestawu pytań miała sporo czasu na przygotowanie się. Niestety ze stresu nie zapamiętałam pytań 🙁 Ale na prawdę nie ma co się denerwować przed egzaminem najważniejsze, aby odpowiadać konkretnie i pewnie. (opinie) Życzę powodzenia przyszłym kierownikom i projektantom 🙂 Oczywiście będę również polecała Państwa program swoim kolegom i koleżankom po fachu 🙂 Z pozdrowieniami Magdalena Woźna
Jestem elektrykiem. Egzamin ustny miałem w maju 2017 roku. Tego dnia przed salą czekało nas około 20 osób i wszyscy zdawali uprawnienia budowlane ze specjalności elektrycznej - wykonawcze bez ograniczeń. Krajowa komisja kwalifikacyjna składa się z tego co pamiętam z około 5 osób. Roczniki starej daty 🙂 widać było doświadczenie i co za tym idzie wielki szacunek dla wiedzy. Noc przed egzaminem ustny miałem nieprzespaną, chodziłem z kąta w kąt i nie wiedziałem co mam ze sobą zrobić 🙁 wiedziałem, że to że mam zdany egzamin pisemny to tylko połowa sukcesu. Rano wykąpałem się, aby mieć świeży umysł, zjadłem śniadanie i wyszedłem na egzamin na godzinę 11:15. Czułem się wtedy tak jak jeszcze klika dobrych lat temu zdawałem egzamin na prawo jazdy 🙂 Ale koniec końców udało się. Nie odpowiedziałem tylko na jedno pytanie. Komisja pomagała mi, ciągnęła za język, ale miałem totalną pustkę w głowie. Trochę było mi głupio, ale po zsumowaniu punktów wyszło, że egzamin zdałem.
Pytania jakie zapamiętałem
Pytania jakie zapamiętałem to: ochrona odgromowa obiektów budowlanych - wymagania podstawowe, wytyczne przeprowadzenia pomontażowych badań odbiorczych, czy system metalowych rur wodociągowych mogą być wykorzystane jako uziomy? Jaki powinien być przekrój przewodu ochronnego stosunku do przewodu fazowego? Jaki jest minimalny oraz maksymalny przekrój przewodu połączeń wyrównawczych głównych? W jaki sposób powinno być wykonane zasilanie urządzeń elektrycznych na placu budowy, zapewniające skuteczną ochronę przeciwporażeniową? Czy gniazda wtyczkowe na placu budowy mogą być zasilane z obwodów separacyjnych? To nie są tylko moje pytania jakie miałem, ale również pytania jakie podsłyszałem od innych jak wychodzili po swoim egzaminie. Więc na podstawie pytań można wywnioskować, że nie było aż tak źle i trudno. Prawdę mówiąc osoba, która ma pojęcie o robocie to dla niej taki egzamin to zwykła pogawędka.
Uprawnienia budowlane w specjalności mostowej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Praktykę odbywałam na 3 obiektach mostowych. Egzamin zdałam z wyróżnieniem. Pytania jakie wylosowałam w zestawie podpasowały mi w 100%. Nawet nie musiałam zbytnio szukać odpowiedzi w ustawach i rozporządzeniach. A pytania z praktyki bardzo łatwe. Przed komisją kwalifikacyjną czułam się tak jakbym była na kawie u znajomych z branży i rozmawiała o swojej budowie.
Na egzaminie ustnym wszystko wyjdzie
W mojej turze było 15 osób, z czego 5 nie zdało. Jeżeli praktyka była odbywana sumiennie i z zainteresowaniem samą sztuką budowlaną to egzamin jest bardzo prosty. Natomiast jeżeli ktoś kombinuje, praktyka podpisywana jest przez znajomych, a nawet budowy na oczy nie widział to na egzaminie ustnym wszystko wyjdzie. Tak właśnie poległo tych kilka osób. Komisja pod rząd oblała 3 osoby i humory im nie dopisywały. Właśnie najgorzej jest wejść po takich osobach co nic nie powiedzą, albo mówią głupoty, ponieważ nastawienie komisji już się zmienia i może być ciężej. Na szczęście nie miałam takiego problemu 🙂 Martyna Rojek
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32