Blog
Wstrząsy
W artykule znajdziesz:
Wstrząsy te są wywoływane przez pionowy spadek do ok. 13 mm, spowodowany działaniem występów. Beton jest układany w postaci płaskich warstw podczas wywoływania wstrząsów; uzyskuje się wówczas bardzo dobre rezultaty, lecz sposób ten jest raczej zaliczany do specjalnych i chociaż ma już 50 lat nie jest szeroko rozpowszechniony. Opracowano wiele rodzajów wibratorów dla celów specjalnych; zostaną one teraz pokrótce omówione (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wibrator powierzchniowy wprowadza wibrowanie za pośrednictwem płaskiej płyty przykładanej do górnej powierzchni betonu. Beton jest w ten sposób ograniczony we wszystkich kierunkach również ograniczona jest tendencja do segregacji; z tego powodu można zastosować bardziej intensywne wibrowanie. Młot elektryczny może być użyty jako wibrator powierzchniowy, jeśli zaopatrzy się go w końcówkę posiadającą płaską powierzchnię, np. 100×100 mm; jednym z głównych jego zastosowań jest zagęszczanie kostek próbnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do zagęszczenia cienkich płyt używa się wału wibrującego. W budownictwie dróg stosowane są różnego rodzaju urządzenia wibrujące, lecz omawianie ich szczegółów wykracza poza zakres niniejszej książki. Specjalne mechaniczne wygładzacze pomocne są głównie do posadzek, w celu powiązania układanej warstwy posadzkowej z betonem, jest to jednak raczej środek pomocniczy przy pracach wykończeniowych niż metoda zagęszczania (uprawnienia budowlane). Wibrowanie stosuje się zwykle natychmiast po ułożeniu betonu, tak więc zagęszczanie jest na ogół zakończone zanim beton zacznie gęstnieć. Wszystkie poprzednie rozważania dotyczyły tego rodzaju wibracji.
Temperatura betonu
Wspomniano jednak, że w celu zapewnienia dobrej przyczepności w przerwie roboczej między dwiema warstwami betonu, górna część warstwy dolnej powinna zostać zrewibrowana, zakładając że warstwa ta może jeszcze odzyskać stan plastyczny; w ten sposób można wyeliminować rysy spowodowane osiadaniem i efekty wewnętrzne wywołane wydzielaniem mleczka cementowego (program egzamin ustny). To korzystne zastosowanie rewibracji pozwoliło na rozważenie możliwości bardziej powszechnego w praktyce jej stosowania. Wyniki przeprowadzonych badań wydają się świadczyć, że beton można z powodzeniem poddać rewibracji w okresie do ok. 4 h od przygotowania mieszanki. Rewibracja w okresie 1-2 h po ułożeniu prowadzi do wzrostu 28-dniowej wytrzymałości na ściskanie. Dane te otrzymano na podstawie tego samego całkowitego okresu wibrowania (opinie o programie).
Betonowanie w czasie upalnej pogody powoduje wiele problemów specjalnych, wywołanych zarówno wyższą temperaturą betonu, jak również w wielu przypadkach zwiększoną prędkością wyparowywania wody ze świeżej mieszanki. 3roblemy te dotyczą mieszania, układania i pielęgnacji betonu (segregator aktów prawnych). Wyższa temperatura świeżego betonu powoduje bardziej gwałtowną hydratację, co prowadzi do przyspieszonego wiązania i niższej wytrzymałości stwardniałego betonu, ponieważ utworzony z gelu szkielet jest mniej jednorodny (p. 5.11). Ponadto szybkie wyparowywanie wody może wywołać skurcz plastyczny i pękanie, a późniejsze ochłodzenie stwardniałego betonu spowoduje powstanie wewnętrznych naprężeń rozciągających. Przyjmuje się powszechnie, że skurcz plastyczny może powstać, gdy prędkość wyparowywania przekracza prędkość, z jaką mleczko cementowe przedostaje się ku powierzchni; niedawno wykryto jednak, że rysy tworzą się także pod warstwą wody i są dopiero widoczne po wyschnięciu.
Stąd może wynikać, że zarysowanie jest związane ze względnym, osiadaniem świeżego betonu, wywołanym przez takie przeszkody utrudniające osiadanie, jak kruszywo lub zbrojenie. Z drugiej strony spadek wilgotności względnej otoczenia ułatwia powstanie rys, w rzeczywistości więc zespół przyczyn powodujących rysy wydaje się raczej złożony. Dla celów praktycznych można przyjąć, że cienkie przekroje, takie jak dachowe przekrycia łupinowe, nie powinny być betonowane w warunkach upalnych i suchych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32