Blog

11.08.2018

Wtórne zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej

W artykule znajdziesz:

Wtórne zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej


Uprawnienia budowlane.Bardzo wiele mówi się na temat czystości wody w wodociągu. Na ogół taka woda uznawana jest bowiem za zdatną do picia, to znaczy, że nie powinno się nikomu nic stać gdy człowiek napije się wody nabranej do kubka prosto z kranu. Jednak czasami może wystąpić wtórne zanieczyszczenie, a wtedy już woda może mieć w sobie miliony szkodliwych bakterii.
Sytuacje, w których powyższe zagrożenie może stać się realne, to zanik ciśnienia wody w wodociągu. Dzieje się to w przypadku różnych awarii, konserwacji sieci i tak dalej. Wydaje się, że gdy instalacja wodociągowa jest nieczynna, to tak czy inaczej z kurków nie poleci woda, więc jest bezpiecznie. Tymczasem nie zawsze jest to prawdą. W pewnych okolicznościach do baterii kranowych może cofnąć się woda ze zbiorników, które podłączone są do sieci. Gdy ciśnienie zaniknie, woda znajdująca się w nich zacznie wracać do wodociągu i może wypłynąć praktycznie w dowolnym miejscu. A woda, która stała przez pewien czas w bojlerach, może posiadać w sobie choćby rozwinięte bakterie typu Legionella.
Gdy wystąpi powyższa sytuacja, mówi się, że miało miejsce wtórne zanieczyszczenie wody. Dlatego też konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, by do takich zdarzeń nie dochodziło. Tutaj trzeba zdać się na automatykę, ponieważ nigdy nie można przewidzieć kiedy może zaniknąć ciśnienie wodociągowe, by w porę zakręcić zawory odcinające przy bojlerze. Dlatego stosuje się urządzenia zwane zaworami antyskażeniowymi. Są to po prostu zawory zwrotne, które montuje się na zasilaniu wodą bojlera. Dzięki ich obecności woda nie będzie mogła cofnąć się z powrotem do wodociągu w razie zaniku ciśnienia.
Należy zapamiętać, że stosowanie odpowiedniej armatury na domowej instalacji wodnej, między innymi zaworów zwrotnych czy antyskażeniowych, jest obowiązkiem właściciela. Inaczej, gdyby doszło do sytuacji opisanej powyżej i ktoś nieszczęśliwie zatrułby się taką zastaną wodą, która cofnęła się z bojlera, właścicielowi mogłyby grozić przykre konsekwencje.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami