Blog

24.02.2020

Wychylenie ścian uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wychylenie ścian uprawnienia budowlane

Wychylenie ścian uprawnienia budowlane

Przy nieznacznych wychyleniach ścian, stanowiących oparcie belek stropowych, stosuje się często kotwienie ścian do belek, przy czym, w zależności od potrzeby i konstrukcji stropu, poza kotwieniem belek z wychyloną ścianą kotwi się również belki w przeciwległej ścianie w celu uzyskania większej sztywności tarczy stropowej stanowiącej zakotwienie ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku wystąpienia rys lub spękań w narożniku budynku, spowodowanych wychyleniem się ściany z pionu lub innymi przyczynami, kotwienie ścian wykonuje się w różny sposób, np. za pomocą klamer stalowych, prętów stalowych, wieńców żelbetowych itp. Przy wyborze metody kotwienia należy mieć na uwadze, że w pewnych przypadkach występują w kotwiach stosunkowo znaczne siły poziome (uprawnienia budowlane).

W przypadku mocowania ścian przy dylatacji, w sposób umożliwiający wzajemne przesunięcia ścian, stosuje się specjalny rodzaj kotwi. Zestaw do mocowania ścian składa się: z dwóch przetyczek długości minimum 25 cm wykonanych z płaskownika o przekroju co najmniej 30×5 mm, dwóch kotwi w kształcie litery C wykonanych z okrągłych stalowych prętów o średnicy minimum 24 mm i zakończonych pętlami na końcach poziomych ramion, dwóch śrub o średnicy minimum 24 mm oraz dwóch płaskowników szerokości 70-80 mm i grubości 5 mm lub większej, z wywierconymi prostokątnymi otworami na przetyczki w jednym końcu oraz okrągłym w drugim końcu, w którym umieszcza się kotew przed wykonaniem pętli na końcu kotwi (program egzamin ustny).

W podłużnej ścianie zewnętrznej wykuwa się otwory na przesunięcie płaskowników, a od strony zewnętrznej tej ściany - bruzdy pionowe do umieszczenia w nich przetyczek z płaskowników. Natomiast od strony wewnętrznej tej ściany wykuwa się bruzdy pionowe, w których będą umieszczone pionowe ramiona kotwi, przechodzące przez okrągłe otwory poziomych płaskowników (program uprawnienia budowlane na komputer). W ścianie poprzecznej wykuwa się bruzdy na umieszczenie w nich poziomych ramion kotwi oraz wykonuje się przebicia na umieszczenie śrub łączących kotwie ze ścianą poprzeczną (opinie o programie). Po wykuciu bruzd i otworów i dokładnym ich oczyszczeniu z pyłu i gruzu silnym strumieniem wody wypełnia się otwory i bruzdy gęstą zaprawą cementową.

Otwory w ścianie zewnętrznej

W otwory w ścianie zewnętrznej wsuwa się płaskowniki i od zewnątrz umieszcza się w nich przetyczki. W bruzdach ściany poprzecznej, wypełnionych gęstą zaprawą cementową marki 80, umieszcza się kotwie, a następnie wkłada się w otwory śruby, skręcając mocno kotwie umieszczone po obu stronach ściany poprzecznej. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie otwory i bruzdy były dokładnie wypełnione zaprawą cementową, przy czym przy pionowych ramionach kotwi musi być zachowany niewielki luz, umożliwiający ich przesuwanie się w otworach poziomych płaskowników. Po sprawdzeniu prawidłowego wykonania zakotwienia bruzdy wypełnia się zaprawą cementową, a po związaniu tynkuje się ściany.

W przypadku braku jakichkolwiek ruchów ścian w miejscu ich zdylatowania, a tylko odchylenia się ich od pionu, można zastosować szytwne ich zamocowanie. Połączenie ściany podłużnej ze ścianą do niej prostopadłą wykonuje się za pomocą ściągu, składającego się z dwóch płaskowników szerokości 70-80 mm i grubości minimum 5 mm, z przy spawanymi na jednym końcu odcinkami płaskowników o długości 25 cm i przekroju minimum 30×5 mm, oraz dwóch śrub o średnicy co najmniej 24 mm służących do mocowania płaskowników w ścianie prostopadłej (segregator aktów prawnych).

W ścianie zewnętrznej przekuwa się otwory na przesunięcie płaskowników oraz bruzdy na przyspawane do nich kotwie z płaskowników, a w ścianie prostopadłej - bruzdy na płaskowniki i otwory na śruby stężające, przy czym w razie konieczności ukrycia w ścianie nakrętek śrub bruzdy powinny być odpowiednio głębokie. Gotowe bruzdy i otwory oczyszcza się z gruzu i pyłu, zmywa wodą i po wypełnieniu gęstą zaprawą cementową marki 80 wsuwa się w otwory w ścianie zewnętrznej płaskowniki z przyspawanymi kotwiami i mocno skręca je śrubami.

Następnie wypełnia się bruzdy i otwory zaprawą cementową, osiatkowuje i po związaniu zaprawy tynkuje (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami