Blog

Potrzebne surowce zdjęcie nr 2
02.10.2020

Specjalne sposoby poszerzania

W artykule znajdziesz:

Na temategzaminu

Potrzebne surowce zdjęcie nr 3
Specjalne sposoby poszerzania

Jak już wspomniano, pale Franki, Lorenza i inne mają w dolnym końcu kulistą podstawę, znacznie powiększającą ich udźwig. Sposób wykonania tej podstawy zwykle jest ściśle związany z wykonaniem samych pali, można jednakże uformować podstawę niezależnie od sposobu wykonania pala (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tym celu można używać bądź specjalnych noży, których istnieje szereg patentowych rozwiązań, bądź też należy spowodować poniżej dolnego końca pali eksplozję ładunku materiału wybuchowego, wprowadzonego do wnętrza rury obsadowej przed przystąpieniem do betonowania.
Stosuje się specjalny półkruszący materiał wybuchowy, przy czym muszą być zachowane odpowiednie środki ostrożności. Ładunek zaopatrzony jest w zapalnik, do którego doprowadza się z powierzchni terenu przewód elektryczny połączony ze źródłem prądu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poniżej ładunku na dnie rury umieszcza się porcję betonu (ok. 0,5 m3) przeznaczoną na uformowanie podstawy. Po umieszczeniu ładunku wprowadza się do rury obsadowej pionową rurkę do odprowadzenia gazów oraz uzbrojenie pala i wypełnia się rurę betonem na pełną wysokość.

Następnie podciąga się ją nieco (na wysokość ok. 1,2 m) i wywołuje wybuch ładunku (uprawnienia budowlane).
Wskutek wybuchu tworzy się w gruncie przestrzeń uszczelniona betonem, w którą zaraz wpływa beton z rury. Przez ubijanie betonu w rurze obsadowej za pomocą baby i tzw. podbabnika doprowadza się do tej przestrzeni dalsze porcje betonu, którego powierzchnia w rurze obniża się pod wpływem ubijania na 2 do 3 m. Przy ubijaniu także i stal zbrojenia nieco się przesuwa w dół i dochodzi do kulistej podstawy. Na zakończenie należy uzupełnić beton w rurze i rurę stopniowo wyciągnąć z gruntu (program egzamin ustny).

Oprócz poszerzenia podstawy pala możliwe jest również wykonywanie podobnych poszerzeń trzona na różnych głębokościach, zwłaszcza na granicy pomiędzy wyżej leżącą warstwą słabszego gruntu a podścielającą ją warstwą o większej wytrzymałości. Zgrubienie takie powiększa udźwig pala. Wykonuje się je w taki sam sposób, jak koliste podstawy. Podstawę można poszerzyć nie tylko w sposób opisany wyżej, lecz również można wykonywać to za pomocą zastrzyków. Zastrzyki te doprowadza się bądź rurką pozostawioną uprzednio w osi pala, bądź też rurkami zagłębionymi w grunt na zewnątrz pali, tuż w ich sąsiedztwie. Stosuje się zastrzyki cementowe lub krzemianowe.

Pale bez rury obsadowej

Sposób ich wykonania w danym wypadku jest podobny jak przy wzmacnianiu gruntu. Po stwardnieniu materiał wprowadzony zastrzykami wiąże koniec pala z otaczającym gruntem w jedną całość. Nadają się jednak do tego celu jedynie grunty sypkie (ziarniste).
Podobne połączenie pala z gruntem można zresztą uzyskać nie tylko u jego podstawy, lecz także wzdłuż całego trzona, który przez zastosowanie zastrzyków można otoczyć kilkudziesięciocentymetrową powłoką spetryfikowanego gruntu (opinie o programie).

Najprostsze jest wykonanie pali bez rury obsadowej. Typowy jest tutaj pal Dulaca „Compressor, który ma jednak obecnie już tylko znaczenie historyczne, ze względu na liczne wady, jak możność stosowania tylko w gruntach suchych lub lekko nasyconych wodą i sypkich, brak odporności na siły poziome i momenty zginające z powodu braku zbrojenia, a przede wszystkim prymitywność wykonania, stwarzająca możliwość zanieczyszczenia gruntem materiału pala, który wskutek tego może stać się bardzo niejednolity. Dalszą wadą są wstrząsy nietłumione przez rurę.
Wady te przyczyniły się do zaniechania stosowania omawianego typu pali (segregator aktów prawnych).

Należy odróżnić pojęcie nośności pojedynczych pali odosobnionych od nośności grupy pali i fundamentów na palach, ponieważ nośność grupy pali lub fundamentów na palach nie jest zwykle sumą nośności pali wchodzących w skład tej grupy albo fundamentu.
Rozróżnia się dalej nośność osiową pali (jeśli linia działania siły obciążającej pal nie wychodzi z przekroju pala na całej jego długości) i nośność boczną, odpowiadającą poziomym obciążeniom pali.

Obok pojęcia nośności pali, które uważa się za szersze, odpowiadające największym silom nie powodującym jeszcze niepożądanych odkształceń, osiadań czy przesunięć pali lub fundamentów, wprowadzono pojęcie obciążenia dopuszczalnego, nie wywołującego przekroczenia dopuszczalnych naprężeń w materiale pala ani też dopuszczalnych osiadań lub przesunięć pali (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Potrzebne surowce zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Potrzebne surowce zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Potrzebne surowce zdjęcie nr 8 Potrzebne surowce zdjęcie nr 9 Potrzebne surowce zdjęcie nr 10
Potrzebne surowce zdjęcie nr 11
Potrzebne surowce zdjęcie nr 12 Potrzebne surowce zdjęcie nr 13 Potrzebne surowce zdjęcie nr 14
Potrzebne surowce zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Potrzebne surowce zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Potrzebne surowce zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami