Blog

Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
15.02.2022

Wyciągi masztowe

W artykule znajdziesz:

Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Wyciągi masztowe

Najczęściej spotyka się wyciąg masztowy WBT-3-600 oraz wyciąg budowlany jednomasztowy o masie udźwigu 750 kg. Wyprodukowano seryjnie nową wersję wyciągu masztowego WBT-5-600, a w trakcie opracowania jest typ WBT-10-600. Wszystkie wyciągi masztowe mają masę udźwigu 600 kg i wysokość wolno stojącego masztu 12 m. Nowocześniejsze rozwiązania charakteryzują się większą niezawodnością mechanizmu i lżejszą konstrukcją. Wyciągi masztowe WBT mogą podnosić materiały na wysokość do 30 m, ale wówczas maszt musi być mocowany do budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Żurawik budowlany ŻB-1,5 B, dotychczas często stosowany na małych budowach, służy do transportu pionowego materiałów budowlanych i prefabrykatów o masie do 500 kg. Produkcję tego żurawika zastąpiono nowym typem o lepszych parametrach technicznych ŻB-1,8. Żuraw ten przy niskich budynkach ustawia się na ziemi, natomiast przy wznoszeniu wyższych budynków montuje się go na poszczególnych piętrach lub na dachu, zależnie od potrzeb. Produkuje się również żurawik okienny ŻPO-0,15 o masie udźwigu 150 kg, długości wysięgnika 1,5 m i wysokości podnoszenia 30 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Żurawika tego używa się przy robotach renowacyjnych i wykończeniowych.

Do celów tzw. małej mechanizacji transportu pionowego i procesów montażowych produkuje się wciągniki linowe i wciągarki budowlane. Typowym przykładem wciągnika linowego jest WL-1,6 T o masie udźwigu 1600 kg przy napędzie ręcznym. Wciągarka budowlana WBa-150 służy do podnoszenia masy zaczepionej na haku przy użyciu silnika elektrycznego (masa udźwigu 150 kg, wysokość podnoszenia 25 m) (uprawnienia budowlane). W przygotowaniu jest typoszereg wciągarek o masach udźwigu 160, 320, 500, 1000, 1600 i 2000 kg. Przy większych wysokościach podnoszenia wciągarki będą mogły być przerabiane z naziemnych na umieszczane na wysokości.

Rusztowania stalowe

Rusztowania stalowe wymagają zasadniczych zmian, szczególnie uproszczenia ich montażu, łatwego dostosowania do wymaganych kształtów oraz znacznej uniwersalności. Opracowano prototyp uniwersalnego rusztowania czopowego URC-1500/36. Składa się ono z pojedynczych elementów rur stalowych z przyspawanymi czopami i zaczepami do bezśrubowego połączenia. Słupy składają się z odcinków długości 2 i 3 m, przedłużanych przez nakładanie następnego odcinka na czop poprzedniego (program egzamin ustny). Drewniane pomosty układa się na podłużnicach (oszczędność drewna w stosunku do rusztowań RSZ-1501/16) o zmiennej wysokości zamocowania (co 5 cm). Rusztowanie może być użytkowane jako:

  • rusztowanie przyścienne wielopomostowe do wysokości 36 m uwzględniając uskoki i balkony,
  • rusztowanie wieżowe przesuwne na specjalnym wózku do wysokości 8,3 m lub wolno stojące do 12 m,
  • rusztowanie do robót wewnętrznych z pomostem o zmiennej wysokości co 0,5 m.

Podstawowa siatka konstrukcyjna tych rusztowań wynosi:

  • długość przęsła 2,50 m,
  • szerokość rusztowania 1,05 m,
  • wysokość kondygnacji (zmienna co 0,50 m) 2,00 m (opinie o programie).

Rusztowania wiszące. Są one stosowane zarówno przy realizacji obiektów wysokich, jak również w okresie ich eksploatacji. W wielu wysokich obiektach stałe rusztowania wiszące umieszcza się w specjalnych „garażach” na dachu z całą konstrukcją jezdną; służą one do konserwacji elewacji i mycia nie otwieranych okien. Rusztowania wiszące stosowane w okresie realizacji obiektów dzieli się na typy ciężkie i lekkie (segregator aktów prawnych). Rusztowania wiszące ciężkie RWS-1/80 oraz RWS-2/80 są jedno- lub dwusegmentowe o wysokości podnoszenia do 80 m. Masa udźwigu rusztowania (dwóch segmentów) wynosi 1400 kg. Na rusztowaniu można zainstalować wyciąg materiałowy o masie udźwigu 200 kg. Rusztowania wiszące lekkie są przeznaczone do robót elewacyjnych i naprawczych, gdy masa materiałów na pomoście nie przewyższa 150 kg (promocja 3 w 1). Przyjmuje się, że na rusztowaniu przebywa 2 robotników.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami