Blog

09.05.2023

Wydatek wody ciepłej

W artykule znajdziesz:

Wydatek wody ciepłej

Wydatek wody ciepłej ogrzanej o 35°C wynosi 9 litrów na minutę. Woda może być podgrzana maksymalnie do 65°C. Ciśnienie wody zasilającej przy standardowym wykonaniu grzejnika powinno wynosić 2-6 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy ciśnieniu wody poniżej 2 kG/cm2 wydatek ciepłej wody jest dużo mniejszy. Przewód doprowadzający wodę ma średnicę nominalną 1/2″. Grzejnik wyposażony jest w nasadę wyciągową średnicy 130 mm; sprawność grzejnika 84-87%).

Do przygotowania niewielkiej ilości wody, np. do mycia rąk zmywania naczyń, stosowane są małe grzejniki wody przepływowej, tzw. termy typu PG-10 o obciążeniu cieplnym 9000 kcal/h. Wydatek ciepłej wody przy przyroście temperatury 35°C wynosi 3,6 1/min. Ciśnienie wody zasilającej może wynosić 0.5-6 kG/cm2 (dla grzejnika w wykonaniu standardowym) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budynkach gdzie brak sieci wodociągowej, możliwe jest zainstalowanie grzejnika wody przepływowej w specjalnym wykonaniu z tzw. armaturą wodną niskociśnieniową. Woda czerpana jest wtedy ze zbiornika umieszczonego na wysokości co najmniej 5 metrów nad poziomem zespołu wodnego grzejnika.

W ostatnich latach w wielu krajach europejskich do ogrzewania pomieszczeń w budownictwie jedno- i wielorodzinnym stosowane są gazowe etażowe grzejniki cyrkulacyjne (uprawnienia budowlane). Najważniejszą ich zaletą jest możliwość indywidualnego regulowania temperatury, a nawet wyłączania ogrzewania na czas nieobecności mieszkańców. Urządzenia te mają wydajność 15-20 Mcal/h. Dla uzyskania większej wydajności cieplnej, np. dla obiektów usługowych, instaluje się zespoły tych grzejników w ilości 2-10 sztuk.

Produkowane w kraju grzejniki cyrkulacyjne typu PG-12 (Zakłady Metalowe im. J. Marchlewskiego w Bielsku-Białej) mają wydajność cieplną 12 Mcal/h i wymiary gabarytowe 470x1130x150 mm. Konstrukcja grzejnika cyrkulacyjnego podobna jest do konstrukcji gazowego grzejnika wody przepływowej (łazienkowego)(program egzamin ustny).

Instalacja centralnego ogrzewania

Poniżej palnika iniektorowego znajduje się wyposażenie dodatkowe w postaci automatycznych urządzeń zabezpieczających, termoregulacyjnych oraz pompy obiegowej. Pomieszczenie, w którym instaluje się grzejnik cyrkulacyjny, powinno spełniać analogiczne wymagania jak w przypadku grzejników wody przepływowej (łazienkowych) (opinie o programie).

Instalacja centralnego ogrzewania podłączona do grzejników cyrkulacyjnych może być zarówno jedno-, jak i dwururowa. Na grzejniku cyrkulacyjnym montuje się małe naczynie wzbiorcze połączone z instalacją centralnego ogrzewania.

Grzejnik cyrkulacyjny typu PG-12 przystosowany jest do ogrzewania łącznej powierzchni około 85 m2 przy obiegu wymuszonym za pomocą pompy. Woda powracająca z instalacji wpływa przewodem powrotnym do nagrzewnicy, gdzie ulega podgrzaniu do żądanej temperatury. Nagrzewnica ogrzewana jest za pomocą palników iniektorowych.

W skład układu automatyki wchodzą elementy:

  1. termoelektryczny zawór bezpieczeństwa,
  2. termoregulator manometryczny i elektromagnetyczny zawór odcinający, które sterują pracą urządzenia zapewniając pewne i bezawaryjne, a także bezpieczne użytkowanie (segregator aktów prawnych).

W krajach Europy Zachodniej produkowane są grzejniki cyrkulacyjne kombinowane pozwalające nie tylko na ogrzewanie pomieszczeń, ale także na czerpanie ciepłej wody użytkowej z jednego urządzenia. Specjalny układ blokujący zapobiega mieszaniu się wody użytkowej z wodą grzewczą. Pobór wody ciepłej użytkowej odbywa się w ten sposób, że w momencie otwarcia kranu czerpalnego wody ciepłej następuje na okres poboru wody zablokowanie układu grzewczego przez wyłączenie zaworu elektromagnetycznego silnika pompy cyrkulacyjnej.

Zawór elektromagnetyczny sterowany jest ciśnieniem zimnej wody (promocja 3 w 1). Kotły warzelne stosowane są w zakładach zbiorowego żywienia do gotowania potraw. Kocioł warzelny typu KG3-2502 produkcji Łódzkich Zakładów Metalowych w Łodzi. Wyposażony jest on w palnik główny fajkowy typu iniektorowego, zapalacz oraz armaturę odcinającą. Do odprowadzenia spalin służy przewód o średnicy 180 mm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami