Blog

16.01.2020

Wydobywanie brył kamiennych za pomocą pił linowych

W artykule znajdziesz:

Wydobywanie brył kamiennych za pomocą pił linowych

 

Wydobywanie brył kamiennych za pomocą pił linowych

Sposób ten ma zastosowanie do wydobywania większych brył miękkich kamieni, jak marmur, wapień, dolomit itp (uprawnienia budowlane).

Polega on na okrężnym ruchu nieprzerwanej liny stalowej, która jest uruchamiana ze stacji napędowej i przesuwa się poprzez bloki umocowane na stojakach kierunkowych i dwóch stojakach roboczych (program na telefon). Lina składa się z trzech kręconych stalowych drutów o średnicy 2-3 mm (program na komputer).

Długość liny wynosi przeważnie 400-f-500 m. Lina ta opasuje wyżłobienie na obwodzie koła napędowego, przez które jest napędzana (program egzamin ustny). Do napędu koła stosowany jest przeważnie silnik elektryczny. Stojak kierunkowy umożliwia nie tylko zmianę pochylenia liny, lecz i zmianę jej kierunku w rzucie poziomym, musi być przeto zaopatrzony co najmniej w dwa zblocza, dające się przestawiać w kierunku pionowym i ustawiać odpowiednio do potrzebnego kąta w kierunku poziomym.

Stojaki robocze służą do doprowadzenia i umiejscowienia liny w piłowanej caliźnie skały (opinie o programie).

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Piłowanie następuje przez tarcie piasku kwarcowego w obecności wody o powierzchnię kamienia.

Piasek zsypuje się na linę ze skrzynek, a woda ścieka z korytek ustawionych na wierzchu kamienia. Ziarna piasku chwytane są przez wgłębienia w linie pomiędzy poszczególnymi drutami i doprowadzane do przecieranej powierzchni. Płaszczyzna przetarcia bywa zwykle pionowa, zdarza się jednak piłowanie w płaszczyźnie pochyłej i poziomej (promocja 3 w 1). Piłowanie poziome można zastosować do oddzielania spodu bloku od skały, jeżeli nie wykazuje ona takich uwarstwień, które by pozwalały na bezpośrednie (lub za pomocą klinów i drągów) oddzielenie kamienia po przepiłowaniu pionowym.

Przy szerokości piłowanej calizny ok. 20 m lina przeciera w ciągu godziny bruzdę głębokości 8-=-15 cm zależnie od twardości skały. Wydajność przeciętna w czasie 8 godzin pracy wynosi 200 m2 płaszczyzny (promocja 3 w 1).

Zaletą przecierania piłą linową jest prostota urządzenia, małe koszty nakładowe i eksploatacyjne oraz brak uderzeń i wstrząsów, co pozwala na uzyskiwanie dużych nie uszkodzonych bloków cennego, często miękkiego kamienia.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami