Blog

07.09.2021

Wydobywanie gruntu

W artykule znajdziesz:

Wydobywanie gruntu

Wydobywanie gruntu

Pomijając zapuszczanie w grunt wykonawstwo i stawianie pływających elementów wiodących studni jest analogiczne do odnośnych prac związanych ze skrzyniami pływającymi. Elementy te wykonuje się na lądzie na specjalnych placach, a po stwardnieniu opuszcza na wodę (najczęściej na wyciągach), holuje na miejsce przeznaczenia i stawia na dnie przez stopniowe wypełnienie wodą ścian, komór powietrznych czy wnętrza studni (z dnem tymczasowym). Elementy pływające powinny mieć taką wysokość, aby po ustawieniu na dnie wystawały nieco nad wodę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli to jest ze względów technicznych niemożliwe, wówczas po spuszczeniu elementów na wodę można je nadbudować szczelnym opierzeniem na taką wysokość, aby po ustawieniu elementu na dnie wystawało ono nad wodę. Po ustawieniu studni na dnie nadbetonowuje się je w obrębie wspomnianego opierzenia.
Po postawieniu elementu wiodącego na dnie należy go obciążyć balastem wodnym, tak aby krawędź jego wcięła się nieco w grunt, a element uzyskał pewną stateczność. Potem wypełnia się betonem puste przestrzenie w ściankach i przystępuje do zapuszczania studni i jej stopniowego nadbetonowywania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tymczasowe dno musi być po postawieniu studni rozebrane i usunięte, przy czym konieczny staje się zwykle udział nurka.

Obecnie do stawiania i zapuszczania studni coraz częściej używa się platform roboczych podnoszonych, które pozwalają na nieprzerywanie pracy w okresach niezbyt gwałtownych sztormów.
Wydobywanie gruntu przy opuszczaniu studni, jak już wspomniano, może odbywać się różnym sposobem. Należy przy tym zauważyć, że ręczne wydobywanie gruntu, spotykane u nas jeszcze w ostatnich czasach dość często zwłaszcza w budownictwie naziemnym, w budownictwie morskim powinno być wyłączone jako nieekonomiczne. Powinny natomiast być stosowane sposoby mechaniczne lub hydrauliczne (uprawnienia budowlane).
Mechaniczne sposoby wydobywania gruntu polegają najczęściej na zastosowaniu dźwignic chwytakowych dwu- lub czteroszczękowych.

Dźwignice te nadają się szczególnie do gruntów żwirowych lub zawierających niezbyt duże kamienie. Wymiary chwytaków należy dostosowywać do średnicy wewnętrznej studni. W praktyce używa się chwytaków o pojemności od 0,3 do 4 m3, przy czym np. chwytak 1 m3 może być zastosowany do studni o średnicy wewnętrznej 4 m. Wydajność robót w gruntach średniej zwartości dochodzi do 15 m3 na zmianę, przy zatrudnieniu 3 robotników (program egzamin ustny).

Hydrauliczne metody wydobywania gruntu

Hydrauliczne metody wydobywania gruntu polegają na stosowaniu elewatorów wodnych lub pneumatycznych ejektorów, które wydobywają ze studni mieszaninę gruntu z wodą. Wydajność na zmianę jest duża i dochodzi do 150 m3 gruntu, zależnie od stopnia jego zwartości. Ejektor pneumatyczny obsługiwany jest przez jednego robotnika.
Wymienione metody nadają się do gruntów lekkich, jak piaski, grunty pylaste. Przy iłach i glinach należy sposoby te kombinować z mechanicznymi, wprowadzając prócz hydroelewatora czy ejektora specjalne mechaniczne spulchniacze. Omawianie wszystkich możliwości narzędzi przekraczałoby ramy podręcznika (opinie o programie).

Należy zwrócić uwagę na to, że przy posługiwaniu się metodami hydraulicznymi nietrudno jest rozluźnić grunt poniżej podstawy studni, czym zmniejsza się znacznie przyszłą nośność fundamentu. Z tych względów praca tymi urządzeniami powinna być bardzo sumiennie kontrolowana. Niekiedy wskazane będzie ostatnie metry zapuszczenia przeprowadzać za pomocą sposobów czysto mechanicznych (segregator aktów prawnych).
Przebieg zapuszczania studni wymaga czujnej kontroli jej położenia.

Kontrolę tę wykonuje się za pomocą instrumentu niwelacyjnego i co najmniej trzech łat przymocowanych na obwodzie studni. Wyprostowanie skrzywionej studni jest dość trudne. Osiąga się je przez wzmożone podczerpywanie gruntu ze strony przeciwległej do tej, w którą studnia się przechyliła, bądź też przez obciążanie studni z tej strony. Skuteczne niekiedy jest podpłukiwanie studni od strony wyższej, przez co uzyskuje się pewne dodatkowe rozluźnienie gruntu i zmniejszenie tarcia o ściany studni (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami