Blog

Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 2
11.02.2019

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę – co robić?

W artykule znajdziesz:

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę – co robić?

Pozwolenie na budowę wygasa, jeśli w ciągu 3 lat od jego uzyskania inwestor nie rozpoczął budowę lub, gdy roboty zostały wznowione po upływie 3 lat. Są to terminy, których w żadnej sposób nie można przywrócić ani przedłużyć (program na komputer). Nie mają przy tym znaczenie przyczyny, które spowodowały opóźnienie w pracach lub zawieszenie budowy. Dowodem na to, że roboty budowlane nie zostały rozpoczęte lub zostały przerwane, są wpisy w dzienniku budowy (program na telefon). W przypadku, gdy inwestor będzie przeprowadzał dowolne prace w odstępie 2,5 roku i w tym czasie dokonywał wpisów w dzienniku, to pozwolenie na budowę nie wygaśnie, nawet jeśli będzie ona ciągnęła się przez wiele lat. Decyzję potwierdzającą wygaśnięcie pozwolenia na budowę podejmuje prezydent miasta lub starosta – można się od niej odwołać do wojewody w terminie 14 dni od doręczenia (program na egzamin ustny).

Uzyskanie nowego pozwolenia na budowę

Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 3
Wygaśnięcie pozwolenia na budowę

Jeśli pozwolenie na budowę wygasło, to konieczne jest uzyskanie nowego pozwolenia na budowę (promocja 3 w 1). Wówczas trzeba ponownie złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na aktualnym wzorze urzędowym. Wymagane załączniki to:
• projekt budowlany w 4 egzemplarzach,
• oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości,
• decyzja o warunkach zabudowy, jeśli nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
• aktualne zaświadczenie potwierdzające przynależność projektanta do izby samorządu zawodowego (segregator).
Wraz z dokumentacją można przedstawić ten sam projekt budowlany, na podstawie którego wydano poprzednią decyzję o pozwoleniu na budowę (opinie). W przypadku, gdy inwestor planuje podjęcie przerwanych prac, projekt musi zostać uzupełniony od inwentaryzację wskazującą, jaka część inwestycji została już wykonana i jakie są dalsze zamiary inwestora. Projekt, który został dołączony do wniosku o kolejne pozwolenie na budowę, może wymagać aktualizacji, jeśli zmieniły się przepisy, np. dla terenu, na którym znajduje się inwestycja uchwalono nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub zmieniły się przepisy techniczno-budowlane dotyczące inwestycji.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 8 Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 9 Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 10
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 11
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 12 Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 13 Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 14
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami