Blog

Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 2
06.11.2021

Wykonanie robót

W artykule znajdziesz:

Wykonanie robót

Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 3
Wykonanie robót

Dopiero w ostatnich latach zaczęto wprowadzać urządzenia i maszyny do robót izolacyjnych. Użycie maszyn nie tylko usprawnia i przyśpiesza wykonanie robót, ale również podnosi ich jakość (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sposób wylewania lepików do sklejania poszczególnych wkładek, używanych dawniej prawie wyłącznie do przyklejania wkładek metalowych, znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Najprostszym usprawnieniem przy wylewaniu lepiku jest zastosowanie konewki z szerokim wylewem. Wprawdzie zużycie lepiku wylewanego jest większe w stosunku do rozsmarowywania szczotkami, ale dzięki grubszej i równomiernie rozpostartej warstwie lepiku wzrasta jakość izolacji.

W USA próbowano zastosować do rozwijania roi papy specjalne urządzenia, ale okazały się one niepraktyczne, bo wysiłek robotnika był większy niż przy rozwijaniu samej roli papy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dopiero uzupełnienie urządzenia polegające na równoczesnym rozprowadzaniu lepiku przyczyniło się do zmechanizowania robót izolacyjnych. Urządzenie
składa się z wózka na dwóch kołach, na których znajduje się pojemnik na lepik, izolowany izolacją ciepłochronną. Wypływ lepiku odbywa się na całej szerokości rozwijanego równocześnie materiału rolowego. Wypływ jest regulowany (uprawnienia budowlane). Za dyszą do wypływu lepiku jest umieszczona rola papy, która przy ruchu wózka popychanego przez jednego robotnika jest rozwijana i ciężarem całego urządzenia dociskana do podłoża, na którym nałożony został gorący lepik.

Ponieważ lepik nie zawsze wylewa się równomiernie na całą powierzchnię, zwłaszcza jeśli wykazuje ona nierówności, równomierne rozprowadzenie lepiku uzyskano przez wmontowanie - między rozwijaną rolę i dyszę do wylewania lepiku - zespołu szczotek lub szczotki w kształcie walca (program egzamin ustny).
Dalszym usprawnieniem jest wmontowanie do pojemnika grzałki elektrycznej utrzymującej stałą temperaturę lepiku i skierowanie lepiku nie na podłoże, lecz na rozwijającą się papę.
Do wad urządzenia należy zaliczyć większe zużycie lepiku niż przy rozprowadzaniu ręcznymi szczotkami (opinie o programie).

Maszyna

Maszyna jest dość ciężka i mało stateczna. Zaletą urządzenia jest zmniejszenie nakładu robocizny, bowiem jeden robotnik wykonuje robotę, do której przy sposobie rzemieślniczym są potrzebne dwie osoby.
Zastosowanie maszyny staje się celowe przy bardzo dużych powierzchniach izolacji. Podobne urządzenie może być użyte do izolacji ścian pionowych lub o niewielkim odchyleniu od pionu. Na tych zasadach holenderskie przedsiębiorstwo Kay & Krawer skonstruowało i zastosowało urządzenie do izolacji ścian tunelu kolejowego (p. 25.1.2).
Pewną zmianę w układaniu izolacji z wkładkami wprowadza urządzenie do natrysku lepiku na gorąco lub na zimno. Dalsze czynności przy układaniu materiałów w rolach są takie jak przy nakładaniu lepiku ręcznie szczotkami (segregator aktów prawnych).

Istotną zmianę technologii wprowadziła szwajcarska firma Meynadier w Zurychu.
Do izolacji stosuje się papy jutowe lub na osnowie z włókien szklanych z grubą obustronną powłoką. Papy przyspawa się do podłoża przy zastosowaniu gazowego płomienia (propanu). Przebieg robót jest następujący: na zagruntowanym podłożu nakłada się za pomocą szczotek lub aparatem natryskowym warstwę lepiku asfaltowego w ilości 1,2-1,5 kg/m2. Po ostygnięciu i stwardnieniu tej powłoki dopasowany arkusz papy przytrzymuje się i dociska wałkiem do ściany. Górny pas arkusza mający szerokość 25-30 cm - po rozgrzaniu płomieniem zarówno powłoki na papie jak i na ścianie przyspawa się do ściany. Następnie arkusz zwija się w wałek i poczynając od góry lewą ręką rozwija się wałek i dociska do ściany, przy równoczesnym muskaniu całej szerokości arkusza płomieniem palnika trzymanego w prawej ręce (promocja 3 w 1).

Palnikiem należy tak poruszać, aby powłoka na papie równocześnie od strony ściany i na podłożu uległa zmięknieniu do stanu, przy którym mała fala asfaltu porusza się przed rolą. Przy tym rozwijaną rolę silnie dociska się do ściany bacząc, aby pod papą nie powstawały pęcherze powietrzne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 8 Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 9 Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 10
Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 11
Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 12 Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 13 Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 14
Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kształt lekko klinowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami