Blog

Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 2
12.03.2020

Wykonanie robót murarskich

W artykule znajdziesz:

Wykonanie robót murarskich

Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 3
Wykonanie robót murarskich

Najpewniejsze i najłatwiejsze jest wykonanie robót murarskich w cieplakach, tj. prowizorycznych budowlach osłaniających całą budowę lub jej część.
Konstrukcję cieplaków dawniej wykonywano z drewna (program uprawnienia budowlane na komputer). Obecnie konstrukcja nośna składa się z prętów stalowych lub aluminiowych. Rozpina się na niej folię z tworzyw sztucznych wzmocnioną włókiem szklanym lub inną tkaniną. Osłona taka jest lekka, przezroczysta i stanowi zabezpieczenie przed opadami i wiatrem. Cieplaki nakrywają tylko jedną kondygnację. Przesuwa się je w górę wraz ze wznoszeniem budynku.

Cieplaki podgrzewa się przeważnie nagrzewnicami powietrznymi. Praca w cieplakach jest łatwiejsza nawet niż w okresie letnim, gdyż jest uniezależniona od warunków zewnętrznych. Kosztowne jest tylko ogrzewanie cieplaków.
Bezpieczeństwo pracy podczas wykonywania robót murarskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Roboty murarskie nie stwarzają niebezpiecznych warunków pracy. Na kilka rzeczy należy jednak zwrócić uwagę. Podczas wznoszenia fundamentów trzeba sprawdzić, czy ubezpieczone ściany wykopów są mocne i czy nie grozi obsunięcie ziemi, które może zniszczyć wykonaną robotę, a w razie większych głębokości wykopu zasypać murarza (uprawnienia budowlane).
Należy też przestrzegać, aby murarze i pomocnicy schodzili do wykopów po pochylniach, schodach lub drabinach.

W czasie wznoszenia murów ponad teren stale trzeba kontrolować stan rusztowań roboczych. Nie wolno wykonywać robót z prowizorycznych pomostów ułożonych na stertach cegieł, skrzynek itp. Podczas murowania i rozbiórki murów nie wolno stawać na ścianach bez zabezpieczenia pasami ochronnymi, których haki muszą być dobrze przymocowane do rusztowań lub konstrukcji budynku. Odsądzając gzyms trzeba jednocześnie wykonać mur odciążający, aby nie pozostawiać żadnego elementu w stanie równowagi chwiejnej. Otwory wznoszonego budynku w ścianach zewnętrznych powinny być zabezpieczone barierami (program egzamin ustny).

Rękawice dla ochrony naskórka

Zaleca się używanie przez murarza i pomocników rękawic dla ochrony naskórka na palcach oraz natłuszczania rąk wazeliną, aby zabezpieczyć je przed zimnem i gryzącym działaniem wapna w zaprawie.
Do noszenia cegieł używa się specjalnych uchwytów, aby nie niszczyć naskórka rąk (opinie o programie).
Obecnie roboty ciesielskie" na budowach mają przeważnie charakter usługowy w stosunku do innych rodzajów robót.

Cieśla wykonuje różne roboty związane z urządzeniem placu budowy i elementy pomocnicze, jak rusztowania, deskowania itp. Jedynie podczas remontu budynków drewnianych lub ich wznoszenia, co ma teraz bardzo rzadko miejsce ze względu na brak drewna i ochronę przeciwpożarową, cieśla wykonuje roboty zasadnicze, tj. ściany, stropy, dachy i inne elementy podstawowe.

Roboty ciesielskie, niezależnie od tego, czy noszą charakter usługowy, czy wiodący polegają na przygotowaniu elementów drewnianych i ich wbudowaniu. Elementy przygotowuje się zarówno z drewna okrągłego, jak i tarcicy, przeważnie obrzynanej (segregator aktów prawnych). Wykonuje się je przez poddanie materiału obróbce ręcznej lub mechanicznej polegającej na:

a) dzieleniu materiału wg wymiarów elementów,

b) wyrobieniu zaciosów potrzebnych do łączenia elementów,

c) ewentualnym wyrównaniu lub impregnowaniu powierzchni drewna.

Wycinanie elementów oraz nadawanie im potrzebnych wymiarów i kształtu wykonuje się za pomocą różnego rodzaju narzędzi o ostrzu pojedynczym, jak np. siekiera czy dłuto, lub zespole ostrzy, np. piła.

Obróbkę taką nazywamy skrawaniem. Łączenie elementów nazywa się obróbką złączeniową, zaś zabezpieczanie drewna przez impregnowanie lub wyrównywanie powierzchni elementów stanowi obróbkę wykończeniową.
Obróbki złączeniowe i wykończeniowe odgrywają w robotach ciesielskich niewielką rolę.

Występują one głównie w robotach stolarskich, gdzie łączenie elementów polega przeważnie na klejeniu, zaś wykończenie powierzchni może być bardzo różnorodne (promocja 3 w 1).
Do niedawna wszystkie roboty ciesielskie wykonywano ręcznie na placu budowy. Dzisiaj obróbka ręczna drewna ma miejsce tylko na bardzo małych budowach i przy pasowaniu elementów w czasie ich wbudowywania.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 8 Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 9 Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 10
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 11
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 12 Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 13 Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 14
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami