Blog

Sąg zdjęcie nr 2
06.05.2021

Zbiorniki skorygowanego szlamu

W artykule znajdziesz:

Zbiorniki skorygowanego szlamu

Sąg zdjęcie nr 3
Zbiorniki skorygowanego szlamu

Charakterystyczny element oddziału przygotowania mieszanki surowcowej metodą mokrą stanowi bateria zbiorników korekcyjnych, która z reguły uzupełniona jest wielkopojemnościowymi, tzw. wyrównawczymi zbiornikami skorygowanego szlamu. Bateria składa się z 8-1-12 metalowych lub żelbetowych zbiorników korekcyjnych, o pojemności 300-500 m3 każdy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ich wysmukły kształt (h = 4d; d - średnica zbiornika) umożliwia dokładny pomiar ilości znajdującego się w nich szlamu, a dokładną i szybką homogenizację zawartości zapewnia sprężone powietrze wprowadzone do dolnej, stożkowej części zbiorników. Bateria zbiorników korekcyjnych uzbrojona jest w stację odśrodkowych pomp szlamowych oraz w układ rurociągów umożliwiających kierowanie szlamu z młyna do dowolnego zbiornika, przerzuty (przelewy) szlamu do dowolnych zbiorników oraz zlewanie szlamu skorygowanego z dowolnego zbiornika korekcyjnego do wielkopojemnościowego (wyrównawczego) bądź też bezpośrednio do dozatora pieca obrotowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mieszanka nadchodząca z młynów do surowca, mająca postać szlamu, jest już wstępnie, ale bardzo niedokładnie zestawiona na drodze prymitywnego dozowania surowców do młynów za pomocą chwytaków pobierających różne partie surowca z hali składowiskowej.
Po napełnieniu jednego ze zbiorników korekcyjnych, strumień szlamu z pracujących bez przerwy młynów skierowuje się do następnego zbiornika, a zawartość poprzedniego homogenizuje się, mieszając szlam sprężonym powietrzem w ciągu 20-H30 min (uprawnienia budowlane).

Analiza chemiczna próbki ujednorodnionego szlamu umożliwia dokładne określenie, w jakim stopniu skład chemiczny zmielonej porcji mieszanki surowcowej odbiega od założeń, a znajomość składu chemicznego porcji szlamu namielonego uprzednio do poszczególnych zbiorników korekcyjnych pozwala na obliczenie ilości różnych partii szlamu, które trzeba zmieszać razem, aby otrzymać mieszankę o założonym składzie chemicznym (program egzamin ustny).

Zbiorniki wyrównawcze

Przy stosunkowo małej zmienności składnika ilastego w złożu surowca pod względem jego składu chemicznego, korygowanie mieszanki ogranicza się do zapewnienia odpowiedniej zawartości CaCO,. Analityczne oznaczanie CaCOs wykonuje się wówczas przez miareczkowanie (opinie o programie).
Złączone w jednym zbiorniku korekcyjnym dwie porcje szlamu o różnej zawartości CaCOs homogenizuje się sprężonym powietrzem, a następnie analitycznie kontroluje się, czy po tym tzw. „przelewie” korekcyjnym osiągnięto zamierzony skutek. Jeżeli wynik kontrolnego oznaczenia analitycznego był zadowalający, wówczas zawartość skorygowanego zbiornika zlewa się do wielkopojemnościowych zbiorników wyrównawczych, które umożliwiają magazynowanie większej ilości skorygowanego szlamu, stanowiącego bufor między baterią korekcyjną, a piecami obrotowymi.

Zbiorniki wyrównawcze budowane są obecnie najczęściej w postaci okrągłych płytek basenów o pojemnościach od 3000 do 8000 m3. Sedymentacji szlamu przeciwdziałają planetarne mieszadła mechaniczne, zmontowane na obrotowym moście i zaopatrzone w doprowadzenie sprężonego powietrza (segregator aktów prawnych).
Najnowsze krajowe instalacje produkcyjne przeznaczone do pracy metodą mokrą wyposażone są w 2-6 wielkopojemnościowych zbiorników wyrównawczych, które umożliwiają zmagazynowanie ilości szlamu na 3-4 dni pracy pieców obrotowych.

Opisany wyżej okresowy (porcjowy) sposób zestawienia mieszanki surowcowej na mokro ma cenną zaletę, polegającą na tym, że partie świeżo namielonego do zbiornika szlamu bądź połączone partie szlamów o różnych cechach chemicznych można bardzo szybko i skutecznie zhomogenizować, ujednorodnić i wymieszać za pomocą sprężonego powietrza. Jeśli tylko instalacja sprężarkowa jest prawidłowo dobrana i zapewnia wystarczającą ilość powietrza, wówczas mieszanie pneumatyczne daje gwarancję, że pobrana do oznaczeń chemicznych próbka szlamu reprezentuje zawartość mieszanego zbiornika (promocja 3 w 1). W tej sytuacji dozowanie składników surowcowych przed młynem nie musi być szczególnie dokładne; wystarczy tylko wspomniane orientacyjne dozowanie chwytakami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sąg zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sąg zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sąg zdjęcie nr 8 Sąg zdjęcie nr 9 Sąg zdjęcie nr 10
Sąg zdjęcie nr 11
Sąg zdjęcie nr 12 Sąg zdjęcie nr 13 Sąg zdjęcie nr 14
Sąg zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sąg zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sąg zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami