Blog

11.05.2020

Wykonanie robót

W artykule znajdziesz:

Wykonanie robót

Wykonanie robót

Budowę zaczęto w lutym i skończono w kwietniu. Okres zimowy obrano dla umożliwienia wykorzystania powłoki lodowej jako pomostu roboczego.

Pale wprowadzono pionowo do przerębli wyciętych w lodzie za pomocą żurawia o wysokości 22 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Większość pali zagłębiała się pod ciężarem własnym aż do oparcia ostrza o skałę. Po obcięciu pala do właściwej wysokości wyprowadzano uzbrojenie, ustawiano na nim głowice i wypełniano masą betonową szczeliny złącza.
Poprzecznice stalowe rusztowań układano w rozwidleniach głowic na warstwie piasku utrzymywanej przez zastawki drewniane. W celu obniżenia deskowania po zabetonowaniu płyty usuwano zastawki i wygrzebywano piasek. Poprzecznice rusztu deskowania niosły 10 podłużnie dwuteowych rozstawionych w odstępach 1, 10 m oś od osi. Na podłużnicach położono deski.
Jednocześnie betonowano po 3 przęsła płyty utrzymując je na rusztowaniu przez 6 dni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Położenie i warunki budowy. Most prowadzi drogę samochodową przez bagno w niecce skalistej bez odpływu. Szerokość niecki wzdłuż drogi wynosi około 120 m, głębokość zaś dochodzi do 20 m. Niecka jest wypełniona nawodnionym torfem i humusem. Ciężar składników stałych wynosi 20% ciężaru błota.
Studium kosztorysowe. Przed budową rozpatrzono trzy warianty przeprowadzenia drogi po nasypie; przez częściowe wydobycie błota, przez jego częściowe zagęszczenie oraz przez budowę mostu na palach.
Koszt pierwszego rozwiązania obliczono na 1,9 miliona koron, tj. około 0,2 miliona dolarów. Tak wysoki koszt wynikał stąd, że nasyp mógł być wykonany tylko z twardych skał wydobywanych w pobliżu miejsca budowy (uprawnienia budowlane).
Koszt drugiego rozwiązania obliczono na 2,1 miliona koron, tj. około 0,22 miliona dolarów lub około 1800 dolarów na metr drogi.

Koszt budowy mostu

Koszt budowy mostu na palach, gdyż zdecydowano się na takie rozwiązanie, wyniósł około 440 dolarów na metr długości (program egzamin ustny).
Właściwą rozpiętość przęseł wyznaczono z warunku minimum kosztów. Rachunek ten wskazał, że rozpiętość optymalna jest zawarta między ośmioma i jedenastoma metrami. Ze względów wykonawczych wybrano górną z tych wielkości.
Wiadukt prowadzi szeroką arterię komunikacyjną nad torami stacji kolejowej i dojazdami równoległymi do torów. Szerokość płyty wiaduktu wynosi 26,70 m.
Długość całkowita wiaduktu wynosi 201,34 m. Dzieli się on na dwanaście przęseł o rozpiętości od 16.90 do 17.54 m.

Ustrój nośny stanowi płyta o grubości 0,60 m, połączona ze słupami za pomocą głowic (opinie o programie). Wiadukt składa się z czterech części, z których każda ma od jednego do trzech przęseł połączonych płytami zawieszonymi na wspornikach. Słupy mają wysokość od 6,01 do 7,62 m. W poprzek mostu stoją cztery słupy w rzędzie. Odstępy osi slupów wynoszą 5,80 m. Przekrój poprzeczny słupa ma kształt szesnastoboku wpisanego w koło o średnicy 0.70 m. Głowice ukształtowano przez stopniowe powiększanie średnicy słupa na długości 1,20 m od skosu płyty. Słupy oparte są przegubowo na stopach fundamentowych, każda stopa posadowiona jest na pięciu palach Franki. Na uzbrojenie jednego słupa wraz z przegubem zużyto 2750 kg stali, na cały wiadukt około 900 ton.
Skrajne podpory stanowią przyczółki betonowe, okładane z zewnątrz piaskowcem (segregator aktów prawnych).

Pole powierzchni zabudowanej wynosi 5330 m-. Na wykonanie konstrukcji poza przyczółkami zużyto około 5200 m betonu. Daje to w przybliżeniu 0,98 m3 betonu na m2 zabudowanej powierzchni. Zużycie stali zbrojeniowej na m-‘ betonu wynosi około 0,173 tony.
kolejowych, nad dwiema odnogami rzeki i nad bulwarem miejskim. Całkowita długość mostu wynosi liii m. Skrajne przęsła mają rozpiętości po 25,50 m, a dwa środkowe po 33,50 m.

Niweleta mostu ma pochylenie 3°/o. Pochylenia poprzeczne górnej powierzchni płyty wynoszą 3°/o. Oś mostu leży w łuku o promieniu 175 m. Płyta mostu jest połączona przegubowo z podporami. Podpory są osadzone bezprzegubowo na fundamentach. Grubość płyty wynosi około 0,837 m, a więc stosunek grubości do rozpiętości wynosi w przęsłach środkowych 1 :40, a w skrajnych 1 : 30,5 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami