Blog

Kamienie zdjęcie nr 2
03.03.2022

Wykonanie rur i lewarów

W artykule znajdziesz:

Kamienie zdjęcie nr 3
Wykonanie rur i lewarów

Rury, pozostające pod ciśnieniem wewnętrznym, i lewary są konstrukcjami pokrewnymi. Różnica polega tylko w wymiarach obu ustrojów i w przewadze ciągnienia osiowego w rurach wobec przewagi zginania w lewarach. Obliczenie statyczne rur przeprowadza się podobnie jak obliczenie zbiorników cylindrycznych. Uwzględnić jednak należy ciężar nadsypki wraz z obciążeniem i ewentualne parcie ziemi na boki. Obliczenie statyczne lewarów wymaga kombinacji obciążeń w celu uzyskania najniekorzystniejszych wartości momentów i sił osiowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wykonanie rur i lewarów zabezpieczać je musi przed nieszczelnością i rysami wskutek kurczenia się betonu tężejącego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczelność osiągnąć można przez należyty dobór i odpowiednie mieszanie materiałów składowych, a nadto przez zastosowanie dokładnie wykonanej wyprawy wewnętrznej. Dopuszczalne minimum kurczenia się betonu tężejącego uzyskuje się przez podział rurociągu na części, nieprzekraczające długości 80 m. Części te należy betonować w całości. Gdy to nie jest możliwe, to betonować można odcinkami, przy czym pierwszym jest odcinek środkowy, a odcinki następne betonuje się parami, począwszy od obu stron odcinka środkowego ku końcom poszczególnych części podziału rurociągu. Po sześciu tygodniach od ukończenia betonowania części rurociągu betonuje się w pozostawionych przerwach stosowne pierścienie (uprawnienia budowlane). Zasypanie rurociągu nastąpić powinno jak najwcześniej, a napełnienie wodą po trzech lub czterech tygodniach od ukończenia betonowania pierścieni.

Rurociąg, przenosi ciśnienie 2 atmosfer, rurociąg o średnicy większej, obliczono na ciśnienie 2,5 atmosfer. Górna granica obciążenia wewnętrznego rur żelbetowych, stosowanych w praktyce, osiąga ciśnienie powyżej 4 atmosfer). Najwyższe ciśnienie, otrzymane przy wykonywanych doświadczeniach, wynosiło 8 atmosfer, przy czym już przy ciśnieniu 3,5 atmosfer pojawiały się plamy wilgotne (program egzamin ustny).

Ubezpieczenie skarp

Ubezpieczenie skarp, ściany oporowe i bulwary. Utrwalenie stromego stoku lub wybrzeża wykonać można, w zależności od pochylenia, przy pomocy płyt betonowych lub żelbetowych i przy pomocy ścian oporowych lub bulwarów; wybrzeże morskie utrwalane też bywa przy użyciu stosownych skrzyń żelbetowych. Prymitywny typ ubezpieczenia brzegu przedstawiono. Ustrój składa się z progu dolnego i górnego, między którymi ułożono gotowe płyty żelbetowe 6 cm grubości. Wbite w dno pale w odstępach 0,75 m ustalają położenie progu dolnego. Styki pionowe płyt ubezpieczone są od spodu osobnymi progami, o przekroju 35/15 cm (opinie o programie).

Charakter konstrukcji dźwigających mają typy ścian kątowych. Ustroje płytowe składają się z płyty pionowej i płyty dolnej poziomej. Ściany niskie pozwalają na zastosowanie stałej grubości płyty. Dla ścian wysokich ekonomiczniejsza jest zmienna grubość płyty pionowej. Płyta pionowa może być usytuowana na krawędzi płyty dolnej lub, gdy tego wymagają warunki terenowe (np. trudność uzyskania szerokiego pasa ziemi na wykop), płyta pionowa

opiera się na płycie dolnej w połowie jej szerokości. Zmienna grubość płyty dolnej ułatwia odwodnienie. Pod względem statycznym płyta pionowa stanowi wspornik, obciążony naporem ziemi (segregator aktów prawnych). Wkładki niosące przychodzą od strony wewnętrznej. Powierzchnię podstawy płyty dolnej oznacza się ze względu na dopuszczalne ciśnienie na grunt. Płyta dolna, jako wspornik za ścianą pionową, powinna mieć wkładki rozmieszczone w pobliżu górnej krawędzi.

Dla wysokości bardzo znacznych najodpowiedniejsze są ustroje żebrowane, złożone z płyty pionowej, płyty dolnej i żeber. Płyta pionowa jest pod względem statycznym belką ciągłą, opartą na żebrach. Zebra jako wsporniki o przekroju teowym, mają wkładki ciągnione przy krawędzi wewnętrznej (promocja 3 w 1). Działanie statyczne płyty dolnej, której wielkość rzutu poziomego zależy od dopuszczalnego ciśnienia na grunt, nie zawsze jest jasne; dlatego najlepiej, ze względu na możliwe poddawanie się gruntu, stosować tu wkładki obustronne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kamienie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kamienie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kamienie zdjęcie nr 8 Kamienie zdjęcie nr 9 Kamienie zdjęcie nr 10
Kamienie zdjęcie nr 11
Kamienie zdjęcie nr 12 Kamienie zdjęcie nr 13 Kamienie zdjęcie nr 14
Kamienie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kamienie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kamienie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami