Blog
Szybkość zużywania podłóg
W artykule znajdziesz:
Szybkość zużywania podłóg
Ponieważ podłogi i posadzki są elementami narażonymi na szybkie zużycie, a dla utrzymania ich w stanie używalności konieczna jest staranna konserwacja i dokonywanie w porę remontów bieżących, przeto wpływ konserwacji na okres ich amortyzacji i używalności jest bardzo duży (program uprawnienia budowlane na komputer). W zależności od rodzaju podłóg czy posadzek szybkość zużywania się ich może być większa lub mniejsza. Im bardziej narażone są te elementy na zużywanie, tym konieczniejsza jest staranna konserwacja i przeprowadzenie w porę bieżących remontów. Podłogi drewniane.
Podłogi z desek są mało odporne na ścieranie; przy właściwej eksploatacji i konserwacji mogą przetrwać okres około 50 lat. Posadzki klepkowe, jako mniej ścieralne od podłóg z desek, również przy należytej konserwacji i racjonalnie eksploatowane mogą przetrwać około 60 lat. Zaniedbanie konserwacji może znacznie skrócić okres użytkowania posadzek. Posadzki płytowe, jak terakotowe, z płytek cementowych, z cegły i klinkieru, kamienne, z płytek lastriko itd., są bardziej trwałe i mniej ścieralne niż drewniane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednakże wpływ konserwacji na okres użytkowania tych posadzek jest również bardzo duży. Niektóre z nich, jak np. terakota, należycie konserwowana, mogą przetrwać przez cały okres przewidziany na użytkowanie budynku. Okresy użytkowania różnych posadzek są różne i zależne w pierwszym rzędzie od właściwości materiałów, z jakich posadzka jest wykonana, a następnie od właściwej eksploatacji. Posadzki jednolite (jastrychy). Czas użytkowania tego rodzaju posadzek zależny jest również od właściwości materiałów, z jakich posadzka jest wykonana, oraz od właściwie przeprowadzanych konserwacji i remontów bieżących (uprawnienia budowlane).
Przy smołowaniu dachów papowych co 3 lata i przy przeprowadzaniu w porę remontów bieżących (np. odklejanie się papy na zakładach) użytkowność pokrycia z papy smołowej przewiduje się na 5-8 lat, a papy asfaltowej na 10-15 lat. Natomiast brak konserwacji może spowodować zupełne zniszczenie pokrycia w okresie 1 roku, a nawet krótszym. Szczególnie groźne są nie likwidowane w porę zacieki, które mogą spowodować uszkodzenie więźby dachowej, polepy, tynków sufitowych niższych kondygnacji, a nawet posadzki i instalacji (program egzamin ustny).
Pokrycia z blachy
Pokrycia blaszane wszelkiego rodzaju są na ogół trwałe. Duże znaczenie ma również usuwanie w porę wszelkich zacieków. Użytkowność właściwie konserwowanych pokryć blaszanych oraz rynien i rur spustowych przewiduje się na 20-30 lat. Przy braku konserwacji elementy blaszane niszczeją w ciągu kilku lat. Dachówka. Pokrycia dachówką wszystkich typów i rodzajów są bardzo trwałe przy stałej konserwacji (opinie o programie).
Czas użytkowania w zależności od gatunku dachówki może trwać od 30 do 50 lat i dłużej. Brak konserwacji powoduje szybkie rozluźnienie się całego pokrycia, zacieki powodują gnicie łacenia; w szczególnie nie sprzyjających warunkach zniszczenie dachu może nastąpić w ciągu 10 lat. Okres użytkowania izolacji przeciwwilgociowych, cieplnych, akustycznych, jak i innych elementów budynku, zależy od właściwej konserwacji. Tynki wewnętrzne i zewnętrzne. Utrzymanie czystości, należyte przewietrzanie mieszkań oraz właściwe ich użytkowanie - są to czynniki wpływające na czas użytkowania tynków wewnętrznych. Drobne uszkodzenia tynków zewnętrznych, z uwagi na zgubne działanie czynników atmosferycznych, mogą spowodować odpadanie tynków całymi płatami, gdy tymczasem wyreperowanie tych drobnych uszkodzeń w porę może temu procesowi całkowicie zapobiec.
Okładziny kamienne, ceramiczne i z materiałów zastępczych. Wszelkiego rodzaju okładziny z kamienia i ceramiki są długotrwałe i nie wymagają zbyt starannej konserwacji. Od umiejętnego palenia w piecu i jego konserwacji zależy długość okresu użyteczności pieca, tzn., że będzie akumulował ciepło przez dłuższy czas i będzie ogrzewał pomieszczenie przez promieniowanie (segregator aktów prawnych).
Piec należycie eksploatowany i konserwowany może służyć bez kapitalnego remontu 10 i więcej lat. Średnio należy przyjąć, że remont kapitalny pieca kaflowego powinien odbywać się co 9 lat. Piece po kilkuletnim użytkowaniu wykazują szczeliny między kaflami. Jeżeli szczeliny nie będą w porę wypełnione zaprawą z gliny ogniotrwałej, będzie to powodem coraz większego zużywania się pieca. Drzwiczki paleniskowe i popielnikowe właściwie zamykane i konserwowane nie ulegają wypaczeniu i mogą służyć do czasu przewidzianego na przestawienie pieca.
Jeżeli przepalone lub obruszone palenisko nie zostanie w porę naprawione, to piec nie będzie spełniał należycie swojej roli, a poza tym może to spowodować zawalenie się kanałów ogniowych lub komory płomieniowej. W tym przypadku konieczne jest przestawienie pieca, czyli jego remont kapitalny, którego dałoby się uniknąć we właściwym czasie przez wymurowanie lub tylko wylepienie paleniska (promocja 3 w 1). Wszystkie uwagi dotyczące pieców akumulacyjnych odnoszą się również i do trzonów kuchennych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32