Blog

Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 2
07.09.2021

Wykonanie studni

W artykule znajdziesz:

Wykonanie studni

Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 3
Wykonanie studni

Wykonanie studni, zarówno na miejscu przeznaczenia, jak i prefabrykowanych na osobnym placu budowy, nie odznaczą się w stosunku do wykonawstwa innych elementów betonowych lub żelbetowych niczym szczególnym. Studnie wykonuje się w obu wypadkach z reguły w pozycji „stojącej”, odpowiadającej ich ostatecznemu położeniu, przy czym deskowania składają się, podobnie jak np. przy skrzyniach lub blokach pustakowych. z dwu części: zewnętrznej i wewnętrznej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Deskowanie zewnętrzne składa się z wąskich pionowych desek (klepek) ściągniętych żelazem taśmowym (oraz ewentualnie prętowym, zaopatrzonym w zamki rzymskie). Deskowanie wewnętrzne składa się również z desek pionowych i rozparte jest krążynami odpowiednio rozklinowanymi. Pomiędzy oba deskowania wstawia się warstwy drewnianych drążków rozporowych, które potem usuwa się w miarę betonowania. Deskowania studni o rzucie kwadratowym lub prostokątnym są podobne jak przy blokach pustakowych lub przy skrzyniach pływających.
Organizacja placu budowy studni prefabrykowanych jest również podobna do organizacji placu budowy bloków lub skrzyń pływających.
Sposób zapuszczania studni na terenach suchych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W warunkach morskich szczególnie częsty jest wypadek, gdy studnie mają być zapuszczane na terenach pokrytych wodą. Możliwości zorganizowania robót są wtedy rozmaite. Studnie zapuszczać można mianowicie:
- ze sztucznej wysepki.
- z pomostów stałych lub pływających,
- za pomocą dźwignic pływających,
- przy stosowaniu elementów wiodących pływających (uprawnienia budowlane).

Zapuszczanie ze sztucznej wysepki

Zapuszczanie ze sztucznej wysepki polega na tym. że w miejscu przeznaczenia studni wykonuje się nasyp o takiej koronie, aby na niej zmieściła się nie tylko studnia, ale i wszelki sprzęt potrzebny przy jej zapuszczaniu. Na wodzie płytkiej i zasłoniętej od prądów wysepkę wykonuje się jako nasyp ograniczony skarpami, w innych, gorszych warunkach (fale, prądy, nieco większa głębokość) granice wysepki należy umocnić obrzeżem, najczęściej przy zastosowaniu ścianki szczelne (program egzamin ustny).

Na głębokościach przekraczających 3 do 4 m sposób ten na ogół przestaje się opłacać, gdyż staje się konieczne stosowanie jako obrzeża kaszyc lub podwójnej ścianki szczelnej. Na większych głębokościach wysepkom nadaje się niekiedy kształt walców ograniczonych stalową ścianką szczelną, podobnych do elementów grodzy kolistej. Sposób ten udaje się nieraz nawet do głębokości 15 m. Po zakończeniu robót na jednej wysepce ściankę taką można łatwo wyjąć i przenieść w inne miejsce. Dla budowli długich bardziej ekonomiczne są raczej inne sposoby zapuszczania studni (opinie o programie).

Piaszczyste wypełnienie wysepki zwykle się narefulowuje. Nasyp taki jest bardziej zagęszczony niż sypany z góry do wody i dlatego lepiej nadaje się do prowadzenia dalszych robót. Gdy wykonuje się wysepkę między ściankami szczelnymi, nie zawsze konieczne jest, aby wierzch nasypu sięgał do poziomu wody. Możliwe jest również rozwiązanie, przy czym osuszenie przestrzeni między ściankami oraz odprowadzenie wody przeciekowej do czasu rozpoczęcia zapuszczania studni przeprowadza się przez pompowanie.

Zapuszczanie studni na wysepkach odbywa się w taki sam sposób jak na lądzie (segregator aktów prawnych).
Zapuszczanie z pomostów jest odpowiednie dla niezbyt ciężkich studni. Pomosty stałe opłacają się przy głębokości do 6 m. Jeżeli zamierza się zapuścić szereg studni, należy zbudować po każdej stronie projektowanego szeregu dwa wysokie równoległe pomosty. Wierzch tych pomostów powinien sięgać tak wysoko, aby pomiędzy nim a poziomem wody zmieścił się dolny wiodący element studni wraz z potrzebnymi konstrukcjami pomocniczymi.

Dla wykonania każdej studni przerzuca się nad miejscem jej przeznaczenia podest roboczy złożony z mocnych belek poprzecznych przykrytych dyliną. Podest ten opiera się na kleszczach założonych na pomostach. Należy go wykonać możliwie nisko nad wodą (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 8 Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 9 Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 10
Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 11
Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 12 Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 13 Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 14
Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Opor trzpienia młotka zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami