Blog

Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 2
15.02.2022

Wykonanie wypraw tynkarskich

W artykule znajdziesz:

Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 3
Wykonanie wypraw tynkarskich

Zmechanizowanie wykonania wypraw tynkarskich zależy w równej mierze od rodzaju stosowanej wyprawy, jak i miejsca jej nakładania. Z tego względu w grupie robót tynkarskich wyróżnia się dwie podgrupy:

Pierwsza z nich ma tendencję rosnącą, druga malejącą z uwagi na coraz częstsze stosowanie tapet. Produkowane i stosowane w kraju maszyny do robót tynkarskich pozwalają na zmechanizowanie ok. 95% operacji procesu tynkowania elewacji. Do najnowszych maszyn należą agregaty AT-34MK i ATM-36F * oraz rusztowania wspinające RwW-3/100 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do zmechanizowanego wykonywania tynków wewnętrznych używane są w większości te same maszyny, co do tynkowania elewacji. Częściej wykorzystywane są tylko agregaty o małej wydajności, np. AS-10Mb, przystosowane do narzutu tzw. plastycznej masy tynkarskiej. Wprowadzane są agregaty do zapraw gipsowych. Prototyp takiego agregatu ATG-121 przeszedł próby fabryczne. Produkowane w kraju maszyny do robót tynkarskich umożliwiają zmechanizowanie ok. 90% operacji procesów tynkowania wnętrz (uprawnienia budowlane).

Wydajności i ciśnienia robocze oraz konstrukcje i rodzaje pomp w poszczególnych agregatach są zróżnicowane i dostosowane do właściwości krajowych materiałów tynkarskich. Wszystkie te materiały mogą być narzucane na powierzchnie ścian i stropów nawet najwyższych budynków przy ustawieniu agregatów na poziomie zerowym. Umożliwiają to pompy tłokowe o ciśnieniu do 5,0 MPa zainstalowane w agregatach AT-34MK, ATM-36F oraz AT-62 (program egzamin ustny).

Układanie okładzin

Rozwiązania konstrukcyjne krajowych urządzeń do robót tynkarskich są na dobrym europejskim poziomie; poprawy wymaga jednak jakość i staranność ich wykonania. W tym kierunku zmierzają doraźne prace rozwojowe, podczas gdy długofalowe są skoncentrowane na opracowywaniu urządzeń o małej wydajności, potrzebnych do mechanizacji tynkowania nowymi rodzajami materiałów tynkarskich (w tym przygotowywanych z suchych mieszanek tynkarskich) (opinie o programie).

Układanie okładzin z płytek ceramicznych wymaga przede wszystkim narzędzi ręcznych skompletowanych w odpowiednie zestawy. Nie są one niestety produkowane w kraju. Przygotowanie podłoża i podkładu na małych powierzchniach wykonuje się ręcznie, a na dużych mogą być używane maszyny do wewnętrznych robót tynkarskich. Do tapetowania stosuje się tapeciarkę TA-11. Służy ona do powlekania tapety klejem i ułatwia jej odmierzanie i obcinanie. Ponadto niezbędne są narzędzia ręczne skompletowane w zestaw narzędzi tapeciarza (segregator aktów prawnych).

Ze względu na braki pomocniczych narzędzi ręcznych do układania płytek ceramicznych oraz tapet prace te są w większości wykonywane tradycyjnie. Próby wprowadzenia prefabrykowanych płyt scalanych w wytwórniach z pojedynczych płytek ceramicznych nie zostały upowszechnione; służą one tylko do wykańczania dużych powierzchni w budynkach użyteczności publicznej. Narzędzia potrzebne do zmechanizowania niektórych czynności układania płyt scalonych są opracowywane i będą mogły wejść do produkcji po rozpowszechnieniu prefabrykowanych okładzin ceramicznych (promocja 3 w 1).

Wielowarstwowa konstrukcja podłóg oraz duża różnorodność materiałów na poszczególne warstwy powodują, że w tej grupie robót występuje największa liczba procesów technologicznych i związanych z nimi narzędzi i maszyn. Spośród maszyn specjalnych, potrzebnych do robót podłogowych, produkowane są te, które służą do zmechanizowania prac najcięższych i najbardziej pracochłonnych. Można do nich zaliczyć podajniki pneumatyczne gęstych zapraw Pobet 260 i Pobet 500, zacieraczkę do podkładów ZB-451, szlifierki do lastryka SL-271 oraz SL-70 i szlifierkę do parkietów SP-25.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 8 Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 9 Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 10
Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 11
Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 12 Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 13 Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 14
Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dziedzina racjonalnego budownictwa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami