Blog

Projekt budowlany zdjęcie nr 2
03.02.2022

Wykonawstwo robót

W artykule znajdziesz:

Wykonawstwo robót
Wykonawstwo robót

Budowę grodzy w korycie rzeki należy wykonywać zgodnie z zasadami budownictwa wodnego, a mianowicie trzeba unikać gwałtownych zmian kierunku strug wodnych, stosować tamy kierujące prąd wody we właściwe miejsca przepływu, umacniać dno przeciw rozmyciu itp., a więc projektowanie i wykonawstwo robót musi być prowadzone przez odpowiednio wykwalifikowanych inżynierów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli grodzą musi przetrwać okres przejścia wielkiej wody, to przewiduje się z zasady zatopienie jej oraz placu budowy na ten czas. Zatopienie takie pociąga za sobą konieczność usunięcia zapasów drewna i sprzętu maszynowego, które mogłyby ulec uszkodzeniu itp. Nie można dopuszczać do zatopienia placu budowy przez zwykły przelew wody przez grodzę, gdyż mogłoby to doprowadzić w dużej mierze do zniszczenia jej. Aby tego uniknąć należy przewidzieć w konstrukcji grodzy śluzy wlotowe z zaworami, które otwiera się, gdy trzeba wprowadzić wodę na chroniony plac budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Śluzy te stanowią często słabe miejsce grodzy i wobec tego należy je bardzo starannie zaprojektować, zwracając szczególną uwagę na zapobieżenie filtracji wzdłuż boków śluzy, gdy śluza jest zamknięta, i na niebezpieczeństwo podmycia jej po otwarciu.

Może najbardziej odpowiednim rozwiązaniem jest wbudowanie w grodzy rur metalowych odpowiedniej średnicy i zamykanych zaworami. Rury takie wyprowadza się o 2 m na zewnątrz grodzy, aby oddalić dopływowy prąd wody od zbocza grodzy; od wewnątrz w sąsiedztwie wylotu rury należy dna. Należy tak projektować dopływ wody, aby można było zatopić cały plac budowy w ciągu ok. 12 godzin (uprawnienia budowlane). Urządzenia wlotowe wbudowuje się w odgórnej części grodzy, aby móc ją lepiej zatopić i nie wytwarzać różnicy poziomów wody przy koronie grodzy. Przy zatapianiu można użyć pomp służących do odwodnienia placu wykonać umocnienie z narzutu kamiennego.

Pompa odśrodkowa

Wobec dość skomplikowanych nieraz warunków przepływu niejednokrotnie z powodzeniem były stosowane badania na modelach. Modele te były wykonywane w skali 1 : 100 lub nawet mniejszej; wyjaśniały one dobrze spodziewany kierunek strug wodnych, powstających wirów i niebezpieczeństwo rozmycia budowy (program egzamin ustny). Pompa odśrodkowa np. 0 30 cm może przerzucić ok. 20 m3 wody na minutę, a więc może być bardzo skutecznym sprzętem pomocniczym. Gdy rzeka wykazuje szybkie przybory i spadki wody, trzeba mieć dostateczne zaopatrzenie w pompy, żeby również szybko móc wypompować wodę zebraną wewnątrz grodzy i uniknąć w ten sposób dużego parcia wody od wewnątrz, gdy woda w rzece opadnie (opinie o programie).

Gdy przepływ wody w rzece jest stosunkowo mały, a spadek jej jest dość duży - co jest zjawiskiem zwykłym w górnym biegu rzek - wówczas można w ogóle zamknąć grodzą przepływ wody w korycie naturalnym i skierować rzekę okrężnie korytem tymczasowym (segregator aktów prawnych). Po uwolnieniu się od wody w ten sposób można prowadzić zamierzoną budowę w warunkach zwykłych. Mogą być dwa zasadnicze rozwiązania:

  • grodzą spiętrza wodę i odprowadza się wówczas cały przepływ wody tymczasowym korytem a-a na stoku doliny lub w razie spadzistego stoku za pomocą sztolni przebitej w sposób tunelowy w zboczu sąsiednich gór lub wzgórzy lub
  • grodzą spiętrza wodę i odprowadza się cały przepływ wody sztucznym korytem wzniesionym ponad poziomem budowy.

Grodze wykonuje się z różnych materiałów i różnego typu; poniżej rozpatrzymy kolejno różne ich rodzaje. Na ogół uważa się, że grodzą spełnia należycie swe zadanie, gdy trzyma się dobrze pod naporem wody i działaniem ruchów filtracyjnych, nie doprowadza do zjawisk kurzawkowych z rozluźnianiem się piasków, nie dopuszcza większego przenikania wody niż ustawione na miejscu pompy mogą odciągnąć i umożliwia wykonanie zamierzonych robót po usunięciu wody z terenu (promocja 3 w 1). Zazwyczaj jednym z głównych warunków powodzenia przy wykonaniu robót jest sprawność wykonania i nie przewlekanie ich, a więc musi być zwrócona szczególna uwaga na przygotowanie dokładne robót pod względem organizacji i na szybkość wykonania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Projekt budowlany zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Projekt budowlany zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Projekt budowlany zdjęcie nr 7 Projekt budowlany zdjęcie nr 8 Projekt budowlany zdjęcie nr 9
Projekt budowlany zdjęcie nr 10
Projekt budowlany zdjęcie nr 11 Projekt budowlany zdjęcie nr 12 Projekt budowlany zdjęcie nr 13
Projekt budowlany zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Projekt budowlany zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Projekt budowlany zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami