Blog
Wykonywanie nasypów
W artykule znajdziesz:
Przy użyciu koparek gąsienicowych zimą należy dbać o dobre odwodnienie wykopów podjazdów i dojazdów. W błocie bowiem gąsienice przymarzają do gruntu, zaś w czasie odwilży transport jest utrudniony (program uprawnienia budowlane na komputer). Dopuszczalna ilość zmarzniętego gruntu w stosunku do całej masy nasypu nie powinna przekraczać: w nasypach drogowych - 20-30%, na drogach prowizorycznych i placach - 50-60%; na zwałkach czasowych - bez ograniczeń. Na osiadanie przewidywać należy rezerwę 2-3,5-raza większą od normy letniej, w zależności od ilości zmarzniętej ziemi.
Warstwy powinny być układane poziomo (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Grubość warstw w nasypach nie wymagających zagęszczania powinna wynosić przy transporcie konnym - 30 cm, przy samochodowym - do 70 cm, zaś w nasypach wymagających zagęszczenia odpowiednio - 20-30 cm. Nie należy układać w nasypach brył zmarzniętych o wymiarach ponad 15 cm. Nie powinno się układać zmarzniętej ziemi w odległości mniejszej niż 1 m od krawędzi skarpy.
Nie należy wykonywać nasypów z gruntów pylastych, gliniastych i lessowych, zawierających wodę w ilości wywołującej przekroczenie dolnej granicy plastyczności Wk (dla glin Wk = 17-22, dla lessów 21-23) więcej niż o 25% wskaźnika plastyczności P (wynoszącego dla glin 10-16, a dla lessów - 3-5) (uprawnienia budowlane).
- Zasypywanie wykopów. Fundamenty należy zasypywać jedynie gruntem nie zmarzniętym. Rurociągi, do wysokości przykrycia rury wynoszącej 50 cm, można zasypywać tylko ziemią odtajałą, powyżej wolno użyć częściowo ziemi zmarzniętej, przewidując rezerwę na osiadanie. W miejscach przecięcia z drogami rurociągi zasypuje się nie zmarzniętym piaskiem.
- Transport ziemi. Najwłaściwszymi środkami transportowymi są samochody wywrotki i wywrotki kolejkowe. Przenośników taśmowych należy unikać. Aby ziemia nie zamarzła na środku transportowym, jazda nie powinna trwać dłużej niż 90 min przy temperaturze 5°C, 60 min przy temperaturze -10°C i 40 min przy 20°C (program egzamin ustny).
Przepisy bezpieczeństwa
Przed przystąpieniem do robót ziemnych konieczne jest zbadanie terenu, czy nie ma w miejscach wykopów przewodów sieci wodnej, kanalizacyjnej, a szczególnie przewodów gazowych i elektrycznych. W wypadku ich istnienia należy przedsięwziąć odpowiednie środki ich zabezpieczenia: zaniechać pracy koparkami, łomami, kilofami itp., zwiększyć nadzór i ostrożność pracy (opinie o programie).
Konieczne jest zbadanie warunków wodno-gruntowych. W ruchliwych miejscach wykopy zabezpiecza się barierami. Dla przejść należy wykonywać mostki o szerokości 0,7 m, z poręczami. Ścinanie drzew i karczowanie pni wymagają specjalnego nadzoru, szczególnie przy posługiwaniu się dźwigami i karczownikami. Należy zwracać uwagę na osłony bębnów linowych, bloków itp. Nie należy zezwalać na przechodzenie w pobliżu napiętych lin. Przy stosowaniu materiałów wybuchowych roboty powinny wykonywać specjalne zespoły uprawnione do prowadzenia robót minerskich (segregator aktów prawnych).
Należy przy tym zachować specjalne przepisy bezpieczeństwa. Najmniejszy bezpieczny kąt nachylenia skarp dla gruntów średnich wynosi 45°. Bezpieczny kąt nachylenia skarp czasowych wykopów (do 15 dni) w średnich gruntach oblicza się wg wzoru: a = ę> + 45°/2, gdzie q> - naturalny kąt stoku, przy założeniu, że szerokość wykopu w dnie jest większa od 3 m. Przy mniejszych szerokościach można przyjąć podany kąt tylko w przypadku, gdy wykop jest nie głębszy od 3 m. W gruntach piaszczystych, nasypowych itp. kąt nachylenia skarp powinien być nie większy od kąta naturalnego zsypu (promocja 3 w 1). Wykonywanie wykopów przez podkopywanie jest niedozwolone. Deski do deskowania powinny wystawać ponad wykop nie mniej niż 15 cm w celu zabezpieczenia wykopu przed spadaniem gruntu, kamieni itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32