Blog

09.11.2022

Koszty robocizny

W artykule znajdziesz:

Koszty robocizny

Analizę zmian w stanie zatrudnienia można przeprowadzić w oparciu o przykładowe zestawienie. Z tablicy tej widać, że udział robotników grupy nieprodukcyjnej w okresie analizowanym kształtował się korzystniej, niż w kwartale poprzednim (7,2% w stosunku do 8,8%), również płynność kadr była w tym kwartale mniejsza, niż w poprzednim. Tym niemniej jednak odejście z pracy na własną prośbę 17,7% zatrudnionych robotników w ciągu 3 miesięcy wymaga szczegółowego zbadania w celu ustalenia przyczyn tak dużej fluktuacji kadr i podjęcia kroków w kierunku radykalnego zmniejszenia płynności kadr na budowie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Koszty robocizny stanowią po materiałach drugą co do wielkości pozycję w ogólnym koszcie robót. Zagadnieniu kontroli i badania kosztów robocizny powinien kierownik budowy poświęcić specjalną uwagę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wysokość funduszu płac uzależniona jest od liczby zatrudnionych i od średniej płacy. Odchylenia faktycznego wykonania funduszu płac od planu mogą powstać wskutek przekroczenia liczby zatrudnionych lub średniej płacy (uprawnienia budowlane). Zaznaczyć jednak należy, że o ile przekroczenie funduszu płac pracowników administracyjnych stanowi naruszenie dyscypliny finansowej, to przekroczenie funduszu płac pracowników produkcyjnych nie zawsze świadczy o niewłaściwej gospodarce przedsiębiorstwa. Przekroczenie to wymaga przeanalizowania na tle wykonania planu produkcyjnego budowy i wskaźnika wydajności.

Jak z analizy widać, plan produkcyjny został przekroczony o 8,2%. Przekroczenie to uzyskano bez zwiększenia stanu zatrudnienia i przy wzroście wydajności o 8,7%. Planowy fundusz płac został w związku z tym skorygowany o wielkość przekroczenia planu produkcyjnego 8.2% do sumy 357 000 złotych. (W praktyce dopuszczalny procent korekty funduszu płac w górę jest zazwyczaj niższy niż procent przekroczenia planu) (program egzamin ustny).

Jak widać z tablicy, faktyczne wykonanie funduszu płac jest jednak wyższe od wielkości skorygowanej o 4,2%, co świadczy o naruszeniu dyscypliny finansowej. Fakt ten wymaga specjalnego zbadania tym bardziej, że sytuacja na odcinku płac uległa znacznemu pogorszeniu. Przekroczenie funduszu płac od początku roku wzrosło w okresie sprawozdawczym z 1,2 do 1,5%.

Przekroczenie funduszu płac

Niekorzystnym objawem jest również szybszy wzrost średniej miesięcznej płacy robotników (113,3%) niż wzrost wydajności (108,7%). Jest to sprzeczne z podstawą akumulacji socjalistycznej, opartej na szybszym wzroście wydajności pracy od wzrostu płac. Odchylenie to świadczy o naruszeniu dyscypliny płacy. Analizując przekroczenie funduszu płac kierownik budowy obowiązany jest zbadać, jak na to odchylenie wpłynęła praca w godzinach nadliczbowych. Do przekroczenia funduszu płac w poważnym stopniu przyczyniła się duża ilość godzin nadliczbowych (350% w stosunku do planu). Fakt ten powinien być ostrzeżeniem dla kierownika budowy na przyszłość (opinie o programie).

Procentowy udział funduszu płac w wartości przerobu jest o 0,8% wyższy niż zaplanowany. Zadaniem kierownika budowy jest przeanalizowanie przyczyn tego stanu rzeczy. Analiza powinna w szczególności objąć następujące zagadnienia:

  1. zgodność zleceń roboczych z ilościami robót faktycznie wykonanych,
  2. zgodność zastosowanych w zleceniach roboczych stawek jednostkowych z obowiązującymi cennikami robót akordowych,
  3. prawidłowość zaliczonej liczby przepracowanych roboczogodzin, a w szczególności godzin nadliczbowych oraz ocena słuszności zatrudnienia robotników w godzinach nadliczbowych,
  4. prawidłowość w stosowaniu dopłat i dodatków (np. za uciążliwe warunki pracy, za godziny nadliczbowe itp.),
  5. właściwa gospodarka funduszem majsterskim,
  6. prawidłowość wypłat z tytułu świadczeń za rozłąkę (segregator aktów prawnych).

Ponadto celowe jest zbadanie innych okoliczności, które mają wpływ na zwiększenie funduszu płac. Należą do nich przede wszystkim:

  • stopień wykonania planu mechanizacji,
  • przestoje na budowie,
  • wykonane roboty dodatkowe spowodowane brakoróbstwem,
  • zmiany asortymentów robót w stosunku do planu.

Poza tym bardzo często następuje przekroczenie funduszu płac w przypadku niewykonania planu produkcyjnego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami