Blog

Rusztowanie dolne zdjęcie nr 2
23.01.2020

Wykorzystywanie czynnika grzejnego

W artykule znajdziesz:

Wykorzystywanie czynnika grzejnego

Rusztowanie dolne zdjęcie nr 3
Wykorzystywanie czynnika grzejnego

Zależnie od sposobu wykorzystania czynnika grzejnego (wody, pary) rozróżniamy następujące systemy centralnego ogrzewania:
a) ogrzewanie bezpośrednie wodą o niskiej temperaturze do + 95°C, grawitacyjne i pompowe;
b) ogrzewanie bezpośrednie wodą o wysokiej temperaturze (ponad 100°C);
c) ogrzewanie pośrednie (dwustopniowe) wodo wodne i parowodne;
d) ogrzewanie bezpośrednie parą niskiego i wysokiego ciśnienia;
e) ogrzewanie pośrednie parowo lub wodno-powietrzne;
f) ogrzewanie przez promieniowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozróżniamy dwa zasadnicze układy sieci centralnego ogrzewania wewnątrz budynku, a mianowicie: układ sieci z rozdziałem dolnym i układ sieci z rozdziałem górnym. Obydwa wyżej wymienione układy stosowane są zarówno w instalacjach ogrzewania wodnego, jak i parowego. Charakterystyczną cechą układu z rozdziałem górnym jest to, że woda, czy para doprowadzana jest głównym pionem wznośnym do najwyższej kondygnacji lub do poddasza i stamtąd przewodami poziomymi rozprowadzana jest za pośrednictwem przewodów zasilających (pionów i gałązek) do odbiorników ciepła, tj. do grzejników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

układzie sieci z rozdziałem dolnym wodę czy parę doprowadza się do pionów przewodami poziomymi (poziomami) umieszczonymi na najniższej kondygnacji (najczęściej w suterenie); z pionów zaś woda czy para gałązkami dopływa do grzejników. Po oddaniu ciepła, oziębiona woda czy skroplona w grzejnikach para przewodami powrotnymi, inaczej kondensacyjnymi, odpływa do źródła ciepła - do kotła. Poziome przewody centralnego ogrzewania w suterenie (rozdział dolny) lub na poddaszu (rozdział górny) prowadzone są po wierzchu, jednak są izolowane w celu zabezpieczenia przed stratami ciepła. Przewody pionowe (piony) prowadzi się przeważnie w bruzdach ściennych bez izolacji.

Przewody ułożone na ścianach zamocowane są hakami lub uchwytami.

Ogrzewanie parowe

Niezależnie od rodzaju czynnika grzejnego, a więc zarówno instalacje ogrzewania wodnego jak i ogrzewania parowego, mogą być zasilane bezpośrednio z kotłowni znajdującej się w budynku lub z kotłowni odległej od budynku ogrzewanego, z kotłowni centralnej, osiedlowej czy też elektrociepłowni (uprawnienia budowlane).
Centralne ogrzewanie zasilane z kotłowni osiedlowej lub z elektrociepłowni nazywamy centralnym ogrzewaniem zdalaczynnym, przewody doprowadzające czynnik grzejny (parę lub wodę) z kotłowni do budynku nazywamy przewodami zdalaczynnymi, a kanały podziemne, w których układa się te przewody, kanałami zdalaczynnymi. Długość kanałów zda- laczynnych jest bardzo różna; w miejskich urządzeniach cieplnych długość kanałów dochodzi do kilkunastu, a nawet więcej kilometrów. Kotłownie, centralne ciepłownie czy elektrociepłownie, będące źródłem ciepła dla zespołu budynków, osiedla, dzielnicy czy całego miasta, zastępują wiele kotłowni małych.

Kotłownie o dużym zasięgu mają niezaprzeczalną przewagę nad kotłowniami małymi zarówno pod względem technicznym, ekonomicznym i zdrowotnym (program egzamin ustny).
W porównaniu z kołtownią małą kotłownia duża ma następujące zalety:
a) większą sprawność i lepsze wykorzystanie dużych kotłów, w które jest wyposażona,
b) możność spalania gorszych gatunków paliwa,
c) oszczędność kotłów i sprzętu niezbędnego do obsługi kotłowni,
d) mniejszy personel konieczny do obsługi i nadzoru,
e) oszczędność na kosztach konserwacji i remontów (opinie o programie),
f) polepszenie warunków zdrowotnych mieszkańców wskutek możności budowania kotłowni, ciepłowni czy elektrociepłowni, poza granicami miasta, co zmniejsza zadymienie miasta i zanieczyszczenie transportem opału (segregator aktów prawnych).

Ogrzewanie wodą o niskiej temperaturze, grawitacyjne i pompowe. Najczęściej spotykanym systemem centralnego ogrzewania w budownictwie mieszkaniowym jest ogrzewanie wodne o niskiej temperaturze (do + 95°C). Znając główne elementy i układ sieci centralnego ogrzewania można przystąpić do omówienia zasady jego działania. Cały zład, tj. kocioł, przewody i grzejniki, napełniony jest wodą. Woda nagrzana w kotle do odpowiedniej (zależnie od temperatury zewnętrznej) temperatury przechodzi do pionów zasilających, do grzejników i dalej do najwyżej położonego naczynia wzbiorczego. W grzejnikach woda gorąca oddaje swoje ciepło pomieszczeniu i ochłodzona wraca z powrotem do kotła, w którym znów się nagrzewa itd (promocja 3 w 1).

W ogrzewaniu wodnym grawitacyjnym krążenie wody odbywa się w sposób naturalny (grawitacyjnie) dzięki temu, że woda gorąca, jako lżejsza unosi się pionami zasilającymi do góry, a po ochłodzeniu w grzejnikach jako cięższa spływa pionami powrotnymi w dół do niżej położonego kotła.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rusztowanie dolne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rusztowanie dolne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rusztowanie dolne zdjęcie nr 8 Rusztowanie dolne zdjęcie nr 9 Rusztowanie dolne zdjęcie nr 10
Rusztowanie dolne zdjęcie nr 11
Rusztowanie dolne zdjęcie nr 12 Rusztowanie dolne zdjęcie nr 13 Rusztowanie dolne zdjęcie nr 14
Rusztowanie dolne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rusztowanie dolne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rusztowanie dolne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami