Blog
Wykształcenie wymagane do uzyskania uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Wykształcenie wymagane do uzyskania uprawnień budowlanych
Wszystkie zasady związane z kwalifikacją wykształcenia niezbędnego do uzyskania uprawnień budowlanych znajdują się w rozporządzeniu z 6 maja 2019 roku w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). W rozporządzeniu znajdują się zarówno kierunki studiów, które są odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności, ale również wykaz zawodów związanych z budownictwem i wszystkie specjalizacje, jakie wyodrębnione są w poszczególnych specjalnościach (program na telefon).
Ponadto w dokumencie określono sposób dokumentowania oraz weryfikacji wykształcenia posiadanego przez kandydata na uprawnienia budowlane, w tym również sposób kwalifikacji tego wykształcenia.
W załączniku nr 2 do rozporządzenia znajduje się spis kierunków studiów odpowiednich oraz pokrewnych dla danej specjalności. Stwierdzenie zgodności następuje wtedy, gdy nazwa ukończonego kierunku studiów jest zgodna z nazwą kierunku wymienioną w rozporządzeniu (program egzamin ustny).
Jeśli jest inaczej, to pod uwagę brany jest suplement do dyplomu lub zaświadczenie o przebiegu studiów. Z dokumentów tych musi wynikać, że przynajmniej 1/3 programu studiów bądź liczby godzin dotyczyła zajęć, które kształtują wiedzę oraz umiejętności związane z zakresem kierunku studiów. Wykształcenie uzyskane za granicą podlega kwalifikacji indywidualnej, która określa czy jest ono odpowiednie czy pokrewne dla wybranej przez kandydata specjalności na podstawie programu kształcenia (opinie o programie).
Określone zawody
Oprócz kierunków studiów w rozporządzeniu określone są także zawody, które pozwalają na zyskanie określonych specjalności uprawnień budowlanych (segregator aktów prawnych). Dokładny wykaz znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Kwalifikacja przebiega tak samo jak w przypadku studiów, co oznacza, że nazwa zawodu musi odpowiadać nazwie wskazanej w w/w załączniku (promocja 3 w 1). Oczywiście należy pamiętać, że wykształcenie to jeszcze nie wszystko, ponieważ do uzyskania uprawnień budowlanych niezbędna jest jeszcze praktyka zawodowa.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32