Blog
Wykształcenie wymagane do uzyskania uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Wykształcenie wymagane do uzyskania uprawnień budowlanych
Wszystkie zasady związane z kwalifikacją wykształcenia niezbędnego do uzyskania uprawnień budowlanych znajdują się w rozporządzeniu z 6 maja 2019 roku w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). W rozporządzeniu znajdują się zarówno kierunki studiów, które są odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności, ale również wykaz zawodów związanych z budownictwem i wszystkie specjalizacje, jakie wyodrębnione są w poszczególnych specjalnościach (program na telefon).
Ponadto w dokumencie określono sposób dokumentowania oraz weryfikacji wykształcenia posiadanego przez kandydata na uprawnienia budowlane, w tym również sposób kwalifikacji tego wykształcenia.
W załączniku nr 2 do rozporządzenia znajduje się spis kierunków studiów odpowiednich oraz pokrewnych dla danej specjalności. Stwierdzenie zgodności następuje wtedy, gdy nazwa ukończonego kierunku studiów jest zgodna z nazwą kierunku wymienioną w rozporządzeniu (program egzamin ustny).
Jeśli jest inaczej, to pod uwagę brany jest suplement do dyplomu lub zaświadczenie o przebiegu studiów. Z dokumentów tych musi wynikać, że przynajmniej 1/3 programu studiów bądź liczby godzin dotyczyła zajęć, które kształtują wiedzę oraz umiejętności związane z zakresem kierunku studiów. Wykształcenie uzyskane za granicą podlega kwalifikacji indywidualnej, która określa czy jest ono odpowiednie czy pokrewne dla wybranej przez kandydata specjalności na podstawie programu kształcenia (opinie o programie).
Określone zawody
Oprócz kierunków studiów w rozporządzeniu określone są także zawody, które pozwalają na zyskanie określonych specjalności uprawnień budowlanych (segregator aktów prawnych). Dokładny wykaz znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Kwalifikacja przebiega tak samo jak w przypadku studiów, co oznacza, że nazwa zawodu musi odpowiadać nazwie wskazanej w w/w załączniku (promocja 3 w 1). Oczywiście należy pamiętać, że wykształcenie to jeszcze nie wszystko, ponieważ do uzyskania uprawnień budowlanych niezbędna jest jeszcze praktyka zawodowa.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32