Blog

25.11.2018

Wyłączniki prądu

W artykule znajdziesz:

Najnowsze nowoczesne urządzenia w ochronie przeciwpożarowej

Odpowiednie zabezpieczenie budynku pod względem przeciwpożarowym jest bezwzględnie niezwykle istotnym zagadnieniem, ponieważ od niego w ogromnej mierze zależy nie tylko bezpieczeństwo jego mieszkańców, ale także wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń dla pracy służb w razie wystąpienia pożaru. Jednym z ważnych aspektów bezpieczeństwa jest nowoczesna instalacja elektryczna, wyposażona w czujniki i bezpieczniki, miedzy innymi w przeciwpożarowe wyłączniki prądu, które w znacznym stopniu zapewniają takie warunki, jak ochrona przed powstaniem pożaru oraz możliwość pracy służb gaśniczych.

Reklama: Program do nauki na uprawnienia budowlane znajdziesz w prezentowanym przez nas pakiecie. Możesz zakupić program w w wersji stacjonarnej oraz mobilnej. Z naszym programem przygotujesz się do egzaminu pisemnego oraz ustnego na uprawnienia budowlane. 

Czym są przeciwpożarowe wyłączniki prądu?

Są to urządzenia odcinające dopływ energii elektrycznej do instalacji znajdującej się w obiekcie budowlanym, które uniemożliwiają zasilanie wszystkich obwodów, z wyjątkiem potrzebnych do uruchomienia urządzeń gaśniczych. Tak skonstruowana instalacja daje gwarancję, że jest utrzymana ochrona przed powstaniem pożaru w budynku, a jednocześnie nie blokuje działań ratunkowych. Przeciwpożarowe wyłączniki prądu są obowiązkowym wyposażeniem budynków o kubaturze powyżej tysiąca metrów sześciennych, zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi.

Jakie warunki powinna spełniać instalacja przeciwpożarowych wyłączników energii elektrycznej?

Przepisy prawa budowlanego i bezpieczeństwa przeciwpożarowego ściśle określają, gdzie powinny być umieszczone takie wyłączniki oraz w jaki sposób mają działać i być wykorzystywane. Te urządzenia muszą znajdować się w głównego wejścia lub złącza i być odpowiednio oznakowane, aby służby pożarnicze i zarządcy budynku miały łatwy do nich dostęp. Odcięcie prądu wyłącznikiem przeciwpożarowym nie może powodować samoczynnego włączania się innych źródeł energii, w tym agregatów prądotwórczych, aby nie stwarzać dodatkowego zagrożenia. W momencie odcięcia prądu wyłącznikiem przeciwpożarowym może jedynie uruchamiać się oświetlenie awaryjne, jeśli w budynku jest zainstalowany tego typu system.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami