Blog

Wykres naprężeń zdjęcie nr 2
30.05.2018

Wymagania na uprawnienia budowlane elektryczne

W artykule znajdziesz:

Wymagania na uprawnienia budowlane elektryczne


Uprawnienia budowlane elektryczne

W XXI wieku brakuje na rynku pracy dobrych, rzetelnych i świetnie wykwalifikowanych fachowców. Głównie na rynku brakuje ludzi do pracy z zakresu budowlanki, elektryki, inżynierii. Nie chodzi o pracowników niższego rzędu typu malarz, murarz, tynkach. Brakuje świetnie wykwalifikowanej kadry specjalistów w swojej dziedzinie z uprawnieniami. Zatem wiele osób zastanawia się nad zrobieniem uprawnień budowlanych w zakresie elektryki.

Osoba, która chciałaby uzyskać uprawnienia budowlane elektryczne poza kursem, musi spełniać określone wymagania. Kandydat musi mieć skończone studia wyższe na kierunku inżynierii. Musi odbyć niezwłocznie po zakończeniu studiów praktykę pod kierownictwem osoby z uprawnieniami budowlanymi. Dopuszcza się zaliczenie do praktyki zawodowej, praktyki, która została odbyta po trzecim roku studiów wyższych. Jednak nie może ona być objęta programem nauczania na danym kierunku. Kluczowym i ostatnim już warunkiem jest pozytywne przejście dwuetapowego postępowania kwalifikacyjnego. Pierwszy etap to weryfikacja posiadanego wykształcenia oraz odbytej praktyki. Drugi etap to egzamin zawodowy ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności zastosowania wiedzy technicznej w praktyce. Po pozytywnym przejściu postępowania kwalifikacyjnego uzyskuje się uprawnienia budowlane. Moc urzędową uprawnienia otrzymują po wpisaniu do rejestru centralnego oraz na listę członków Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Uprawnienia budowlane z zakresu elektryki można uzyskać w dwóch specjalnościach. Uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, które upoważniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami związanymi z takim obiektem. Uprawnienia w specjalności telekomunikacyjnej, które upoważniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami związanymi z takowym obiektem w zakresie telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną oraz telekomunikacji radiowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Uprawnienia budowlane - jak je zdobyć?

W karierze każdego inżyniera przychodzi moment na zdobycie uprawnień budowlanych. Samo skończenie studiów nie wystarczy - trzeba jeszcze odbyć praktykę zawodową i zdać egzamin przed komisją. Jak zdobyć uprawnienia budowlane i stać się pełnoprawnym członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa?

Co daje posiadanie uprawnień budowlanych?

Uprawnienia budowlane dają ich posiadaczowi możliwość pełnienia samodzielnych funkcji podczas pracy w sektorze budowlanym. Oznacza to, że taka osoba może samodzielnie podejmować się rozwiązywania problemów technicznych i architektonicznych. Zadania tego typu są zazwyczaj bardzo odpowiedzialne - nie można więc powierzać ich osobie nieposiadającej niezbędnych uprawnień.

Jak zdobyć uprawnienia budowlane?

Uprawnienia budowlane są wydawane przez Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa w różnych, konkretnych dziedzinach. Aby je uzyskać, należy przede wszystkim ukończyć studia w wybranej przez siebie dziedzinie - muszą to być studia inżynierskie lub magisterskie. Kolejnym krokiem jest odbycie praktyk - trwają one rok, dotyczą sporządzania projektów budowlanych oraz praktycznej pracy na budowie. To, jakie konkretnie wymagania są stawiane przed kandydatem chcącym uzyskać uprawnienia budowlane, zależy od konkretnej specjalizacji, którą jest on zainteresowany. W niektórych przypadkach ograniczone uprawnienia można uzyskać po odbyciu trwającej jeden i pół roku praktyce na budowie.

Dokumentowanie praktyki zawodowej

Opiekun praktyk musi wystawić osobie odbywającej praktyki specjalny dokument - oświadczenie potwierdzające, iż dana osoba rzeczywiście odbyła praktyki. Do oświadczenia dołączone są zestawienia poszczególnych, wykonywanych przez praktykanta zadań. To właśnie na podstawie tych dokumentów praktyka może zostać w ogóle zaliczona - dlatego tak ważne jest ich posiadanie. Istotne jest to, iż każdy wpis w tego typu dokumentach musi być przez opiekuna praktyk potwierdzony podpisem - w przeciwnym wypadku staje się nieważny. Postępowanie kwalifikacyjne przed wydaniem uprawnień budowlanych opiera się na weryfikacji wykształcenia i praktyki zawodowej kandydata.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wykres naprężeń zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wykres naprężeń zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wykres naprężeń zdjęcie nr 7 Wykres naprężeń zdjęcie nr 8 Wykres naprężeń zdjęcie nr 9
Wykres naprężeń zdjęcie nr 10
Wykres naprężeń zdjęcie nr 11 Wykres naprężeń zdjęcie nr 12 Wykres naprężeń zdjęcie nr 13
Wykres naprężeń zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykres naprężeń zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykres naprężeń zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami