Blog

11.01.2020

Wymagania przeciwpożarowe

W artykule znajdziesz:

Wymagania przeciwpożarowe

Wymagania przeciwpożarowe

Przenoszenie się ognia może nastąpić z zewnątrz budynku, z piętra na piętro, z pomieszczenia do pomieszczenia (uprawnienia budowlane). Wymagania przeciwpożarowe idą w kierunku stosowania materiałów trudnozapalnych na okładziny zewnętrzne i wewnętrzne oraz do złącz ścian osłonowych. Materiały te nie powinny wydzielać w czasie pożaru dymu lub gazów trujących.

Ścianki osłonowe lekkie, np. ze szkieletem drewnianym z obustronnymi okładzinami (np. azbestowo-cementowymi lub gipsowymi) dopuszczalne są w budynkach o wysokości do 5 kondygnacji. Konstrukcje innych lekkich ścianek osłonowych do czasu wydania odpowiednich norm powinny być przed zastosowaniem w obiektach zaopiniowane przez Komendę Główną Straży Pożarnych.

Ściany osłonowe ciężkie (z betonu itp.) mogą być stosowane bez przeszkód (program na telefon).

Ochrona przed nasłonecznieniem

Stanowi ona również bardzo ważne zagadnienie, szczególnie w krajach o klimacie tropikalnym (program na komputer). Przy projektowaniu zabezpieczeń przed nasłonecznieniem należy brać pod uwagę:

1) określenie okresu czasu w ciągu roku o dużym nasłonecznieniu, w którym potrzebne jest zabezpieczenie mieszkań przed zbytnim nagrzaniem,

2) ochronę przed jaskrawym słonecznym oświetleniem,

3) zabezpieczenie należytego oświetlenia wewnątrz pomieszczeń,

4) zapewnienie niezbędnej widoczności przez oszkloną powierzchnię budynku (program egzamin ustny).

Zagadnienie to jest dość trudne i dlatego należy je rozwiązywać w oparciu o prace specjalne (opinie o programie). W warunkach krajowych, w zależności od stopnia przeszklenia, można stosować zasłony od wewnątrz lub zewnątrz (w postaci żaluzji i markiz) oraz klimatyzację. W celu zmniejszenia przegrzania pomieszczeń stosuje się za granicą specjalne szkła ochronne oraz osłony przeciwsłoneczne w postaci poziomych ekranów i pionowych osłon (rys. 5-180), a w budynkach wysokich przede wszystkim klimatyzację.

Problem ochrony przed nasłonecznieniem wymaga jeszcze wielu badań dla znalezienia praktycznych i niezbyt kosztownych rodzajów zabezpieczenia (segregator aktów prawnych).

2) Ochrona przed korozją. Ściany osłonowe należy chronić przed korozją, która może być spowodowana przez zawilgocenie materiału (gnicie), przez powietrze zanieczyszczone dymem i składnikami chemicznymi agresywnymi (tj. korozję chemiczną). Korozja galwaniczna (kontaktowa) powstaje w ścianach metalowych, gdy dwa różnorodne materiały stykają się ze sobą w obecności elektrolitu (woda deszczowa lub wilgoć z kondensatu zawierającego różnego rodzaju sole, np. chlorki).

Dla zabezpieczenia się przed tym rodzajem korozji należy rozdzielać okładziny z różnych metali materiałami nie przewodzącymi prądu elektrycznego np. tworzywami sztucznymi (neopren, winyleum itp.). Należy również unikać połączeń konstrukcyjnych, przez które może ściekać woda na dwa metale (promocja 3 w 1). Elementy metalowe powinno się powlekać powłokami ochronnymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami