Blog

Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 2
21.02.2020

Wymiana gruntu podłoża uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wymiana gruntu podłoża uprawnienia budowlane

Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 3
Wymiana gruntu podłoża uprawnienia budowlane

Wymianę gruntu podłoża stosuje się w przypadku małej grubości warstwy osłabionego podłoża i stosunkowo znacznych wielkościach nacisku na grunt W celu dokładnego określenia zakresu robót należy wykonać wiercenia możliwie blisko wszystkich ścian nośnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wiercenia pozwalają na określenie grubości warstwy gruntu do usunięcia i jej zasięgu pod budynkiem. Na podstawie przeprowadzonych badań dokonuje się odkrycia fundamentów od zewnątrz, i wewnątrz budynku, przy czym od strony, od której będzie się wykonywało prace związane z wymianą gruntu, należy usunąć ziemię na odpowiednią odległość od ściany, by mieć łatwy dostęp do fundamentów. Od strony zewnętrznej budynku należy ściany wykopu zadeskować, aby nie nastąpiło obsunięcie się gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Osłabioną warstwę gruntu usuwa się spod ławy fundamentowej na odcinkach nie dłuższych niż 0,6-0,8 m. Wolną przestrzeń pod ławą fundamentową wypełnia się piaskiem, dokładnie go ubijając. Zamiast podsypki z piasku stosuje się bardzo często chudy beton o konsystencji lekkoplastycznej, dokładnie wypełniając, przez ubijanie, pustą przestrzeń pod ławą fundamentową (uprawnienia budowlane).

Przy małej grubości warstwy osłabionego gruntu pod ławami fundamentowymi można stosować zamiast wymiany zagęszczenie gruntu za pomocą mechanicznych lub ręcznych ubijaków oraz wibratorów wgłębnych. Badan Iw grubości osłabionej warstwy gruntu i jej zasięgu pod budynkiem, w celu określenia zakresu robót, wykonuje się za pomocą wierceń w pobliżu wszystkich ścian nośnych budynku. Po ustaleniu zakresu robót dokonuje się oil krycia fundamentów z obu stron każdej ściany, przy czym ściany wykopu od strony zewnętrznej budynku należy odeskować, aby na skutek wstrząsów nie nastąpiło obsunięcie się gruntu (program egzamin ustny).

Fundament odsłania się z obu stron każdej ściany na szerokości umożliwiającej wykonanie wszystkich prac związanych z zagęszczeniem gruntu. Przy osiadaniu zagęszczanego gruntu należy stosowni/, jako uzupełnienie jego ubytku, podsypkę z piasku.
Zagęszczanie gruntu należy wykonywać aż do czasu, gdy dalsze zagęszczaniu nie powoduje jego osiadania (opinie o programie). Najszybsze i najlepsze wyniki zagęszczania gruntu uzyskuje się przy stosowaniu wibratorów wgłębnych.

Wzmacnianie gruntu zastrzykami

Stabilizacja gruntu za pomocą zastrzyków jest metodą bardzo często stosowaną i dającą bardzo dobre wyniki. Metoda ta była stosowana już kilka razy w kraju i we wszystkich przypadkach uzyskano zadowalające wyniki. Wzmacnianie gruntu za pomocą zastrzyków polega na wtłaczaniu do gruntu pod ciśnieniem odpowiednich mieszanek chemicznych mających właściwości wiążące i zagęszczające grunt. Wtłaczanie pod ciśnieniem mieszanki do gruntu wykonuje się za pomocą stalowych rurek o średnicy 20-25 mm (iniektorów) wbijanych w grunt. W dolnej swej części rurki mają otworki, przez które wtłaczany płyn wnika w grunt (segregator aktów prawnych).
Przed rozpoczęciem prac związanych z wykonywaniem zastrzyków należy, na podstawie przeprowadzonych badań gruntu za pomocą wierceń, ustalić możliwością wypierania uszczelnianego podłoża i uszkodzenia fundamentu oraz budynku. Z tych względów konieczna jest tu duża ostrożność i bardzo dokładna kontrola przebiegu robót.
Do wykonywania zastrzyków cementowych stosuje się roztwór o wskaźniku cementowo-wodnym od 0,05 do 0,5, w zależności od porowatości podłoża.
W razie stwierdzenia obecności w uszczelnianym podłożu znacznych kawern i szczelin należy je najpierw wypełnić zaprawą cementowo-piaskową lub ciekłym betonem, a potem dopiero zastosować zastrzyki z roztworu cementowego. Zamiast zastrzyków z roztworu cementowego można zastosować zastrzyki z roztworu cementowo-iłowego lub tylko iłowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 8 Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 9 Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 10
Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 11
Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 12 Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 13 Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 14
Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Betony z kruszyw spiekanych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami