Blog
Wymiarowanie i konstrukcja stóp
W artykule znajdziesz:
Wymiarowanie i konstrukcja stóp
Stopy mimośrodowe obciążone mają najczęściej kształt rzutu poziomego prostokątny wydłużony w kierunku działania momentu zginającego (program uprawnienia budowlane na komputer). Odstępstwo od kształtu kwadratowego zwiększa jednak zużycie materiałów i roboty ziemne, należy więc wydłużać stopę o tyle, o ile konieczne jest to do utrzymania naprężeń w granicach dopuszczalnych. Wymiary podstawy stopy
oraz jej mimośród w stosunku do osi słupa dobiera się drogą prób według zasad poprzednio podanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku działania na stopę sił poziomych należy sprawdzić współczynnik pewności stopy na przesunięcie przyjmując, że siły poziome przejmowane są przez tarcia między stopą a gruntem. Współczynnik pewności musi być większy od 1,5.
W poszczególnych przypadkach należy również sprawdzić stopę na stateczność i obrót W razie występowania gruntów spoistych plastycznych, o małym kącie tarcia wewnętrznego (mniej niż 10°), współczynnik tarcia betonu po gruncie jest bliski zeru. Jeśli tarcie między stopą a gruntem nie zabezpiecza przeniesienia sil poziomych. Przenieść siłę poziomą za pomocą tarcia gruntu o grunt, wykształcając spód stopy według (uprawnienia budowlane).
Przenieść siły poziome przez odpór poziomy. Jeśli dopuszczalne są pewne przesunięcia poziome stopy (np. przy posadowieniu konstrukcji statycznie wyznaczalnej), można wprowadzić do obliczeń jako wartość odporu gruntu średnią z parcia biernego i parcia czynnego gruntu
Nachylić spód stopy tak, aby tworzył z wypadkową sił działających na fundament kąt zbliżony do prostego.
Brak jest danych doświadczalnych i ściślejszych rozważań teoretycznych, odnoszących się do rozkładu naprężeń w stopie obciążonej mimośrodowo. Wymiarowanie i konstrukcję stóp obciążonych mimośrodowo wykonuje się podobnie jak stóp obciążonych osiowo. Obliczenie należy prowadzić dla każdej strony słupa oddzielnie, gdyż z każdej strony wystąpić może inny wysięg stopy poza obrys słupa oraz naprężenia pod stopą mogą mieć różne wartości (program egzamin ustny).
Stopy słupów prefabrykowanych
Do wymiarowania stopy przyjmuje się średnią wartość naprężeń w gruncie na skraju stopy i pod krawędzią słupa, przy najniekorzystniejszym położeniu wypadkowej. Konstrukcję stopy żelbetowej, obciążonej mimośrodowo. Zbrojenie w przekroju 1-1 obliczono za pomocą wzorów, przy czym jako wartość a przyjęto 2 m, zaś dla przekroju 2-2 przyjęto tę samą ilość zbrojenia. Zbrojenie równoległe do krótszego boku stopy ma charakter montażowy, gdyż zgodnie ze wzorem zbrojenie w tym kierunku nie jest potrzebne.
Jeśli wypadkowa sił działających na stopę przy pewnych obciążeniach wyjdzie poza rdzeń przekroju, część stopy znajdująca się ponad otwartym szwem między stopą a gruntem pracuje jako wspornik obciążony ku dołowi ciężarem własnym i ziemią (opinie o programie). W takim przypadku należy stopę przeliczyć na tego rodzaju zginanie i ewentualnie dodatkowo uzbroić, linią przerywaną.
Połączenie prefabrykowanego słupa ze stopą konstruuje się przez wykształcenie w górnej części stopy wgłębienia służącego do osadzenia słupa. Stopę taką nazywa się potocznie stopą szklankową.
Siła normalna przekazuje się na stopę u spodu słupa, występuje więc wyraźniejsze niż w przypadku połączenia monolitycznego niebezpieczeństwo przebicia stopy przez słup. Przyjmuje się w obliczeniu, że zarysowanie spowodowane przebiciem będzie nachylone do poziomu w stosunku 2 : 1 (segregator aktów prawnych).
Siła ta wywołuje zginanie w płaszczyźnie poziomej ścianki stopy, na którą prze, oraz rozciągania w ściankach bocznych.
Naprężenia te należy przenieść przez układ zbrojenia poziomego, złożonego z prętów prostych bądź przez zastosowanie zbrojenia kolistego. W tym ostatnim przypadku przekrój zbrojenia powinien odpowiadać sile równej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32