Blog

24.04.2020

Nawierzchnia asfaltowa

W artykule znajdziesz:

Nawierzchnia asfaltowa

Nawierzchnia asfaltowa

Dla wytworzenia spadków poprzecznych na jezdni, nawierzchnia asfaltowa ma grubość zmniejszającą się od środka jezdni ku krawężnikom.

Ten sposób prefabrykacji przęseł drogowych został później zarzucony dzięki znalezieniu lepszych rozwiązań, bardziej oszczędnych pod względem zużycia betonu i liczby prefabrykatów oraz doskonalszych w sposobie łączenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przekroje poprzeczne dwóch innych rodzajów drogowych przęseł prefabrykowanych, wykonywanych w Stanach Zjednoczonych. Podstawowym elementem tych przęseł są wydrążone belki. Belki prostokątne o wysokości 1,00 m i szerokości 91 cm z wydrążeniem walcowym, - belki o przekroju zbliżonym do trapezu, również z wydrążeniem walcowym. Wysokość tych belek wynosi 91 cm, a całkowita szerokość 1,06 m. Prefabrykaty te służą jako rusztowania do zabetonowania płyt pomostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jako podstawę klasyfikacji pomostów mostów kolejowych przyjmujemy ich zasadnicze cechy: liczbę torów, sposoby ułożenia torów (na podsypce i podkładach, na mostownicach, na legarach podłużnych, bezpośrednio na betonie) oraz rozmieszczenie belek głównych (pod płytą torowiska lub obok tej płyty). Dodatkowo klasyfikować będziemy pomosty mostów kolejowych według rodzaju uzbrojenia betonu oraz rodzaju elementów głównych - płyt. belek i łuków.
Rozpatrywanie pomostów mostów kolejowych rozpoczniemy od opisu budowy torów i sposobu ich ułożenia (uprawnienia budowlane). Następnie omówimy oddzielnie pomosty niesprę- żone i pomosty z betonu sprężonego. W każdym z tych opisów będziemy zajmowali się przede wszystkim najczęściej stosowanymi mostami jednotorowymi. Konstrukcje mostów wielotorowych będziemy traktowali jako uzupełnienie opisu konstrukcji mostów jednotorowych. Ponieważ najczęściej na mostach betonowych tory układamy na podsypce i ponieważ jest to najpowszechniejszy sposób układania torów w Polsce, przeto zajmiemy się przede wszystkim konstrukcjami pomostów do tego sposobu układania torów. Inne sposoby ułożenia torów będziemy opisywali mniej szczegółowo (program egzamin ustny). Rozpatrując różnice w konstrukcji pomostów, wynikające z rodzaju elementów głównych, będziemy najpierw mówili o pomostach mostów płytowych, następnie belkowych i wreszcie lukowych.

Elementy pomostów mostów kolejowych

Elementy pomostów mostów kolejowych i ich zadania (opinie o programie).
Płyty. Przęsła mostów kolejowych, oprócz elementów głównych przekazujących siły na podpory oraz części stężających te elementy, obejmują ponadto następujące części pomostu: płytę, obrzeża koryta i wsporniki chodników.
Zadaniem płyty pomostu jest przenoszenie obciążeń przekazywanych przez tor oraz stężenie poprzeczne przęsła w płaszczyźnie poziomej.

Płyty pomostu mają różne rozpiętości, zależnie od położenia elementów głównych. Jeżeli belki główne leżą pod płytą, wówczas rozstawienie ich jest zazwyczaj nieco większe od rozstawienia szyn. Płyty mostów jednoprzęsłowych mają niewielką rozpiętość w polu między belkami i krótkie wsporniki na zewnątrz belek (segregator aktów prawnych).
Podobnie rozpiętości płyty są niewielkie, jeżeli pomost je: oparty na łukach. Wówczas pod płytą występują dwie podłużnice o rozstawieniu zbliżonym do rozstawu szyn.
Rozpiętość płyty pomostu jest znacznie większa, gdy płyta jest utrzymywany przez belki wystające nad szyny. Zależy ona wówczas w pewnym stopniu o wysokości, a więc i rozpiętości belek, które mogą być wpisywane przy dostatecznie małej wysokości w dolne wycięcia skrajni taboru. Jeżeli za wysokość belek jest większa, to muszą one obejmować największą szerokoś skrajni, a więc rozstaw ich powinien wynosić 4,40 m. Wymaga to oparcia płyt; na poprzecznicach (promocja 3 w 1).

Dla wytworzenia koryta na podsypkę brzegi płyty pomostu są niekiedy wyprowadzane ku górze. Wygięcia te mogą być wykorzystywane do ustawienia poręczy. Ten sposób formowania koryta zniekształca konstrukcję przęseł, bowiem krawędzie koryta, których zadaniem jest przyjmowanie sił poziomych, wynikających z parcia podsypki wskutek nacisków podkładów i sił poziomych przekazywanych przez tor, są wyginane w poprzek mostu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami