Blog
Wymiarowanie ścian oporowych
W artykule znajdziesz:
Wymiarowanie ścian oporowych
Wymiarowanie ścian oporowych rozpoczyna się od określenia wielkości parcia gruntu, które nie ma wartości stałych. Przy projektowaniu ścian oporowych w obliczeniach najczęściej przyjmuje się przypadek graniczny, gdy parcie gruntu, wywołane ciężarem własnym gruntu i obciążeniami znajdującymi się na naziomie, powoduje powstanie klina odłamu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wielkość parcia gruntu w obliczeniach statycznych należy określać na podstawie własności fizycznych gruntu wywołującego to parcie. Własności fizyczne określa się na podstawie badań przeprowadzonych na próbkach gruntu pobranych w miejscu projektowanej budowy, gdy nie przewiduje się dowozu gruntu nasypowego, lub z rejonu projektowanych ukopów, gdy przewidziano dowóz gruntu przeznaczonego do zasypania konstrukcji ścian oporowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy określaniu własności fizycznych należy uwzględnić projektowany stopień zagęszczenia gruntu na podstawie:
- badań laboratoryjnych,
- oględzin makroskopowych i danych orientacyjnych, podanych np. dla poszczególnych rodzajów gruntów w PN-59/B-03020 (uprawnienia budowlane).
Parcie bierne gruntu (odpór), wywołane przesunięciami i odkształceniami elementów oporowych, należy określać zgodnie z zasadami mechaniki gruntów na podstawie:
- warunków równowagi granicznej, gdy możliwe jest swobodne przesunięcie elementu oporowego w ośrodku gruntowym,
- odkształceń sprężysto-plastycznych lub warunków równowagi granicznej, gdy przesunięcia elementu oporowego są wymuszone.
Przy obliczaniu wielkości i określaniu kierunku działania parcia gruntu oraz określeniu długości klina odłamu można przyjmować następujące dodatkowe założenia upraszczające:
- pominięcie tarcia gruntu o ścianę oporową,
- pominięcie odchylenia ściany oporowej od pionu, gdy jest ono mniejsze
niż 1 :10,
- przyjęcie, że współczynnik ściśliwości (lub sprężystości) gruntu nie zależy od głębokości, na jakiej dany grunt zalega (program egzamin ustny).
Powierzchnie ścian oporowych
Przy sprawdzeniu stateczności ściany oporowej należy przyjmować współczynniki pewności:
- na wywrócenie przez obrót wokół zewnętrznej krawędzi fundamentu - co najmniej 1,50,
- na przesuw - co najmniej 1,25,
- betonu po gruncie spoistym - równy tangensowi kąta tarcia wewnętrznego gruntu stanowiącego podłoże,
- betonu po gruncie sypkim - równy 0,7 tangensa kąta tarcia wewnętrznego gruntu stanowiącego podłoże (opinie o programie).
Ważne jest, aby wilgotność gruntu powodującego występowanie parcia na ścianę oporową była możliwie stała, gdyż zmiana tej wilgotności może wpłynąć na zmianę warunków równowagi ściany oporowej. Z tych względów należy zapewnić odprowadzenie wody z powierzchni terenu od strony zaplecza ściany oporowej. Można to osiągnąć przez zasypanie ściany oporowej gruntem dostatecznie przepuszczalnym i urządzenie drenów przy jej ścianie wewnętrznej, albo też trzeba wykonać specjalne urządzenia odwadniające. Najczęściej dobre odwodnienie uzyskuje się przez wykonanie warstwy odsączającej z tłucznia lub żwiru, ułożonej za ścianą, grubości ok. 0,40-0,50 m.
Przy wysokich ścianach może być uzasadnione zastosowanie płyty odciążającej w postaci półki poziomej pomiędzy żebrami (segregator aktów prawnych).
pewniając jednocześnie odprowadzenie wody zbierającej się w dolnej części. Czasami przez ścianę oporową przepuszcza się na zewnątrz sączki odwadniające (rury kamionkowe, betonowe).
Do zabiegów zabezpieczających przed niszczącym działaniem wody należy również odpowiednie wykonanie ścieków (rynienek) w miejscu styku skarpy z konstrukcją ściany oporowej. Najczęściej ściek wykonuje się z bruku kamiennego, z betonu lub z prefabrykatów betonowych (promocja 3 w 1).
Powierzchnie ścian oporowych, stykające się z gruntem, powinny być pokryte wodoodporną izolacją, najczęściej wykonywaną przez dwu- lub trzykrotne powleczenie bitumem (lepik, asfalt, specjalne bitumiczne preparaty izolacyjne). Jako zabezpieczenie izolacji przed mechanicznym uszkodzeniem w czasie zasypywania ściany oporowej zaleca się stosowanie betonowych płytek ochronnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32