Blog

13.10.2020

Wymiary kesonów w planie

W artykule znajdziesz:

Wymiary kesonów w planie

Wymiary kesonów w planie

W pierwszym przypadku występują trudności z wybieraniem gruntu w ciasnych miejscach, a w drugim podczas zagłębiania mogą wystąpić znaczne momenty skręcające konstrukcję kesonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy budowie podpór mostowych i obiektów wodno-inżynieryjnych najczęściej stosowane są kesony o kształcie prostokątnym.

Mogą one mieć boki zaokrąglone lub wydłużone. Przy budowie mostów ukośnych stosuje się również kesony w kształcie równoległoboku. Spotyka się również kesony okrągłe, stosowane przeważnie przy posadowianiu obiektów przemysłowych.
Wymiary kesonów w planie nie są ograniczone specjalnymi teoretycznymi względami. W praktyce jednak unika się zbyt wielkich kesonów z uwagi na trudne warunki pracy ich konstrukcji. Przy zagłębianiu bowiem dużych kesonów trudno jest zapewnić dogodne podparcie ścian kesonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poza tym przy dużych kesonach otrzymuje się zbyt wielkie przekroje konstrukcji.
Największy z dotychczas wykonanych kesonów opuszczony był pod suchy dok w Tulonie (1870-1880 r.); miał on wymiary 41×144 - 5904 m2.
W praktyce kesonowej dość często spotyka się kesony o długości 35-40 m. Jako górną granicę długości kesonów przyjmuje się na ogół 50 m. Przy większej długości zachodzi już konieczność stosowania środków zabezpieczających konstrukcję przeciw przeciążeniu jej wskutek niejednorodności gruntu lub niewłaściwego jego urabiania (uprawnienia budowlane).

Jako najmniejsze z wybudowanych kesonów należy wymienić kesony okrągłe o średnicy 914 mm; zastosowane były one przy podbudowie fundamentów jednego z budynków w USA. Zazwyczaj jako najmniejszą średnicę kesonu, w którym możliwa jest jeszcze wygodna praca, przyjmuje się dla kesonów okrągłych średnicę 1,8 m, a dla kesonów pierścieniowych szerokość korytarza pomiędzy ściankami 2-2,5 m.
Stosunek długości do szerokości kesonu k = wynosi zazwyczaj od 1 do 3.

Strop wewnątrz komory roboczej

dochodząc czasem do k = 4. W praktyce kesonowej stosowane są niekiedy i znacznie węższe kesony. Na przykład jeden z kesonów mostu przez Szprewę w Berlinie ma k = 8,3 (przy wymiarach 6×50 m) (program egzamin ustny).
Przekrój poprzeczny. Przekrój poprzeczny kesonu ma kształt zbliżony do ceowego. Keson składa się ze stropu i ścian bocznych. Przestrzeń pomiędzy ścianami i stropem zajmuje komora robocza. Wysokość komory roboczej od dolnej krawędzi ścian do stropu powinna wynosić co najmniej 2,0 m, aby istniała możliwość pracy człowieka w pozycji wyprostowanej. Zazwyczaj wysokość komory roboczej h przyjmuje się 2,2-2,3 m (opinie o programie).

Strop wewnątrz komory roboczej może być poziomy lub krzywoliniowy. Nadanie stropowi nachylenia ma na celu stworzenie
dogodniejszych warunków przy podbijaniu betonu pod strop w czasie betonowania komory roboczej. Komplikuje to jednak kształt kesonu i utrudnia jego wykonanie. Należyte zaś podbicie stropu można uzyskać też i przy stropie poziomym, toteż ten kształt stropu jest najczęściej stosowany.
Ściany wewnątrz izby roboczej daje się z nachyleniem do wewnątrz albo pionowe z uskokami schodkowymi (segregator aktów prawnych).

Schodkowy kształt ścian bocznych ma zapewnić lepsze przekazanie obciążenia na grunt po wykonaniu fundamentu, a także zabezpieczyć keson przed nagłym zagłębieniem się w przypadku natrafienia na płynne grunty. Uzyskać to jednak można i przy mniej skomplikowanym kształcie ścian, toteż najczęściej stosuje się ściany o nachylonej płaskiej powierzchni, jako najprostsze w wykonaniu. W kesonach żebrowych nachylenie otrzymują jedynie żebra ścian, a sama ścianka wykonana jest pionowo.

Zewnętrznym powierzchniom kesonów pionowych nadaje się niekiedy nachylenie dla zmniejszenia tarcia przy zagłębianiu. Nachylenie to wynosi zazwyczaj 1 : 20-1 : 50. Niekiedy jednak ściany kesonu wykonuje się ze znaczniejszym nachyleniem dochodzącym do 1 : 3,5 dla zwiększenia powierzchni posadowienia fundamentu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami