Blog
Duże nasilenie budownictwa
W artykule znajdziesz:
Podany podział województw na grupy o dużym i małym zainteresowaniu projektami obiektów typowych potwierdza wypowiadaną od dawna tezę, że głównymi odbiorcami dokumentacji typowej są inwestorzy słabiej przygotowani do wykonywania zadań inwestycyjnych. Można również wnioskować, że ośrodki o dużym nasileniu budownictwa przejawiają znaczną inicjatywę w poszukiwaniu nowych, bardziej ekonomicznych rozwiązań i są bardziej nastawione na szybkie wykorzystanie rozwoju techniki budowlanej w formie projektów powtarzalnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na podstawie odpowiedzi ankietowych nabywców typowej dokumentacji projektowej, jak i na podstawie wykazów nadesłanych przez DBOR-y i oddziały spółdzielni budownictwa mieszkaniowego można ustalić średnie liczby powtórzeń realizacji budynków z jednej dokumentacji projektowo-kosztorysowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Prezentowane liczby z obydwóch źródeł dają wielkości podobnego rzędu. Świadczą one o małym, niedostatecznym wykorzystaniu projektów typowych. Wykazują ponadto, że stopień wykorzystania w realizacji projektów typowych niewiele przewyższa stopień wykorzystania projektów powtarzalnych. Jeżeliby nawet wziąć pod uwagę, że ze względu na niedokładności w zidentyfikowaniu projektów typowych rzeczywista wielokrotność powtórzeń projektów typowych może być wyższa, to i tak jeszcze średnia liczba powtórzeń realizacji projektu typowego byłaby nadal niedostateczna (uprawnienia budowlane).
Na podstawie nadesłanych wykazów realizowanych budynków mieszkalnych można również scharakteryzować stopień atrakcyjności poszczególnych projektów typowych w latach 1961-1963.
Spośród 145 projektów typowych, które udało się zidentyfikować, tylko 7 projektów odznaczało się dużą atrakcyjnością. Każdy z tych projektów miał w okresie 3 lat powyżej 20 realizacji. Następne 30 projektów można zakwalifikować jako średnio atrakcyjne (powtórzone 6 do 20 razy). Wreszcie pozostałych 108 projektów odznaczało się małą atrakcyjnością, od 1 do 5 powtórzeń.
Największą atrakcyjność wykazywały projekty budynków o technologii tradycyjnej, które stanowiły całą grupę I i co najmniej 90% projektów II grupy. Spośród projektów budynków wielkoblokowych największą liczbę powtórzeń miał projekt MB4-5004 8 realizacji, a spośród budynków monolitycznych projekt MBM-3404 6 realizacji. Budynek wielkopłytowy MBP-5001 miał 4 realizacje (program egzamin ustny).
Częstotliwość dokonywanych zmian
Spośród projektów typowych charakteryzujących się największą atrakcyjnością cztery projekty najbardziej atrakcyjne, a mianowicie trzy z grupy I (186, 51 i 42 realizacje) oraz jeden z grupy II (19 realizacji) uległy dezaktualizacji i w 1962 r. zostały wycofane z katalogu projektów typowych (opinie o programie).
Częstotliwość dokonywanych zmian w projektach typowych na podstawie odpowiedzi na ankietę skierowaną do nabywców dokumentacji typowej. Nie zawsze uzyskano wyczerpujące naświetlenie zagadnienia. Można przypuszczać, że nie w pełni ujawniono zakres przeróbek, zwłaszcza w tych przypadkach, jeżeli były one wykonane przez inwestorów we własnym zakresie bez zlecenia biurom projektowym (segregator aktów prawnych).
Wykorzystanie projektów typowych bez zmian miało miejsce w niewielkiej liczbie realizacji. Z reguły zmiany w projektach następowały i miały charakter albo tylko adaptacji do warunków lokalnych, albo przeróbek w związku ze zmianami programowymi, bądź zmianami materiałowymi w wyniku braków w zaopatrzeniu.
Adaptacje wykonywano w zakresie usytuowania budynku, przystosowania ław fundamentowych i izolacji gruntowej oraz przyłączy instalacyjnych. Przeróbki dotyczyły podpiwniczenia, struktury mieszkań, wysokości budynku (liczby i wysokości kondygnacji), rodzaju ogrzewania, niektórych instalacji itp.
Zdarzały się przypadki rezygnacji z zastosowania projektów typowych już po dokonaniu adaptacji i przeróbek, co świadczy o niewłaściwym rozpoznaniu przy dokonywaniu wyboru projektów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32