Blog
Wypadków można uniknąć
W artykule znajdziesz:
Wypadków można uniknąć
Praca w stolarni, a także praca w maszynowni, nie jest bardziej niebezpieczna niż udział w ruchu drogowym, jeżeli wszystkim obecnym tam ludziom znane są niebezpieczeństwa wypadku i jeżeli przestrzega się dokładnie obowiązujących zasad i przepisów.
Niebezpieczeństwo urazu wskutek kontaktu z maszynami należy często tłumaczyć niewiedzą i nieuwagą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najczęstszymi przyczynami wypadków są nieuwaga i niewiedza. Dlatego przy maszynach do obróbki drewna bez dozoru powinni pracować tylko pracownicy znający się na rzeczy, tj. przygotowani zawodowo. Przeszkoleni pod względom bezpieczeństwa i higieny pracy przez inspektorów BHP pracownicy biorą udział w szkoleniu wstępnym oraz na stanowisku roboczym.
Nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy w Polsce pełni Państwowa Inspekcja Pracy. Poniżej przedstawiono ogólne zasady bezpieczeństwa pracy i zapobiegania wypadkom, obowiązujące w pracy na maszynach do obróbki drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczegółowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracy przy poszczególnych maszynach, są przedstawione i objaśnione w omówieniach maszyn w tym rozdziale.
Ogólne zasady bezpieczeństwa pracy:
- W obszarze maszyn zachowywać porządek (Natychmiast usuwać odpadki)!
- Nosić przylegające ubrania, bez luźnych rękawów i pierścionków czy bransolet!
- Nie wolno nosić długich rozpuszczonych włosów (uprawnienia budowlane).
- Nie zagadywać od tyłu osób znajdujących się przy pracujących maszynach (niebezpieczeństwo przestraszenia)!
- Stosować ostre narzędzia (niebezpieczeństwo odbicia)!
- Uważać na pewne umocowanie noży w narzędziach złożonych!
- Narzędzia i ograniczniki zabezpieczać przed włączeniem maszyny (mocno dokręcić śruby) (program egzamin ustny).
- Ustawiać właściwą liczbę obrotów. Powinno się dochodzić w miarę możliwości do zalecanej przez stowarzyszeń liczby obrotów na narzędziach, ale jej nigdy nic przekraczać.
- Z zasady stawać z boku w stosunku do kierunku obrotu siecznego (piła tarczowa) lub narzędzia (strugarka).
- Uwaga, niebezpieczeństwo odbicia, jeżeli obrabia się równocześnie kilka elementów (strugarka grubościowa bez dzielonych krążków podajnika, piła tarczowa wielopiłowa)!
- Stosować tylko maszyny ze znakiem sprawdzonego bezpieczeństwa (opinie o programie).
Piła taśmowa
Pila taśmowa jest piłą o szerokich możliwościach zastosowania. Wielu uczniów, chciałoby już dosyć wcześnie pracować na niej, ponieważ nie przypuszczają, że może istnieć zagrożenie wypadkowe, jest to błędny sąd, gdyż niewłaściwa praca, niewiedza i usterki maszyny mogą prowadzić do poważnych obrażeń ciała, jak musi być skonstruowana maszyna, aby można było na niej bezpiecznie pracować?
W odróżnieniu od pił tarczowych narzędzie tej maszyny składa się nie z jednego okrągłego brzeszczotu, ale z jednej nieprzerwanej piły taśmowej. Można wykonywać zarówno proste cięcia piłą, jak i wyrzynanie krzywych (segregator aktów prawnych). Piły taśmowe oferowane są - w zależności od potrzeby - w różnych wielkościach i opcjach. Dla wszystkich jest jednak wspólne to, że taśma jest prowadzona i poruszana przez dwa krążki. Tarcze te są zamontowane w stalowym korpusie. Dolna tarcza jest napędzana bezpośrednio lub przez pasek klinowy. Górna tarcza może być regulowana w pionie. Silna sprężyna lub ciężarek zawieszony na drążku dociska tarczę do góry i nadaje pile taśmowej wymagane naprężenie konieczne do prawidłowego cięcia.
Piła taśmowa musi być prowadzona (promocja 3 w 1).
Aby ostrze nie schodziło podczas pracy z toru cięcia, musi być ono wiedzione pod i nad stołem maszyny w prowadnicach piły taśmowej. Górna prowadnica musi dopasowywać się poprzez regulację pionową grubości elementów obrabianych (wysokość cięcia), gdyż głównie z powodu bezpieczeństwa pracy obowiązuje zasada:
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32