Blog
Wypełnienia ścienne
W artykule znajdziesz:
Wypełnienia ścienne
Wypełnienia ścienne stanowią prefabrykowane cienkościenne elementy żelbetowe w postaci płyt żelbetowych. Ściany osłonowe w części budynku stanowiącej magazyn siana zostały wykonane z płyt azbestocementowych falistych. Przekrycie stropodachu stanowią również drobnowymiarowe elementy strunobetonowe z pokryciem płytami azbestocementowymi.
Silosy na kiszonki, usytuowane na wybiegach, zostały wykonane z żelbetowych elementów prefabrykowanych, natomiast utwardzenie wybiegów i posadzka w budynku - z betonu wylewanego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Układ konstrukcji szkieletowej rozwiązany został na siatce modularnej 4,50 + 3,00 + 4,50 m w osi poprzecznej budynku i 4,50 m wzdłuż osi podłużnej, co stwarza możliwość realizacji segmentowej. Wypełnienia ścienne zostały wykonane w postaci bloków średniowymiarowych z betonu komórkowego, a posadzki, stanowiska dla zwierząt, żłoby i inne elementy wyposażenia - z betonu żwirowego wylewanego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pokrycie dachu stanowią faliste płyty azbestocementowe umocowane do drewnianych łat, spoczywających na strunobetonowych krokwiach. Konstrukcję szkieletową budynku tworzą zunifikowane, drobnowymiarowe elementy strunobetonowe w postaci 4 typów elementów:
a) słupy nośne o przekroju 10 X 10 cm,
b) rygle-podciągi o przekroju 16,5 X 4 i 25 X 4 cm oraz
c) krokwie o przekroju 15 X 5 cm. Przekrycie stropowe nad pomieszczeniem dla krów stanowią żelbetowe płyty żebrowe kasetonowe o wymiarach 150 X 450 cm (uprawnienia budowlane).
Konstrukcja budynku jest półszkieletowa, przy zastosowaniu prefabrykowanych elementów •żelbetowych w postaci słupów i podciągów, z wykorzystaniem zewnętrznych ścian konstrukcyjnych wykonanych z bloków średniowymiarowych z betonu komórkowego lub cegły kratówki. Ze względu na to, że nie ma poddasza użytkowego, stropodach wymaga odpowiedniego ocieplenia (np. wełną mineralną) i izolacji parochronnej. Na konstrukcję przekryć stropodachowych zastosowano prefabrykowane cienkościenne łupiny żelbetowe DC. stanowiące jednocześnie pokrycie dachu. Stanowiska dla krów i inne elementy wnętrz wykonane są z betonu.
Usytuowanie magazynu
Takie usytuowanie magazynu umożliwia zmniejszenie dróg transportu wewnętrznego. Rozwiązanie funkcjonalne przewiduje dwa wydzielone pomieszczenia dla krów po 150 sztuk każde, usytuowane do siebie pod kątem prostym (program egzamin ustny). U zbiegu ścian szczytowych znajduje się wspomniany magazyn pasz objętościowych i ściółki, wyposażony w suszarnię siana (suszenie mechaniczne).
Dojenie krów odbywa się bezpośrednio na stanowiskach przy pomocy agregatu udojowego. Mleko specjalnymi przewodami płynie do zlewni mleka usytuowanej w części magazynowej. Usuwanie obornika odbywa się przy pomocy mechanicznego przenośnika. Natomiast do transportu paszy używa się ciągnika z przyczepą, przejeżdżającego korytarzami paszowymi, co zaznaczono na rysunku rzutu przyziemia (opinie o programie).
Konstrukcja budynku jest półszkieletowa. Szkielet jest wykonany z prefabrykowanych elementów żelbetowych (słupów i podciągów). Nośne ściany zewnętrzne są odpowiednio dostosowane swą grubością i materiałem do stref klimatycznych. Konstrukcję nośną stropodachu stanowią prefabrykowane płyty żelbetowe ułożone na belkach T-27 lub cienkościenne łupiny DC.
Stropodach jest odpowiednio ocieplony wełną mineralną i posiada izolację parochronną (segregator aktów prawnych). Posadzki stanowisk dla krów, żłoby i inne elementy wyposażenia są wykonane z betonu żwirowego, wylewanego na budowie.
Przewidziano tu mechaniczne podawanie paszy za pomocą ruchomych żłobów lub podajników taśmowych napełnianych w paszami (zamiast dostarczania paszy na stanowiska przyczepą ciągnikową) oraz mechaniczne usuwanie obornika za pomocą przenośników zgarniakowych lub szufli mechanicznych (promocja 3 w 1).
Rozwiązanie to umożliwia eliminację niepożądanych hałasów wytwarzanych przez ciągnik rolniczy we wnętrzu obory; zmniejsza ono jej powierzchnię użytkową przez likwidację zbędnych korytarzy paszowych. Na skutek tego poprawiają się warunki środowiskowe, bowiem maleje kubatura budynku przeznaczona do ogrzania przez organizmy zwierząt.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32