Blog
Wyposażenie osiedla
W artykule znajdziesz:
Wyposażenie osiedla
Dlatego też celowe jest wyposażenie osiedla w obiekt (czy zespół obiektów), w którym poza grupowym węzłem cieplnym powinna być zlokalizowana centralna hydrofornia, stacja trafo, reduktornia gazu, stacja uzdatniania wody, dozowniki i zasobniki inhibitorów oraz centralny punkt dyspozycyjny wyposażony w aparaturę kontrolno-pomiarową umożliwiającą obserwowanie pracy wszystkich instalacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Ponadto w obiekcie tym powinny znajdować się warsztaty poszczególnych branż wraz z niezbędnymi pomieszczeniami socjalnymi dla obsługi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zrywając z dotychczas przyjętymi systemami zagospodarowania osiedla, listę potrzeb technicznych osiedla można by uzupełnić takimi usługami, jak: pralnia samoobsługowa, myjnia samochodów czy wreszcie magazyny części potrzebnych do bieżącej konserwacji budynków, tj. armatury sanitarnej i ogrzewczej, sprzętu ogrodniczego itp. A zatem w osiedlu mieszkaniowym powinien znajdować się obiekt nazwany przez Wroczyńskiego Osiedlową Bazą Usługową, w skład której wchodziłby między innymi węzeł grupowy. Baza tego typu powinna być połączona z poszczególnymi obiektami systemem kanałów zbiorczych zapewniających właściwą konserwację i ewentualną wymianę poszczególnych instalacji sieci osiedlowej (uprawnienia budowlane).
Projektowanie i eksploatacja węzłów grupowych stwarza jednak szereg problemów i nowych zagadnień technicznych. Brak odpowiedniego przygotowania technicznego inwestycji oraz właściwego zaopatrzenia materiałowego (np. w wymienniki ciepła o dużej mocy) czy też niewłaściwa eksploatacja, może w konsekwencji doprowadzić do podważenia celowości stosowania tego typu węzłów. Do tej pory jedynym ośrodkiem w kraju, w którym zastosowano większą liczbę węzłów grupowych, jest Lublin.
W Rosji węzły grupowe zaczęto stosować powszechnie w początkach lat sześćdziesiątych, a głównym ośrodkiem ciepłowniczym, w którym zebrano największy materiał doświadczalny, dotyczący takiego systemu przygotowania i rozprowadzania c. w. u., jest Moskwa. W moskiewskim systemie ciepłowniczym pierwsze węzły grupowe związane były z gwałtownym przyspieszeniem tempa rozwoju budownictwa mieszkaniowego (program egzamin ustny).
Opinia przedsiębiorstwa eksploatującego
W Moskwie na przełomie lat 50 i 60 zaczęto wykonywać budynki mieszkalne z częściowym podpiwniczeniem, w części, w której instalowano węzeł indywidualny. Równocześnie nakłady inwestycyjne ponoszone na wykonanie pomieszczeń węzła wliczano w całości do kosztu inwestycyjnego węzła. Ponadto stosowane w tym czasie cyrkulacyjne pompy centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej charakteryzujące się dużą hałaśliwością były przyczyną tego, że została wprowadzona norma budowlana zakazująca ich instalowania w pomieszczeniach piwnicznych budynków mieszkalnych (opinie o programie).
Z tego względu węzły cieplne umieszczano na zewnątrz budynków mieszkalnych w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Następnym etapem było łączenie tych pomieszczeń w osiedlowy węzeł grupowy. Niebagatelnym czynnikiem przyspieszającym wprowadzenie w Moskwie węzłów grupowych była opinia przedsiębiorstwa eksploatującego miejskie sieci cieplne, które dążyło do maksymalnego ograniczenia liczby obsługiwanych węzłów cieplnych. Bowiem w tym czasie eksploatacją sieci osiedlowych i instalacji wewnętrznych zajmowały się w Moskwie przedsiębiorstwa Ministerstwa Gospodarki Komunalnej (segregator aktów prawnych).
W czasie wieloletniej eksploatacji węzłów grupowych na obszarze Moskwy wystąpiły również negatywne zjawiska. Należą do nich:
- rozregulowywanie się sieci osiedlowej w obiegu cyrkulacyjnym w miarę narastania obciążeń cieplnych w osiedlu,
- rozregulowywanie się obiegów cyrkulacyjnych w sieci osiedlowej w czasie eksploatacji na skutek odkładania produktów korozji w poziomych odcinkach przewodów,
- intensywna korozja poziomych przewodów powodująca konieczność wymiany po 2-3- letnim okresie eksploatacji praktycznie całej osiedlowej sieci c.w.u.
Pierwsze zjawisko spowodowane jest sukcesywnym oddawaniem obiektów osiedla; związane jest to z koniecznością wielokrotnej wymiany kryz dławiących w obiegach cyrkulacyjnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32