Blog

System ruchu równomiernego zdjęcie nr 2
14.10.2020

Wyrównanie przechyleń

W artykule znajdziesz:

Wyrównanie przechyleń

System ruchu równomiernego zdjęcie nr 3
Wyrównanie przechyleń

Wyrównanie przechyleń za pomocą ciężaru kesonu polega na zmianie wielkości powierzchni podparcia kesonu na różnych odcinkach dla wywołania przechylenia w pożądaną stronę. W tym celu zwiększa się powierzchnię podparcia pod obniżoną stroną kesonu przy jednoczesnym zmniejszeniu jej po stronie przeciwnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy niewielkim zagłębieniu wyrównanie przechylenia kesonu uzyskuje się przez wolniejsze wybieranie gruntu przy stronie obniżonej. Przy większym zaś zagłębieniu kesonu zachodzi potrzeba albo zaprzestania wybierania gruntu spod obniżonej części, albo podparcia jej na słupkach lub klatkach względnie podkładach. Najlepsze wyniki daje podparcie na podkładach, gdyż wywołuje ono największy moment. Podparcie zaś na klatkach jest w tym przypadku gorsze, gdyż daje ramię sił ze względu na odsunięcie punktu podparcia od krawędzi kesonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy wyrównywaniu zadawnionych przechyleń, gdy keson znajduje się już na dużej głębokości, stosuje się forsowne osadzanie kesonu.

Wybiera się wówczas grunt spod półki kesonu na głębokość 0,5 m na całym jego obwodzie i pod półką noża obniżonej części układa się podkłady, pozostawiając wolną przestrzeń wynoszącą 0,2 m pomiędzy nimi a półką. Następnie obniża się ciśnienie w komorze roboczej, wskutek czego następuje ruch kesonu. Po dojściu obniżonej półki do podkładów, zatrzymuje się ona na nich, a podwyższona strona osiada dalej siłą bezwładności i wyrównuje przechylenie kesonu. Wykonanie tej czynności powinno być przeprowadzone ostrożnie, aby nie uszkodzić kesonu (uprawnienia budowlane).

Wyrównanie przechylenia za pomocą dodatkowych środków stosuje się w przypadku gdy nie da się wyrównać przechylenia
kesonu za pomocą ciężaru własnego zagłębianego fundamentu. Wówczas stosuje się kombinowany sposób wyrównywania położenia kesonu przez wprowadzenie dodatkowych środków. W takich przypadkach albo obciąża się dodatkowo grunt w pobliżu fundamentu lub mur nadkesonowy, albo zmniejsza się tarcie ścian bocznych. W najtrudniejszych przypadkach stosuje się wszystkie te środki jednocześnie (program egzamin ustny).

W łatwiejszych przypadkach wykonuje się na powierzchni robót wykop od strony podwyższonej fundamentu i obciąża się grunt z przeciwnej strony nasypem ziemnym.
W trudniejszych przypadkach, poza wybraniem i obciążeniem gruntu, zwiększa się wysokość muru nadkesonowego na podwyższonej stronie i zmniejsza się od tej strony tarcie boczne fundamentu przez rozmycie gruntu wodą lub rozluźnienie go sprężonym powietrzem wychodzącym spod noża kesonu.

Wyrównanie przesunięć poziomych

We wszystkich tych przypadkach stosuje się forsowne osadzanie kesonu z podparciem obniżonej strony na podkładach i słupkach.
Wyrównywanie kesonu przy zastosowaniu dodatkowych środków jest bardzo trudne i uciążliwe i nie zawsze daje rezultaty. Toteż nie należy dopuszczać do powstawania zadawnionych przechyleń, lecz od razu starać się je zlikwidować (opinie o programie).

Wyrównanie niewielkich przesunięć poziomych, gdy keson znajduje się jeszcze daleko od poziomu posadowienia, nie przedstawia zazwyczaj większych trudności. Naprowadza się wówczas keson na osie za pomocą kolejnych przechyleń.

Sposób ten polega na przechyleniu kesonu na jedną ze stron i osadzaniu go w tym położeniu tak długo, aż wejdzie on na oś. Po czym wyrównuje się jego położenie przez przechylenie w przeciwną stronę.
Wyrównanie znaczniejszych przesunięć poziomych jest bardzo trudne i możliwe do wykonania jedynie przy nieznacznym zagłębieniu kesonu nie przekraczającym 2-3 m.
W tym przypadku wyrównanie przesunięcia wykonuje się przez zagłębianie kesonu na pochyło ustawionych słupkach i podkładach, przy jednoczesnym usunięciu gruntu, aż do półki noża ze strony, w którą ma być przesunięty keson (segregator aktów prawnych).

Po ustawieniu słupków i podkładów przystępuje się do wybierania gruntu spod półki noża, przekazując w ten sposób obciążenie kesonu na słupki. Wskutek pochyłego ustawienia słupków pochylają się one pod ciężarem kesonu i spychają go w pożądanym kierunku. W ten sposób wykonane zostało przesunięcie jednego z kesonów na odległość ok. 1,5 m.
W czasie zagłębiania fundamentu wykonywane są na zewnątrz kesonu następujące roboty, ściśle z tym procesem związane: budowa muru nadkesonowego, przedłużanie rur szybowych oraz odwożenie urobku wydobytego z kesonu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
System ruchu równomiernego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
System ruchu równomiernego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

System ruchu równomiernego zdjęcie nr 8 System ruchu równomiernego zdjęcie nr 9 System ruchu równomiernego zdjęcie nr 10
System ruchu równomiernego zdjęcie nr 11
System ruchu równomiernego zdjęcie nr 12 System ruchu równomiernego zdjęcie nr 13 System ruchu równomiernego zdjęcie nr 14
System ruchu równomiernego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
System ruchu równomiernego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
System ruchu równomiernego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami