Blog

31.08.2022

Wysoka fala

W artykule znajdziesz:

Wysoka fala

Wysoka fala uchodźców wewnętrznych (836 tys.), którzy stanowili ponad 70% wszystkich uchodźców wewnętrznych na Półwyspie Bałkańskim (1998). Stosownym w tym miejscu jest podkreślenie faktu, iż w kulminacyjnej razie wojny w Kosowie z udziałem sił powietrznych USA i NATO (marzec-czerwiec 1999) tę jugosłowiańską prowincję opuściło 83 1,9 tys. uciekinierów (stanowili oni ok. 42% ogółu mieszkańców), znajdując chwilowe schronienie w Albanii (439,5 tys. osób) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Europa należy do tych regionów świata, gdzie wielowiekowe już tradycje ma problem uchodźstwa, którego gł. źródłem pozostają nierzadko bardzo krwawe konflikty na tle etniczno-religijnym i politycznym. Ostatnia dekada XX w. przyniosła Europie kilka wstrząsów natury politycznej, w rezultacie których zrodziła się wielka fala uchodźców. Tak np. w efekcie proklamowania w 1992 przez Bośnię i Hercegowinę niepodległości, która przyniosła trwającą do końca 1995 wojnę z Serbią, pojawiła się ok. 800 tys. grupa uchodźców zewnętrznych (zagranicznych) oraz licząca ok. 1,2 min osób fala uchodźców wewnętrznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Najliczniejsza rzesza uchodźców zewnętrznych ruszyła z Bośni i Hercegowiny (35 1,4 tys. osób), znajdując gł. schronienie w Jugosławii (57,2% og. liczby) oraz Niemczeć li (28,5%). Na terytorium tego kraju odnotowana została też rekordowo  Macedonii (24,7 tys.), Czarnogórze (64,2 tys.), Serbii (60 tys.) oraz w Bośni i Hercegowinie (21,5 tys. osób - maj 1999) (uprawnienia budowlane). Zgodnie z najnowszymi szacunkami Wysokiego Komisarza do Spraw Uchodźców ONZ (United Nations I ligh Commissioner for Refugees - UNHCR) spośród 13 min 469 tys. uciekinierów na świecie (31.1 2.1998), 1 2,8% (1,73 min) znajdowało się w Europie (3. miejsce w świecie po Bliskim Wschodzie 43,1%, i Afryce 21,7%). Poza mieszkańcami Bośni i Hercegowiny, najliczniejszą ich zbiorowość w przededniu wojny w Kosowie stanowili uchodźcy z Chorwacji (309 tys.), którzy w zdecydowanej większości (90,3% ogółu) znaleźli schronienie w Jugosławii (program egzamin ustny).

Okręg przemysłowy

Dla ostatniej dekady XX w. znamienne jest także pojawienie się ogromnej fali uchodźców w związku z powstaniem niepodległych państw po rozpadzie ZSRR. Reprezentowani są oni gł. 44,3 osoby/km2. W przestrzennych układach rozmieszczenie! ludności, a co za tym idzie - gęstości zaludnienia, charakterystyczna jest dwuczynnikowa współzależność. W przypadku Europy dominującym czynnikiem zróżnicowania przestrzennego gęstości i dystrybucji ludności pozostaje silna odmienność w zakresie poziomu rozwoju gospodarczego poszczególnych państw, a w ich obrębie znaczące dysproporcje regionalne (opinie o programie).

Daje tu o sobie znać powszechnie dziedzictwo historycznych przemian, których najbardziej jaskrawym wyrazem jest uformowane, najsilniej zurbanizowane i uprzemysłowione pasmo rozciągające się od przemysłowych okręgów Środkowej Anglii i zespołu miejskiego Londynu (na pn.) poprzez pn.-wsch. Francję, kraje Beneluksu, Nadrenię po Bulenię-Wirtembergię (zach. Niemcy) i pn.- zach. kantony Szwajcarii (na pd.). Na tym terytorium, reprezentującym zaledwie 5,7% pow. Europy (ok. 400 tys. km ’) zamieszkuje ok. 135 min osób, stanowiących niemal 20% całej populacji tej części świata. Średnio na 1 km przypada tu .540 mieszkańców, a więc niemal pięciokrotnie więcej w porównaniu ze średnią europejską (segregator aktów prawnych).

W skali europejskiej zaznacza silnie swą obecność także Nizina Padańska, gdzie przeciętnie na 1 km2 przypada ok. 320 osób. Do znaczących skupisk ludności na obszarze Europy, mających jednak typowo regionalny charakter, należą regiony-okręgi miejsko- -przemysłowe Europy Środkowej i Wschodniej. Tworzą one w przestrzeni demograficzno- -gospodarczej poszczególnych krajów układy o wyspowym charakterze. W ich zespole najsilniej zaznacza swą obecność Okręg Centralny, którego punktem węzłowym jest stolica Federacji Rosyjskiej - Moskwa (ok. 15 min mieszkańców), Doniocko-Naddnieprzański Okręg Przemysłowy we wsch. Ukrainie (ok. ‘) min mieszkańców) oraz Górnośląsko-Krakowski Okręg Przemysłowy (ok. 8 min mieszkańców) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami