Blog

Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 2
20.09.2021

Wysokość grodzy rozbieralnej

W artykule znajdziesz:

Wysokość grodzy rozbieralnej

Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 3
Wysokość grodzy rozbieralnej

Wysokość grodzy rozbieralnej musi być taka, aby po wypełnieniu powstałego „zagłębia” wodą, zmontowany kadłub mógł swobodnie unosić się na wodzie i być przeprowadzony znad lądu na przyległy akwen. Wysokość grodzy na akwenie musi być dostosowana do największego zanurzenia największego z kadłubów przewidzianych do montażu w danej stoczni.
Gdy kadłub zostanie przeciągnięty na obszar akwenu wówczas obniża się w zagłębiu poziom wody, osuszając ogrodzoną część powierzchni operacyjnej, a grodzę na lądzie rozbiera (program uprawnienia budowlane na komputer).

Konstrukcję rozbieralnych odcinków grodzy projektuje się najczęściej jako stalową, nadając jej przekrój trójkątny z poszyciem z blachy (ewentualnie wyciskanej). Na stykach stosuje się zamki z brusów stalowych ścianek szczelnych. Poszczególne odcinki nanizuje się od góry na zamki za pomocą dźwignic. Po ustawieniu grodzę można obsypać obustronnie piaskiem lub obłożyć workami z piaskiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Śluzy znajdują zastosowanie w budownictwie morskim w trojakich okolicznościach:
- jako zamknięcia basenów lub całych portów leżących w rejonach znacznych wahań stanów wody w morzu,
- jako zamknięcia końcowe kanałów morskich,
- jako podnośnie statków w kanałach morskich na granicach stanowisk o różnych poziomach wody (uprawnienia budowlane).

Śluzy dokowe

W pierwszym wypadku zadaniem śluzy jest zapewnienie w basenie czy w porcie stałego poziomu wody, niezależnego od zmian poziomu wody na zewnątrz portu, z równoczesnym umożliwieniem ruchu statków pomiędzy basenem czy portem a wodami zewnętrznymi. Odmianę tego wypadku stanowią śluzy zamykające tzw. baseny płuczące w portach pływowych, w których gromadzi się wodę podczas trwania wyższego poziomu morza, a podczas trwania poziomu niższego wypuszcza się ją, tak aby utworzony prąd przepłukał z naniesionych przez przypływ osadów kanały portowe leżące poniżej basenu płuczącego.
W drugim wypadku śluzy mają za zadanie oddzielenie wód kanału morskiego od wód zewnętrznych (program egzamin ustny).

Jest to potrzebne wtedy, gdy kanał łączy dwa morza lub mniejsze akwatoria o różnych lub zmiennych poziomach wód. Zamknięcia takie zabezpieczają kanał przed powstawaniem w nim prądów, które mogą być wywołane przez przepływ wody z akwatorium o poziomie wyższym do akwatorium o poziomie niższym (opinie o programie). Prądy te w wypadku, gdyby ich prędkość przekroczyła graniczną, mogłyby stać się przyczyną podmyć skarp dna kanału lub budowli przy nim się wznoszących, a poza tym pogarszałyby warunki żeglugi w kanale. Zamknięcia końcowe kanałów morskich stosowane są również wtedy, gdy chodzi o niedopuszczenie do kanału rumowiska, które mogłoby kanał zamulić.
W trzecim wypadku śluzy spełniają rolę analogiczną jak w budownictwie śródlądowym: zadaniem ich jest zapobieżenie ucieczce wody ze stanowisk wyższych do niższych, a równocześnie umożliwienie przechodzenia statków z jednego poziomu kanału na drugi (segregator aktów prawnych).
Śluzy mogą być komorowe i bezkomorowe, czyli dokowe. Obecnie niemal bez wyjątku stosuje się śluzy komorowe.

Śluzy dokowe stosowane były dawniej do zamknięć basenów portowych. Mogą one być otwierane tylko wtedy, gdy poziom wody z obu ich stron jest w przybliżeniu taki sam. Skazuje to porty zamknięte tego rodzaju na ograniczenie ruchu pomiędzy portem a wodami zewnętrznymi, czy na odwrót, tylko do pewnej liczby godzin na dobę, w okresach, gdy poziom wody w morzu wznosi się do poziomu wody w porcie. Okres ten, w każdym dniu inny i zachodzący w innych godzinach, można wyznaczać z tablic, zestawianych dla każdego portu będącego w takim położeniu, na podstawie przewidywanego przebiegu pływów w danym miejscu (promocja 3 w 1).

Stanowi to takie utrudnienie eksploatacji portu, że obecnie niemal zupełnie zaniechano zamykania portów śluzami dokowymi i wprowadzono śluzy komorowo, które umożliwiają ruch o każdej porze dnia. Śluzy dokowe spotyka się jeszcze jedynie przy basenach płuczących i jako zamknięcia niektórych dawniej zbudowanych portów.

Najnowsze wpisy

18.06.2025
Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 4
Jak wygląda proces ocieplenia poddasza?

Proces ocieplenia poddasza to wieloetapowe zadanie, które wymaga dokładnego przygotowania i precyzyjnego wykonania, aby zapewnić skuteczną izolację termiczną oraz ochronę…

16.06.2025
Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 5
Podbijanie fundamentów

Podbijanie fundamentów staje się konieczne zawsze wtedy, gdy dotychczasowy fundament nie jest w stanie sprostać rosnącym obciążeniom lub gdy zaczynają…

Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 8 Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 9 Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 10
Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 11
Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 12 Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 13 Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 14
Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Akcja rozbijania strug wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami