Blog

07.07.2020

Wysokości transformatorów

W artykule znajdziesz:

Wysokości transformatorów

Wysokości transformatorów

Wysokości transformatorów bywają dość znaczne; jeśli zakłada się, że suwnica powinna zapewnić możliwość wyciągnięcia rdzenia bez demontażu skrzyni transformatora, to okoliczność ta może niejednokrotnie decydować o wyskościowym rozwiązaniu konstrukcji podsuwnicowej, a w konsekwencji i o całkowitej wysokości hali maszyn (program uprawnienia budowlane na komputer).

Otóż aby nie czynić jej przesadnie wysoką, co może być niepotrzebne ze względu na sposób rozwiązania turbozespołów, można w takim przypadku obniżyć poziom podłogi placu montażowego poniżej poziomu podłogi hali maszyn, co z kolei może pociągnąć za sobą również obniżenie poziomu podestu transformatorowego. Ostateczne ograniczenie w tej dziedzinie określa się maksymalnym poziomem zwierciadła dolnej wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oprócz opisanego istnieją inne sposoby rozwiązania zagadnienia transportu transformatorów. Na przykład tor podłużny może być założony ok. l,0-l,5 m niżej od torów transformatorowych. Wtedy transformatory są wtaczane na specjalny wózek poruszający się po owym torze, po czym z wózka - po jego przesunięciu - wracają na tor do placu montażowego. Na ogół jednak unika się remontów transformatorów w hali maszyn, stosując inne rozwiązania, np. odrębną halę montażową transformatorów nie łączącą się z halą maszyn. Wtedy musi być ona obsługiwana przez oddzielny dźwig o dużej nośności. Rozwiązanie to jest typowe, zwłaszcza dla obiektów o dużych mocach. Konstrukcje poddźwigowe (uprawnienia budowlane).

Dźwig (zwykle typu bramowego) do obsługi dolnych ścianek zakładanych rury ssawnej lokuje się zazwyczaj na torach umieszczonych w poziomie podestu transformatorowego. Jako belki podtorowe daje się 2 belki żelbetowe bądź osadzone sztywno w konstrukcji filarów, bądź oparte przegubowo we wnękach tychże filarów. Oblicza się je na ciężar własny i obciążenie ruchome dźwigiem, ustawionym w położeniu najbardziej niekorzystnym. Jeśli belki są zamocowane, należy w obliczeniu ich uwzględnić wpływ skurczu betonu i zmian temperatury. Jeśli zakładanie ścianek przewidziane jest na końcu rury ssawnej, długość filara i podestu górnego wypada bardzo duża. Dla oszczędzenia betonu można wtedy zrezygnować z masywnego filara, zastępując go konstrukcją ramową (program egzamin ustny). Pewne oszczędności można uzyskać przesuwając wnękę na ścianki zakładane do środka rury ssawnej. Jednak rozwiązanie to ma złe strony, mianowicie obniża skuteczność działania rury ssawnej przez wiry powstające na skutek zasysania wody przez poziomą wnękę górną.

Siłownie wodne

Można temu przeciwdziałać umieszczając we wnękach (pionowych i poziomej) specjalną wstawkę - rodzaj ramy stalowej, zapełniającej profile wnęk, którą usuwa się (podnosi dźwigiem) wtedy, gdy trzeba założyć dolne ścianki zakładane (opinie o programie). Dla zaoszczędzenia miejsca w poziomie podestu transformatorowego i jednocześnie skrócenia filarów umieszcza się niekiedy dźwig dolnych ścianek zakładanych na poziomie niższym, oczywiście tylko do granicy określonej maksymalnym poziomem wody w dolnym stanowisku. Wreszcie można zrezygnować z instalowania oddzielnego dźwigu dla obsługi dolnych ścianek zakładanych, jeśli siłownia jest typu półhalowego lub bezhalowego z tzw. dźwigiem uniwersalnym, poruszającym się po torze ułożonym w poziomie dachu siłowni.

To samo dotyczy przypadku, gdy obsługa dolnych ścianek zakładanych jest realizowana z dźwigu pływającego.
Siłownie wodne odznaczają się wielką różnorodnością rozwiązań konstrukcyjnych. Zasady obliczania bloku siłowni oraz projektowania jej górnej części obowiązują w przypadkach, które można zaliczyć do klasycznego typu siłowni niskiego spadu.
Poza owym zasadniczym typem siłowni, stanowiącej element piętrzący oraz mającej normalną halę maszyn, trzeba omówić szereg dalszych, a dosyć często spotykanych odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych (segregator aktów prawnych).

Omawiając ogólny schemat rozwiązania siłowni należy rozpocząć od spadu, wywierającego zasadniczy wpływ na konstrukcję siłowni. Z tego punktu widzenia można wyodrębnić siłownie niskiego, średniego i wysokiego spadu. Należy przy tym podkreślić, że sama wartość spadu nie jest jednak czynnikiem decydującym, bowiem dla tych samych spadów mogą istnieć różnego rodzaju budynki siłowni (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami