Blog

08.05.2021

Wytłaczanie wody

W artykule znajdziesz:

Wytłaczanie wody

Wytłaczanie wody

Wytłaczanie wody z wnętrza mieszanki betonowej pod wpływem jej grawitacyjnego osiadania prowadzi do powstawania sieci równoległych, skierowanych ku górze kapilarnych kanalików, którymi woda wydostaje się na powierzchnię betonu; część tej wody lokuje się w postaci wodnych worków lub tylko warstewek wody poniżej ziarn kruszywa (program uprawnienia budowlane na komputer).

Fakty te pogarszają zwięzłość stwardniałego betonu i obniżają jego szczelność, tak w kierunku pionowym, jak i poziomym. Warstewka wody wyciśniętej na powierzchnię betonu istotnie utrudnia wysychanie betonu, ale zawiera ona zawsze pewną ilość wypłukanych z głębi betonu najdrobniejszych ziarn cementu stanowiąc tzw. mleczko cementowe, które po nałożeniu następnej, nadległej warstwy betonu stanowi przyczynę niepożądanej strukturalnej nieciągłości betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zjawisko osiadania świeżej mieszanki betonowej, połączone z jednoczesnym wydzieleniem wody, ma więc znaczenie techniczne i dlatego w określonych sytuacjach powinno być dokonywane ilościowe oznaczenie zarówno szybkości wydzielania wody, jak i jej całkowitej wydzielonej ilości. Ilościową metodę charakteryzowania cementu pod kątem wydzielania wody przepisują normy amerykańskie ASTM.C.232-58. Zastosowanie tej metody pozwoliło stwierdzić, że różne odmiany cementu portlandzkiego wykazują pod względem wydzielania wody znaczne różnice (uprawnienia budowlane).

Pochodzące z pracy dwa wykresy dotyczą dwóch cementów krajowych, które z uwagi na odmienny skład fazowy i nieporównywalny stan rozdrobnienia zachowują się pod względem wydzielania wody zupełnie różnie. Umieszczone na omawianych wykresach krzywe oznaczone literami i wskaźnikami dotyczą cementów fałszywie wiążących, spreparowanych z cementów normalnie wiążących (wskaźnik N) przez odwodnienie zawartego w nich gipsu na drodze ogrzewania do ok. 150°C. Z porównania krzywych dotyczących tego samego cementu, ale różniących się wskaźnikami (N i F) wynika, że fałszywie wiążący cement ma znacznie zmniejszoną szybkość wydzielania wody i wydziela wody mniej w porównaniu z cementem macierzystym, który wykazuje wiązanie normalne (program egzamin ustny).

Zależność skurczu zaczynu

Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że znajdujący się w fałszywie wiążącym cemencie i odpowiedzialny za fałszywe wiązanie półwodny siarczan wapniowy angażuje dla swej rehydratacji określoną część wody zarobowej.

Zależność skurczu zaczynu od chemicznego składu cementu nie jest do dziś jednoznacznie wyjaśniona i nie brak w tej dziedzinie sprzecznych informacji (opinie o programie).
Powszechnie akceptuje się jednak ogólne stwierdzenie, że skład fazowy cementu wywiera na skurcz cementu stosunkowo niewielki wpływ. Z bardzo obszernych badań wykonanych przez Venuata [154] można wnioskować, że oba krzemiany wapniowe mają na skurcz cementu wpływ nieznaczny, natomiast zwiększenie zawartości C3A prowadzi do zwiększenia skurczu. Trzeba podkreślić, że to ostatnie stwierdzenie dotyczy tylko rzeczywistej, a więc nie obliczeniowej zawartości glinianu.

Na skurcz stwardniałego zaczynu cementowego niewątpliwie mają wpływ wymiary produktów hydratacji, z których zbudowany jest żel cementowy (segregator aktów prawnych). Produkty hydratacji glinianów wapniowych mają większą powierzchnię właściwą, a więc mniejsze wymiary elementów niż uwodnione krzemiany wapniowe, toteż w tych właśnie różnicach wymiarowych należy dopatrywać się przyczyny większego udziału glinianów w skurczu. Łączy się to ze znanym faktem, że betonowe elementy prefabrykowane przy zastosowaniu autoklawizacji wykazują znaczne zmniejszenie skurczu, ponieważ twardnienie w warunkach hydrotermalnych prowadzi do znacznego wzrostu wymiarów uwodnionych krzemianów wapniowych i do kilkakrotnego spadku ich powierzchni właściwej.

Początkowo technolodzy betonu przywiązywali dużą wagę do indywidualnych cech skurczowych cementów portlandzkich sądząc, że cechy te przenoszą się bezpośrednio na beton i że beton sporządzony z cementu o wysokim indywidualnym skurczu ma silnie zaznaczoną skłonność do pęknięć skurczowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami