Blog

25.02.2020

Utrata przyczepności uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Utrata przyczepności uprawnienia budowlane

Utrata przyczepności uprawnienia budowlane

W przypadku gdy przyczyną utraty przyczepności tynku do powierzchni elementów jest zbyt gładka ich powierzchnia, należy ją dokładnie zmłotkować (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeśli przyczyną odpadania tynku było zanieczyszczenie powierzchni elementów smarami itp. tłuszczami, to po oczyszczeniu jej z resztek tynku należy zmyć ją detergentami, a następnie czystą wodą.

Po usunięciu tynku z obu stron spoiny należy z jej wnętrza usunąć wszystkie luźne cząstki zaprawy, a powierzchnie wzdłuż spoin oczyścić z resztek tynku i dokładnie odkurzyć.

Do prac naprawczych można przystąpić po dokładnym oczyszczeniu naprawianej powierzchni, nie ma natomiast specjalnych wymagań co do wilgotności podłoża (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku jednak stałego zawilgocenia powierzchni ścian lub sufitów (w miejscu przygotowanym do naprawy) należy przed wykonaniem naprawy usunąć przyczyny zawilgocenia oraz oczyścić powierzchnie.

Sposób naprawy jest uzależniony od rodzaju uszkodzenia oraz szerokości rys i spękań. Naprawy wykonuje się za pomocą mieszanek klejących oraz bandaży z dzianiny lub siatek z włókna szklanego (uprawnienia budowlane).

Do klejenia stosuje się następujące mieszanki:
- klej lateksowy ekstra z cementem portlandzkim 350,
- masa tynkarska Fibrofob WP-2 z gipsem,
- klej lateksowy ekstra z białym cementem portlandzkim (program egzamin ustny).
Mieszaninę kleju lateksowego ekstra z cementem portlandzkim 350 lub cementem portlandzkim białym przygotowuje się w stosunku mas od 1:1 do I : 1,5 w zależności od gęstości kleju, przy czym im rzadszy jest klej, tym więcej dodaje się cementu. Każdorazowo należy przygotować taką ilość mieszaniny, aby ją całkowicie zużyć najpóźniej w ciągu dwóch godzin od chwili przygotowania (opinie o programie). Do mieszania należy używać mieszadła koszyczkowego osadzonego w wiertarce elektrycznej.

Masa klejąca

Masa klejąca powinna być jednorodna, bez grudek, o jednolitej barwie i konsystencji odpowiadającej 6 cm według stożka opadowego. Powinna ją cechować łatwość rozprowadzania i przyczepność do innych materiałów.
Mieszaninę Fibrofob WP-2 z gipsem uzyskuje się po zmieszaniu składników A i B masy tynkarskiej Fibrofob WP-2 w następujących proporcjach:
- składnik B (Winacet DP-50) 80 kg 50 kg 16 kg 0,8 kg;
- składniki powinny być dostarczone w szczelnych opakowaniach; wymieszanie powinno nastąpić bezpośrednio przed użyciem.
Do wykonywania napraw rys i spękań tynku stosuje się masę tynkarską Fibrofob WP-2 z dodatkiem 20-22% gipsu.

Po odważeniu wszystkich składników mieszanki (A, B i gipsu) miesza się je mieszadłem koszyczkowym w odpowiednim pojemniku (segregator aktów prawnych). W przypadku użycia do mieszaniny gipsu Nidalit lub gipsu szpachlowego cała przygotowana mieszanina po na być zużyta najpóźniej w ciągu 1,5 godz. od chwili jej wymieszania, użyciu do mieszaniny gipsu budowlanego należy przygotować taką ilość szaniny, aby została zużyta najpóźniej w ciągu 15 minut od chwili jej p gotowania. Z tych względów gips budowlany zaleca się stosować tylko w p padku drobnych napraw.

Przed przystąpieniem do wykonywania likwidacji rys i spękań t w spoinach na ścianach i sufitach należy przygotować potrzebną ilość wiedniej szerokości bandaży ciętych z rulonu (siatki z włókna szklanego dzianiny), przy czym minimalna szerokość bandażu powinna wynosić 15 Szerokość bandaży należy tak dobierać, by sięgały one minimum z strony spoiny czy też pęknięcia po 5-6 cm.
W zależności od grubości tynku na naprawianym elemencie stosuje siatkę z grubszego włókna szklanego o symbolu St-16 lub cieńszą o sym St-56.

Przy zmieszaniu cementu białego z klejem lateksowym uzyskuje się t barwy jasnoszarej, a przy portlandzkim - bardzo ciemny (promocja 3 w 1).

Podstawowym warunkiem prawidłowego przygotowania powierzchni cementu w pobliżu rysy (i samej rysy) jest dokładne oczyszczenie jej czy też szpachli i odpylenie. W przypadku powierzchni pylących (np. element z betonu komórkowego) należy je zagruntować mieszaniną kitu akrylow i wody o stosunku 1 : 1. Jest to konieczne, aby uzyskać dobrą przyczepność stosowanych do napraw materiałów. Również nie należy w żadnym przypadku używać do klejenia mieszanin, których okres wiązania już się rozpoczął, gdyż następuje wtedy znaczne zmniejszenie ich przyczepności do powierzchni naprawianego elementu.

Warunkiem uzyskania równej powierzchni elementów jest dokładne naciągnięcie bandaża i wciśnięcie go w mieszaninę.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami