Blog

24.02.2023

Wytrzymałość gładzi

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość gładzi

Nałożenie na gładź powłok wykończeniowych, np. ciężkich tapet włóknistych, które podczas wysychania stwarzają dodatkowe naprężenia, może często spowodować odrywanie się wierzchniej warstwy tynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kilkudniowa przerwa między ułożeniem obrzutki z zaprawy wapiennej a nałożeniem gładzi z zaprawy gipsowej oraz dodanie gipsu do zaprawy spodniej warstwy tynku zmniejsza ryzyko powstania niedostatecznej przyczepności. Pewność uzyskania lepszej przyczepności będzie większa, gdy zaprawa obu warstw zostanie wykonana z tym samym środkiem wiążącym, a wytrzymałość będzie wykazywała spadek na zewnątrz, tzn. ku powierzchni tynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wytrzymałość gładzi musi być jednak dostosowana do rodzaju planowanego pokrycia powierzchni. Dlatego np. tynki z zapraw o małej wytrzymałości nie nadają się jako podkład dla ciężkich tapet. W żadnym przypadku nie wolno dodawać gipsu do hydraulicznego środka wiążącego zaprawy obrzutki, ponieważ po przyjęciu przez gips mogą tworzyć się kryształki wodnego siarczanu glinowo-wapniowego (etryngitu), które zwiększając znacznie swą objętość doprowadzą do odpadania tynku. Stosując fabrycznie mieszaną suchą zaprawę do sporządzenia tynku jednowarstwowego można uniknąć błędów wynikających z niewłaściwego składu zaprawy i kolejności warstw(uprawnienia budowlane).

Wapno i dodatki celulozowe zawarte w gotowych zaprawach gipsowych przenikają jednak z wodą zarobową do wierzchnich warstw tynku, tworząc powierzchnię o małej chłonności. W przypadku gdy zaprawa twardnieje w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza albo gdy na zimnej powierzchni ściany kondensuje się woda (co może zachodzić w czasie prac tynkarskich w zimnych porach roku), może powstawać utwardzona warstewka powierzchniowa, która podobnie jak przy wyżej opisanych cienkich gładziach gipsowych łatwo odrywa się od warstwy nośnej tynku (program egzamin ustny).

Jednowarstwowe tynki

W czasie twardnienia gipsu tworzą się w nim igłowate kryształy gipsu łączące się i two rżące nieregularne struktury między sob i kruszywem. Kryształy te są rozpuszczalni w wodzie. Tynk gipsowy poddany przez dłuż szy okres działaniu wilgoci traci wytrzymałość Z tego powodu tynk gipsowy nie nadaje si» do intensywnie użytkowanych pomieszczeń mo krych (np. w publicznych natryskach).

Jeżeli na ścianie ma być położony tynk dwu warstwowy grubości 1,5 cm, to zarówno obrzutka, jak i narzutka powinny być wykonywane przy użyciu tego samego środka wiążącego, a wytrzymałość tynku powinna zmniejszać się w kierunku jego powierzchni (opinie o programie).

Jednowarstwowe tynki z gotowej zaprawy gipsowej układane bezpośrednio na ścianie murowanej powinny również mieć grubość 1,5 cm Tynkowane pomieszczenia należy dobrze wietrzyć, szczególnie przy pracy w zimnych porach roku. Nie wolno jednak dopuścić do działania przeciągów i mrozów na świeży tynk. Przy wyborze materiałów na tynki należy zwrócić pilną uwagę, aby wytrzymałość wierzchniej warstwy tynku była dostosowana do projektowanego pokrycia powierzchni. Nie wolno stosować tynków gipsowych w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach mokrych (segregator aktów prawnych).

W pomieszczeniach wilgotnych, w których zastosowano płyty gipsowo-kartonowe niedostatecznie zabezpieczone przed wilgocią, zaobserwowano wypaczanie się tych płyt i rysy w miejscach ich styków (rys. 38). Występowało też odrywanie się okładzin naklejonych na płyty gipsowo-kartonowe spowodowane odkształceniami podłoża, przy czym płyty odrywały się wtedy, gdy konstrukcja podkładu podpierała je w dużych odstępach. Jeżeli nie zastosowano przy brzegach płyt gipsowych pasków zbrojeniowych, to brzegi te odznaczały się jako rysy na pokryciu powierzchni ściany.

W przypadku gdy spoiny murowanych ścian zewnętrznych z przewietrzaną od spodu okładziną nie były szczelnie wypełnione zaprawą, a wewnątrz pokryto je suchym tynkiem, albo też kiedy pusta przestrzeń za okładziną z suchego tynku miała połączenie z przewietrzaną przestrzenią pod płaskim dachem, występowały nieprzyjemne przeciągi w pomieszczeniach przy wszystkich przebiciach powierzchni suchego tynku (połączenia z podłogą, gniazda wtyczkowe, przejścia rur) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami